«Մնան այստեղ ու հեղափոխությո՞ւն լինի». վարչապետը` արտագաղթի մասին
«Արտահերթ ընտրություններն ու հերթականն ինչո՞վ են տարբերվում», - արտահերթ ընտրությունների հավանականության մասին «168 ժամ»-ի հարցին հարցով է պատասխանել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե այս դեպքում` ընդդիմության պահանջն է ընտրությունների միջոցով հնարավորինս շուտ ձևավորել օրինական իշխանություն, որը կլուծի ժողովրդի ու երկրի առաջ ծառացած խնդիրները, Տիգրան Սարգսյանը պատասխանել է. «Այդ թեզը 1991-ին ինքս էլ եմ առաջ քաշել` լինելով ընդդիմություն: Վերջին 20 տարիներին դա երբեք իր արդիականությունը չի կորցրել: Ցանկացած ընդդիմություն, բնականաբար, փորձում է այդ թեզն օգտագործել, բայց խնդիրը կայանում է նրանում, որ այսօր Հայաստանում այդպիսի կրիտիկական զանգված, որը պահանջում է արտահերթ ընտրություններ, օբյեկտիվորեն գոյություն չունի: Հատկապես, որ ընտրություններին այնքան էլ շատ ժամանակ չի մնացել»:
Հայաստանից արտագաղթողների ծավալների ավելացման մասին էլ վարչապետն ասել է. «Ի՞նչ անենք, ամեն ինչ անենք, որ այդ մարդիկ չփախնե՞ն, որ այդ կրիտիկական զանգվածը մնա այստեղ ու հեղափոխությո՞ւն լինի: Ինչպե՞ս անենք, որ մարդիկ մնան Հայաստանում, պետք է այնպես անենք, որ կյանքը մեր երկրում լինի ավելի լավ, քան արտերկրում: Բայց եթե դու կյանքը սկսում ես Հայաստանում բարելավել, կրիտիկական զանգվածը չի նվազում: Ավելանում է այն զանգվածը, որն աջակցում է իշխանություններին: Հավատացեք ինձ, որ ոչ մի իշխանություն չունի այնպիսի ցանկություն, թե այնպես աշխատի, որ իր հեղինակությունը լինի ավելի ցածր, քան ընդդիմությանը»:

'So That Critical Mass Remains Here and Revolution Happens?' Armenia PM on Emigration
RA Prime Minister Tigran Sargsyan spoke on the likelihood of early elections in response to the question "What's the difference between pre-term and regular elections?" by local daily 168 Zham ("168 Hours").
To the journalist's comment that the opposition's demand is to establish a lawful government through elections as soon as possible, "which would solve the problems faced by the people and the country," the prime minister said, "I myself, being opposition, pushed through this proposition in 1991. In the last 20 years, it has never lost its relevance. Any opposition, naturally, tries to use this proposition, but the problem is that in Armenia today, such a critical mass, which demands early elections, objectively doesn't exist. Particularly since there isn't that much time left till elections."
On the matter of the increasing volume of emigrants from Armenia, Tigran Sargsyan said: "What can we do, we should do everything so these people won't flee, so that critical mass remains here and a revolution happens? What can we do for people to stay in Armenia? We have to do it so that life in our country is better than abroad. But if you begin to improve life in Armenia, the critical mass doesn't reduce. The mass that supports the authorities increases. Trust me, no government has such a wish, for it to work so that its reputation will be lower than the opposition's."