«Հեղափոխության արտահանում Աֆրիկայից». Հայ արվեստագետի գործերը Գերմանիայում
«Տրանսկավկազիա» ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի  ժամանակակից արվեստի ներկայացուցիչները, «Արտլաբորատորիա» նկարիչների և արվեստագետների միավորման անդամներ Գարիկ Ենգիբարյանը, Էդգար Ամրոյանը և Արա Պետրոսյանը հրավեր են ստացել ստեղծագործել Գերմանիայի Խեմնից քաղաքում: Ավելի վաղ մենք ներկայացրել էինք Գարիկ Ենգիբարյանի աշխատանքները, այս անգամ Epress.am-ի հետ զրույցում իր գործերի մասին պատմել է Էդգար Ամրոյանը:
«Ես ծանոթացել եմ մի տարեց կնոջ հետ, որը նկարչուհի էր: Ինքը ինձ հրավիրել ա իրա արվեստանոց ու պարզվեց, որ ինքը սթրիթ-արտիստ ա ու ղեկավարում ա մի անդերգրաունդ ակումբ` «Grandma hooligans» անունով, որի մեջ կան շատ տարեց կանայք, որոնք զբաղվում են սթրիթ արթով:
Ղեկավարի անունը Ռոզվիտա Մուլեր ա, որը ծնվել ա 1949 թվականին, սովորել ա Բեռլինի արվեստի ակադեմիայում, հետո` 1968 թվականին տեղափոխվել ա Ֆրանսիա, որ մասնակցի ուսանողական մի շարժման:
Դրանից հետո տեղափոխվել ա Իսպանիայի Բիլբաո քաղաք ու ապրել բասկերի մեջ: Բեռլինի պատի քանդվելուց հետո վերադարձել ա իր հարազատ Խեմնից ու բացել ա վերոնշյալ ակումբը: Նրան օգնել են մի քանի բասկ երիտասարդ տղաներ: Իրանք ինձ քաղաքում ցույց տվեցին, թե որտեղ կան տատիկների գործեր: Ես էլ դրանից ոգեշնչված, իմ գործերն արեցի: Ի դեպ, Revolution export from Africa (Հեղափոխության արտահանում Աֆրիկայից) գործը կպցվել ա Դրեզդեն-Խեմնից գնացքի վրա»,- ասել է Ամրոյանը:

'Revolution Exported from Africa': Armenian Artists' Work in Germany (PHOTOS)
Within the framework of Transkaukazja (Transcaucasia) Festival (launched in Warsaw in 2004), Armenian contemporary artists and Art Laboratory NGO members Arthur Petrosyan, Garik Yengibaryan and Edgar Amroyan were invited to take their street art to German city of Chemnitz. Earlier, Epress.am presented the works of Garik Yengibaryan — this time, Edgar Amroyan talked to Epress.am about his work.
"I became acquainted with an elderly woman who was a painter. She invited me to her artist studio and it turned out that she's a street artist and runs an underground group with the name of Grandma Hooligans in which there are many elderly women who are involved in street art.
"The group leader's name is Rozvita Müller, who was born in 1949 and studied in Berlin's art academy; then, in 1968, she moved to France to participate in the youth movement.
"Then she moved to Bilbao, Spain, and lived among the Basque people. After the fall of the Berlin Wall, she returned to her native Chemnitz and launched the aforementioned group. A few young Basque boys helped her. They showed me where the grandmas' works are located in the city. And I, inspired by that, did my work. By the way, the work 'Revolution export from Africa' is stuck on the Dresden–Chemnitz train," he said.