Հայաստանում փորձում են հասկանալ վաղվա կինոյի տեսակը
«Ոսկե ծիրան» 8-րդ երևանյան կինոփառատոնին ավելացել է մրցութային նոր ծրագիր` կարճամետրաժ խաղարկային ֆիլմերի «Կորիզ» խորագրով մրցույթը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը մրցութային ծրագրի կազմակերպիչները` ռեժիսորներ Արամ Շահբազյանը, Վարդան Հակոբյանը, Գագիկ Ղազարէն, Լուսինե Սարգսյանը և սցենարիստ Աստղիկ Սիմոնյանը ներկայացրեցին ընտրված ֆիլմերն ու ժյուրիի կազմը :
«Ոսկե ծիրանը»  հնարավորություն է ընձեռել երիտասարդներին այս խորագրի ներքո իրականացնելու  իրենց մտահաղացումները, ինքնուրույն ձևակերպելու պահանջները, ֆիլմերի ընտրության սկզբունքները, ինչպես նաև` կատարել ֆիլմերի ընտրությունը: «Կորիզ»-ում ներկայացվող ֆիլմերի միջոցով կազմակերպիչ-երիտասարդները փորձել են արդեն հասկանալ ստեղծվող վաղվա կինոյի տեսակն իր ժանրային առանձնահատկություններով:
Ինչպես հայտնում են կազմակերպիչները, մրցույթին ներկայացվել էր 135 հայտ, որոնցից ընտրվել են 25-ը` 18 երկրներից:
«Կորիզ» անվանակարգի ժյուրին կնախագահի պրոդյուսեր Թիերի Լենուվելը (Ֆրանսիա): Ժյուրիի մյուս անդամներն են ճանաչված կինոգետ Օլգա Շերվուդը (Ռուսաստան) և կանադահայ ռեժիսոր Կարինե Թորոսյանը:
«Կորիզ» անվանակարգում ընդգրկված են`
«Գորիով», Գեորգի Բարբակաձե, Ավստրալիա
«Ես կարող էի ձեր տատիկը լինել», Բեռնար Տանգի, Ֆրանսիա
«Տան ճամփան երկար է», Գրեգորի Ռենտիս, ԱՄՆ/Հունաստան
«Գլազգո», Պյոտր Սուբոտկո, Լեհաստան
«Վերադարձ», Հարի Ջ. Ռանտալա, Ֆինլանդիա
«Դաշնամուր լարողը», Օլիվյե Տրենե, Ֆրանսիա
«Անբաններ», Մարիա Լունդքվիսթ, Շվեդիա
«Նրան սպասելով», Ջեյմս Ջոյնթ, Հոնդուրաս
«Ոչ ոքի պատմությունը», Մանֆրեդի Լուչիբելլո, Իտալիա
«Հավակնոտ», Այնուր Ասկարով, Ռուսաստան
«Լաաֆ»,Լոիկ Տանսոն, Թիերի Բեսլինգ, Լյուքսեմբուրգ
«Մեֆիստո»,Լորանս Վեսյեր, Ֆրանսիա
«Փիթեր Գրասի բազմակի… մահը»,Ժան-Ժակ Կյունակ, Ֆրանսիա
«Ծաղկապար»,Լուսինե Սարգսյան, Հայաստան
«Փոքրիկը», Մոհամեդռեզա Հաջիփուր, Պորտուգալիա
«Հեծանիվ», Սերհաթ Կարաասլան, Թուրքիա
«Անհոգ տղան»,Մարկո Ջանֆրեդա, Իտալիա
«Սպասում», Չժոու Ցզի Վեյ, Սինգապուր
«Թևավոր պատրանք», Տաթև Իսախանյան, Հայաստան
«Գալաթա», Դիանա Կարդումյան, Հայաստան/Թուրքիա
«Առավոտ, ցերեկ, երեկո… և առավոտ», Գայանե Ջիջի, Ֆրանսիա/Սիրիա
«Լիմոնարիում», Վասիլի Ֆենին, Ռուսաստան
«Ծով ցանկություններ», Շոթա Ղամիսոնիա, Ռուսաստան
«Շամբոր» հյուրանոց», Դորոթե Բեռ, Բելգիա
«Սպիտակ ոսկի», Ադամա Սալ, Մարոկո
ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ 8-րդ երևանյան միջազգային կինոփառատոնը կանցկացվի հուլիսի 10-17-ը` շնորհիվ փառատոնի հավատարիմ գործընկերների` ի դեմս ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության` որպես գլխավոր հովանավոր, և ՀՀ մշակույթի նախարարության` որպես պետական աջակից:

A new competition program of shorts called Apricot Stone has been added to the 8th Golden Apricot Yerevan International Film Festival. Organizers of the competition program, filmmakers Aram Shahbazyan, Gagik Ghazare, and Lusine Sargsyan, Festival Director Assistant Vardan Hakobyan, and screenwriter Astghik Simonyan, presented the jury and films included in the new program at a press conference in Yerevan today.
Through this new competition program, the Golden Apricot film festival enables young filmmakers to fulfill their ideas, formulate their own requirements and standards for selecting films, as well as to select the films within this program. Through the films presented in the Apricot Stone program, the young coordinators attempted to understand tomorrow's cinema with its genre differences, reads a Golden Apricot festival statement issued Friday.
As announced by organizers, 135 films were submitted for the Apricot Stone competition program, 25 of which (from 18 countries) were selected.
The films included in the Apricot Stone program include:
“Via Gori,” George Barbakadze, Australia
“I Could Be Your Grandmother,” Bernard Tanguy, France
“It’s a Long Way Home,” Gregory Rentis, USA/Greece
“Glasgow,” Piotr Subbotko, Poland
“Return,” Harri J. Rantala, Finland
“The Piano Tuner,” Olivier Treiner, France
“Slugs,” Maria Lundqvist, Sweden
“Awaiting Her,” James Joint, Honduras
“Story of Nobody,” Manfredi Lucibello, Italy
“Ambitious,” Ainur Askarov, Russia
“Laaf,” Loic Tanson, Thierry Besseling, Luxemburg
“On the Other Side,” Livia Coullias Blanc, France
“Mephisto,” Laurence Vaissiere, France
“Peter Grass is Dead Twice,” Jean-Jacques Cunnac, France
“Flower Dance,” Lusine Sargsyan, Armenia
“The Baby,” Mohammadreza Hajipour, Portugal
“Bycicle,” Serhat Karaaslan, Turkey
“Lighthearted Boy,” Marco Gianfreda, Italy
“Waiting,” Jow Zhi Wei, Singapore
“Wingled Illusion,” Tatev Isakhanyan, Armenia
“Galata,” Diana Kardumyan, Armenia/Turkey
“Morning, Noon, Evening…and Morning,” Gayaneh Jiji, France/Syria
“Lemonary,” Vasiliy Fenin, Russia
“Sea of Desires,” Shota Gamisonia, Russia
“Hotel Chambord,” Dorothée Baert, Belgium
“L’or blanc,” Adama Salle, Morroco
Members of the jury, led by film producer Thierry Lenouvel (France), include film critic Olga Sherwood (Russia) and filmmaker Gariné Torossian (Canada).
The 8th annual Golden Apricot International Film festival will be held from Jul. 10–17 in Yerevan, thanks to loyal partners, as well as the Ministry of Culture, which is named as a state support, and VivaCell-MTS as a general sponsor.