«Իլհամ, գնա գրողի ծոցը». Ադրբեջանում 40 ակտիվիստ են ձերբակալել (թարմացված)
Այսօր Ադրբեջանի ժամանակով 17:00-ին Բաքվի կենտրոնում գտնվող Նարիմանովի անվան այգում սկսվել է հակակառավարական բողոքի ակցիաներից մեկը, որը կազմակերպել է ընդդիմադիր մի շարք ուժերը միավորող կազմակերպությունը՝ «Հասարակական պալատը»: Օրվա ընթացքում ակցիաներ են նախատեսված եղել Բաքվի մի քանի վայրերում:
Մի քանի ակտիվիստներ ակցիաների ընթացքում Թվիթեր միկրոբլոգում հաղորդագրություններ էին տեղադրում: Նրանց տեղեկատվության համաձայն, մինչ ցույցի սկսվելը Սումգայիթ քաղաքում ձերբակալվել են ընդդիմադիր «Մուսավաթ» կուսակցության անդամներ Էլչին Քերիմովը, Ռովշան Մուրադովը, Իսա Մամեդլին և Մաիդ Գուլուբեյլին: Այս տեղեկատվությունը հաստատել է նաև «Ազադլիգ» ռադիոկայանը:
Բացի դա, ցույցից մի քանի ժամ առաջ ոստիկանական ուժերը փակել են մետրոյի կայարանները, ինչպես նաև շրջափակել են կենտրոնական բոլոր փողոցները:
Այնուամենայնիվ, ժամը 17:00-ի սահմաններում բողոքի ցույցը մեկնարկել է: Ցուցարաներից մի քանիսին հաջողվել է «ֆլեշ-մոբ» ակցիա անցկացնել, որի ընթացքում նրանք պաստառներ են բացել, որոնց վրա գրված է եղել «Ազադլիգ» (ազատություն) և «Իստեֆա» (հրաժարական): «Ֆլեշ-մոբի» ընթացքում ձերբակալվել է ակտիվիստ Ռամին Բախիշովը: Ակտիվիստները հաղորդել են Թվիթերում, որ ձերբակալված է եղել նաև «Մուսավաթ» կուսակցության առաջնորդ Իսա Ղամբարի որդին՝ Թուրգութ Ղամբարը, ում ազատել են ակցիաների ավարտից հետո՝ 21:00-ի սահմաններում:
Ժամը 18:00-ի դրությամբ ձերբակալված են եղել նաև «Մուսավաթ» կուսակցությունը ներկայացնող երեք կանայք: «Ազադլիգ» ռադիոկայանի հաղորդմամբ, կանանց բռնի ուժով նստեցրել են ոստիկականական մեքենա և տարել ակցիայի վայրից: Նրանց նույնպես բաց են թողել ակցիաների ավարտից հետո:
Ժամը 19:00-ի սահմաններում բողոքի ցույցի մոտ 70 մասնակիցներ հավաքվել են Այնա Սուլթանովայի հուշարձանի մոտ: Ցուցարարները պահանջում էին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հրաժարականը՝ վանկարկելով՝ «Իլհամ, գնա գրողի ծոցը»:
Այս վայրում ձերբակալությունները նույնպես շարունակվել են: «Հասարակական պալատի» հաղորդմամբ, օրվա ընթացքում ոստիկանական բաժիններ են տարել մոտ 40 ակտիվիստի:
Նշենք, որ Ադրբեջանի մայրաքաղաքի տարբեր վայրերում ընթացող բողոքի ակցիաները պետք է ավարտվեին «Նարիման Նարիմանով» կինոթատրոնի հարակից տարածքում նախատեսված հանրահավաքով, սակայն այն տեղի չի ունեցել, քանի որ ոստիկաններին հաջողվել է թույլ չտալ ակտիվիստներին հավաքվել տվյալ վայրում:

Dozens Detained at Opposition Rally in Baku (PHOTOS)
Police in the Azerbaijani capital of Baku said they detained 23 people at an unsanctioned rally on Sunday, reports RIA Novosti. The rally, organized by the Public Chamber, which is comprised of a number of opposition parties in Azerbaijan, was scheduled for 5 pm on Jun. 19 at Narimanov Park. Other protests were planned in a number of other Baku venues throughout the day.
According to tweets at the time by local activists, Müsavat party members Elçin Kerimov (Elchin Kerimov), Rövşən Muradov (Rovshan Muradov) and İsa Məmmədli (Isa Memmedli) and Azerbaijan Popular Front Party member Mahir Qulubəyli (Mahir Gulubeyli), among others, were detained prior to the start of the rally. A preliminary list is available here.
Furthermore, local reports indicated that a few hours before the scheduled start of the rally, police shut down metro stations as well as blocked access to main streets in downtown Baku.
According to RFE/RL's Azerbaijan service, due to police intervention, protests didn't last for more than few minutes.
Protestors at Narimanov Park, however, were able to take part in a flashmob during which time they held posters on which it was written "Azadliq" (freedom) and "Istefa" (resignation). Reports indicate that activist Ramin Bakhishov was detained during the flashmob, while tweeps reported that Musavat party leader Isa Gambar's son, Turqut Qəmbər (Turgut Gambar), was also detained, but released around 9 pm, after the protests had ended.
At around 6 pm, reportedly three women with Müsavat were detained. According to RFE/RL's Azerbaijan service (Azadliq), the woman were forced into a police vehicle and taken away. They too were released once the protests ended.
At around 7 pm, about 70 demonstrators had gathered near the Ayna Sultanova monument. They were demanding Azerbaijani President Ilham Aliyev's resignation, chanting "Ilham, go to hell".
There were many detained from this protest venue as well. According to the Public Chamber, about 40 activists from this demonstration were taken to police division.
Note, the demonstrations taking place in different areas around Baku were to culminate in the area adjacent to the Nariman Narimanov cinema; however, this didn't happen as police had blocked the area and prohibited activists from entering.