«Ժողովրդին էլի դուխ են տալու». hանրահավաքի մասնակիցների կարծիքը
Հայ Ազգային Կոնգրեսի` այսօր հրավիրած հանրահավաքին ընդառաջ Epress.am-ը զրուցել է Ազատության հրապարակ եկած թոշակառուների հետ, ովքեր իրենց ակնկալիքներն են ներկայացրել այսօրվա հանրահավաքից:
«Ի՞նչ պիտի սպասեմ, սովորական էլի, կռիվ չի լինելու, բան չի լինելու: Ժողովրդին էլի դուխ են տալու, որ տենանք` հետո ինչ ա լինելու», - ասել է Երևանի Շահումյանի թաղամասի բնակիչ, թոշակառու Վարդան պապիկը:
Նրա խոսքով` առաջընթացն ակնհայտ է. «Եթե չլիներ, ստեղ ի՞նչ էինք անելու: Ես միշտ եկել եմ ու շարունակելու եմ գալ հանրահավաքներին»:
«Ինչ տան, էն էլ կհավատամ», - իր ակնկալիքներով է կիսվել թոշակառու Էդիկը: Իսկ տիկին Կիման ասել է, որ գալիս է հանրահավաքների, որովհետև ուզում է, որ «մի լավ բան լինի, որ մեր համար շատ լավ լինի»: Նա ևս նշել է, որ մշտապես եկել ու գալու է հանրահավաքների:
«Մինչև ելույթի սկիզբը չենք կարա ասենք` ինչ կլինի», - միաբերան ասացին երկու թոշակառուներ, որոնք ներկայացան որպես երկու լոռեցի բիձա:
Նշենք, որ այս պահին Ազատության հրապարակ մարդկանց հոսքը շարունակվում է: Հրապարակի հարակից տարաշծում տասնյակ ոստիկաններ և կարմիր բգերետավորներ են շրջում: Ականատեսները պատմում են, որ Ազգային ժողովի մոտ` Դեմիրճյան փողոցի կողմից զրահամեքենաներ են կանգնած:

Ahead of the Armenian National Congress rally this evening, Epress.am spoke with a few pensioners who had come to Liberty Square in Yerevan and who shared with us their expectations of today’s opposition rally.
“What should I expect? The usual: there won’t be a fight, there won’t be anything. They’re going to inspire the people again so that we see what will happen next,” said resident of Yerevan’s Shahumyan district, pensioner Vardan.
According to him, progress is clear. “If there wasn’t [any progress], what would we do here? I’ve always come and I will continue to come to the rallies.”
“Whatever they give [us] that’s what I’ll believe,” said another pensioner, Edik, while Mrs. Kima said she comes to the rallies because she wants “there to be one good thing, for it to be very good for us.” She also noted that she has always come and will continue to come to rallies.
“Until the speeches begin, we can’t say what will happen,” two pensioners said simultaneously.
Note, currentl, the flow of people coming to Liberty Square continues. There are about a dozen police officers and other law enforcement officials in the area adjacent to the square. Witnesses say that there are armoured vehicles parked near the National Assembly building, from the Demirchyan street side.