Կրիաները կաթվածահար են արել Քենեդու օդանավակայանի աշխատանքը
Չորեքշաբթի` հունիսի 29-ին, մոտ 150 կրիաներ խաթարել են Նյու Յորքի Ջոն Ֆ.Քենեդու անվան օդանավակայանի աշխատանքը` տասնյակ չվերթների հետաձգման պատճառ դառնալով: «Փախստական» կրիաները դուրս են եկել Ջամայկա Բեյ ծոցից, որն անմիջապես օդանավակայանի մոտ է գտնվում, և հայտնվել թռիչքուղու վրա, հայտնում է TIME’s NewsFeed-ը:
Այս երևույթը նոր չէ օդանավակայանի աշխատակիցների համար: Կրիաները սովորաբար տարվա այս շրջանում առավել հարմար ափեր են փնտրում ձվադրման համար: Օդանավակայանի բնականոն աշխատանքը վերականգնելու նպատակով անձնակազմը առավոտյան ժամը 06:45-ից սկսած օգնել է կրիաներին տեղափոխվել իրենց մշտական բնակավայր:
Նման միջադեպ տեղի է ունեցել 2009 թվականին: Այն ժամանակ նյույորքյան օդանավակայանի աշխատանքը կաթվածահար էր եղել թռիչքուղին ծածկած մի քանի տասնյակ կրիաների պատճառով:

Черепахи тормознули работу нью-йоркского аэропорта
Десятки рейсов были задержаны сегодня в аэропорту имени Джона Кеннеди в Нью-Йорке из-за 150 черепах, выползших на взлетно-посадочную полосу в поисках места для откладывания яиц, сообщает ИТАР-ТАСС.
По словам представителей нью-йоркских авиационных властей, рейсы задерживались в среднем на полчаса. Сотрудники аэропорта отлавливали пресмыкающихся и переносили их в безопасное место.
Это уже не первый случай, когда черепахи нарушают работу международного аэропорта, который находится на берегу залива Ямайка. Именно оттуда эти животные попадают на летное поле. Так, в 2009 году 78 черепах ненадолго перекрыли взлетно-посадочную полосу. «Наш аэропорт окружен водой, и нам часто приходится сталкиваться с нашими маленькими соседями», - сказал представитель аэропорта Джон Келли.