95-96թթ. ընտրություններն արդար էին, իսկ «հոկտեմբերի 27» ու «մարտի 1» չի եղել
Մարդկային հիշողությունը անցյալի իրադարձություններին մոտենում է ընտրողաբար` մեզ բոլորիս հատուկ են անցյալի իդեալականացումը և կարոտախտը:
Այս մասին իր այսօրվա խմբագրականում գրում է «Առավոտ» թերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Աբրահամյանը:
«Օրինակ, ՀՀՇ-ականները կարծում են, որ միանգամայն ճիշտ են վարվել, երբ արգելել են Դաշնակցությունը և փակել են այդ կուսակցության լրատվամիջոցները: Նրանց թվում է նաև, որ 95, 96 թվականներին ընտրություններն արդար են անցել, իսկ տնտեսության մեջ իրապես գործում էին ազատ շուկայական հարաբերությունները: Ավելին` նրանք վստահ են, որ իրենց ժամանակ ավազակապետություն չկար:
Նույնքան վարդագույն ձևով իրենց ժամանակաշրջանը ներկայանում է Ռոբերտ Քոչարյանի կողմնակիցներին:
Մասնավորապես, նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում կարծիք է հայտնել, որ իր ղեկավարի օրոք պետական համակարգը ավելի ժողովրդավարական էր, քան հիմա: Փաստարկները հետևյալն են. նախագահն անկուսակցական էր, Ազգային Ժողովի նախագահներից երեքը` Կարեն Դեմիրճյանը, Արմեն Խաչատրյանը և Արթուր Բաղդասարյանը իշխող կուսակցությունից չէին, նաև վարչապետ Արմեն Դարբինյանն էր անկուսակցական: Ճիշտ է: Միայն թե հարց է առաջանում `ի՞նչ առավելություններ է դա տալիս ժողովրդավարության առումով. ինչո՞վ էին այն գործիչներն ավելի ինքնուրույն և անկախ, քան կարող էին լինել հանրապետական լինելու դեպքում: Ինչո՞վ էին սահմանափակվում անկուսակցական նախագահի`կուսակցականներին ճնշելու և իր սեփական կամքը պարտադրելու հնարավորությունները:
Եվ, ընդհանրապես`երկրորդ նախագահի օրոք տեղի են ունեցել «հոկտեմբերի 27-ը» և «մարտի 1»-ը, կեղծվել են 1998 –ի և 2003-ի ընտրությունները, 2005-ի հանրաքվեն, փակվել է «Ա1+»-ը` այդ ամենից հետո Ռոբերտ Քոչարյանին մեծ դեմոկրատ ներկայացնելը, մեղմ ասած, չափազանցություն է:
Տնտեսության մասին: Գուցե զուտ թվերի և տոկոսների տեսակետից մենք իսկապես բարգավաճում և ծաղկում էինք: Բայց ժողովուրդը թե´ 10 տարի առաջ էր ծանր սոցիալական վիճակում, թե´ հիմա, տնտեսությունը թե´ այն ժամանակ էր կենտրոնացած մի քանի օլիգարխների ձեռքը, թե այսօր: Ճիշտն ասած, չեմ նկատել մեր հասարակության մեջ զանգվածային կարոտախտ Քոչարյանի ժամանակների հանդեպ: Մի խումբ ներկա և նախկին պաշտոնյաների ու գործարարների մոտ այն, անշուշտ, կա:
Այժմ էլ վիճակը ոչ մի առումով փայլուն չէ: Բայց դա չի նշանակում, որ 10 տարուց, ասենք, Էդվարդ Նալբանդյանը այսօրվա դրությունը չի հիշի ջերմ կարոտախտով», - գրում է «Առավոտի» խմբագիրը:

Human memory of past events is selective: nostalgia and the idealization of the past are unique for all of us, writes Aram Abrahamyan, chief editor of local daily Aravot ("Morning"), in his editorial today.
"For example, HHSh members believe that they completely right when they banned Dashnaktsutyun and shut down this party's news outlets. It seems to them as well that the elections of 1995, 1996 were fair, and truly free market relations were operating in the economy. Moreover, they're sure that there was no kleptocracy during their time.
" Robert Kocharian's supporters present their time in a likewise rose-colored fashion.
"In particular, former foreign minister Vartan Oskanian, in an interview with Azatutyun Radio [RFE/RL's Armenian service], expressed an opinion that during the days of his leader, three of the National Assembly chairs — Karen Demirchyan, Armen Khachatryan and Artur Baghdasaryan — were not from the ruling party; also, prime minister Armen Darbinyan had no party affiliation. It's true. Only that a question arises: what advantages does this have in terms of democracy? In what way were those politicians more independent than they could've been if they were Republicans? In what way was it limited, the possibilities of a non-party president putting pressure on party members and imposing his own will?
"And generally, during the second president's term, Oct. 27 and Mar. 1 took place, the 1998 and 2003 elections and the 2005 referendum were rigged, A1+ was shut down — after all this, presenting Robert Kocharian as a great big democrat is, to put it mildly, an overstatement.
"About the economy. Perhaps purely in terms of figures and percentages, we truly prospered and flourished. But people were in a serious social condition both 10 years ago and now; the economy was centralized in the hands of a few oligarchs both then and now. To tell the truth, I haven't noticed in our society a mass nostalgia for the times of Kocharian. That does, of course, exist among a group of current and former officials and businessmen.
"Now the situation is in no way bright. But that doesn't mean that in 10 years Edward Nalbandian won't remember the situation today with warm nostalgia," writes the Aravot editor.