95-96թթ. ընտրություններն արդար էին, իսկ «հոկտեմբերի 27» ու «մարտի 1» չի եղել
Մարդկային հիշողությունը անցյալի իրադարձություններին մոտենում է ընտրողաբար` մեզ բոլորիս հատուկ են անցյալի իդեալականացումը և կարոտախտը:
Այս մասին իր այսօրվա խմբագրականում գրում է «Առավոտ» թերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Աբրահամյանը:
«Օրինակ, ՀՀՇ-ականները կարծում են, որ միանգամայն ճիշտ են վարվել, երբ արգելել են Դաշնակցությունը և փակել են այդ կուսակցության լրատվամիջոցները: Նրանց թվում է նաև, որ 95, 96 թվականներին ընտրություններն արդար են անցել, իսկ տնտեսության մեջ իրապես գործում էին ազատ շուկայական հարաբերությունները: Ավելին` նրանք վստահ են, որ իրենց ժամանակ ավազակապետություն չկար:
Նույնքան վարդագույն ձևով իրենց ժամանակաշրջանը ներկայանում է Ռոբերտ Քոչարյանի կողմնակիցներին:
Մասնավորապես, նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում կարծիք է հայտնել, որ իր ղեկավարի օրոք պետական համակարգը ավելի ժողովրդավարական էր, քան հիմա: Փաստարկները հետևյալն են. նախագահն անկուսակցական էր, Ազգային Ժողովի նախագահներից երեքը` Կարեն Դեմիրճյանը, Արմեն Խաչատրյանը և Արթուր Բաղդասարյանը իշխող կուսակցությունից չէին, նաև վարչապետ Արմեն Դարբինյանն էր անկուսակցական: Ճիշտ է: Միայն թե հարց է առաջանում `ի՞նչ առավելություններ է դա տալիս ժողովրդավարության առումով. ինչո՞վ էին այն գործիչներն ավելի ինքնուրույն և անկախ, քան կարող էին լինել հանրապետական լինելու դեպքում: Ինչո՞վ էին սահմանափակվում անկուսակցական նախագահի`կուսակցականներին ճնշելու և իր սեփական կամքը պարտադրելու հնարավորությունները:
Եվ, ընդհանրապես`երկրորդ նախագահի օրոք տեղի են ունեցել «հոկտեմբերի 27-ը» և «մարտի 1»-ը, կեղծվել են 1998 –ի և 2003-ի ընտրությունները, 2005-ի հանրաքվեն, փակվել է «Ա1+»-ը` այդ ամենից հետո Ռոբերտ Քոչարյանին մեծ դեմոկրատ ներկայացնելը, մեղմ ասած, չափազանցություն է:
Տնտեսության մասին: Գուցե զուտ թվերի և տոկոսների տեսակետից մենք իսկապես բարգավաճում և ծաղկում էինք: Բայց ժողովուրդը թե´ 10 տարի առաջ էր ծանր սոցիալական վիճակում, թե´ հիմա, տնտեսությունը թե´ այն ժամանակ էր կենտրոնացած մի քանի օլիգարխների ձեռքը, թե այսօր: Ճիշտն ասած, չեմ նկատել մեր հասարակության մեջ զանգվածային կարոտախտ Քոչարյանի ժամանակների հանդեպ: Մի խումբ ներկա և նախկին պաշտոնյաների ու գործարարների մոտ այն, անշուշտ, կա:
Այժմ էլ վիճակը ոչ մի առումով փայլուն չէ: Բայց դա չի նշանակում, որ 10 տարուց, ասենք, Էդվարդ Նալբանդյանը այսօրվա դրությունը չի հիշի ջերմ կարոտախտով», - գրում է «Առավոտի» խմբագիրը:

Что будет говорить Налбандян лет через 10. Ностальгия по Кочаряну
Память человека относится к событиям прошлого избирательно - всем нам своейственны идеализация прошлого и ностальгия, пишет в редакторской колонке газеты «Аравот» Арам Абрамян.
«Например, АОД-овцы (Армянское общенациональное движение было во власти в 91-98гг. - ред.) считают, что поступили верно, запретив «Дашнакцутюн» и закрыв СМИ этой партии. Им также кажется, что выборы 95, 96 годов были справедливыми, а в экономике царили свободные рыночные отношения. Более того, они уверены, что в годы их правления не было разбойничьего государства.
В схожем розовом свете сторонникам Роберта Кочаряна представляются годы его правления. В частности, бывший глава МИД Вардан Осканян в интервью радиостанции «Свобода» выразил мнение, что государственная система при его руководителе была более демократичной, чем теперь. Аргументы таковы: президент был беспартийным, трое из председателей Национального Собрания – Карен Демирчян, Армен Хачатрян и Артур Багдасарян – не были членами правящей партии, премьер-министр Армен Дарбинян также был беспартийным. Верно. Только возникают вопросы: какие это дает преимущества с точки зрения демократии? Насколько эти деятели были более самостоятельными и независимыми, чем могли быть будучи республиканцами? Чем ограничивались возможности беспартийного президента в давлении над членами партии и навязывании своей воли?
И вообще, при втором президенте произошло «27 октября» (1999 г., расстрел парламента - ред.) и «1 марта» (2008 г., силовой разгон мирной демонстрации, гибель 10 человек - ред.), были фальсифицированы выборы 1998 и 2003 гг., референдум 2005 г., закрыт телеканал «А1+». После всего этого представлять Роберта Кочаряна демократом, мягко говоря, преувеличение.
Об экономике. Возможно, с точки зрения цифр и процентов мы, действительно, процветали и цветем. Но народ как 10 лет назад был в тяжелом социальном положении, так и теперь, экономика и тогда была сконцентрирована в руках нескольких олигархов, и теперь. Честно говоря, я не замечал в обществе массовой ностальгии по кочаряновским временам. Она, несомненно, есть у группы нынешних и бывших чиновников.
Ситуация и теперь не блестящая. Но это не значит, что, скажем, лет через десять Эдвард Налбандян не станет вспоминать сегодняшнюю ситуацию с теплой ностальгией».