Կնոջ սպանության մեջ մեղադրվող ամուսնու դատը` հուլիսի 6-ին
Հուլիսի 6-ին, ժամը 12.00-ին Մասիս քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի է ունենալու Զարուհի Պետրոսյանի սպանության մեջ մեղադրվող Յանիս Սարկիսովի դատավարության հերթական նիստը, հայտնում է «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի քարտուղարությունը:
Դատաքննությունը հետաձգվել էր սույն գործով մնացած վկաների բացակայության պատճառով, ընդ որում` դատարանի կողմից որոշում կայացվեց` վկաներին բերման ենթակել: Սույն դատավարության ընթացքում վկայությունով հանդես են գալու մնացած վկաները:
Հիշեցնենք, 2010 թ. հոկտեմբերի 1-ին ամուսնու կողմից դաժան ծեծի հետևանքով մահացավ 20-ամյա Զարուհի Պետրոսյանը: Կնոջ ողբերգական մահից հետո 7 հասարակական կազմակերպություններ ստեղծեցին «ՙԸնդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիա, որը հետամուտ է լինում Զարուհի Պետրոսյանի ողբերգական մահվան դեպքի քննությանը և կոչ է անում իշխանություններին օրենքի սահմաններում ձեռնարկել բոլոր հնարավոր միջոցները, որ նման դեպքերը ՀՀ-ում չմնան անպատիժ:

Next Hearing in Murder Trial of Abusive Husband on July 6
The next court date of the trial in which Yanis Sarkisov is accused in the murder of Zaruhi Petrosyan will take place on Jul. 6 at 12 pm at the Court of General Jurisdiction in the Armenian city of Masis, report the Coalition to Stop Violence Against Women.
The trial was postponed due to the absence of the remaining witnesses, to which the court ruled to subpoena the witnesses.
At the last court date (on Mar. 16) members of the Coalition to Stop Violence Against Women in Armenia picketed outside the courthouse during the trial to remind everyone that a fair and just trial is expected and the case will be monitored by the local NGOs that are part of the coalition.
Recall, 20-year-old Petrosyan died in Oct. 2010 as a result of repeated psychological and physical abuse at the hands of her husband (Sarkisov) and his mother. Her child, who is a minor, is currently in an orphanage, under state care.