Թբիլիսիում հայերը ծեծի են ենթարկվել կրոնական հողի վրա
Հուլիսի 9-ի ուշ գիշերին Թբիլիսիի Կետեվան Ցամեբուլի պողոտայում վրաց ուղղափառ եկեղեցու մի քանի հետևորդներ ծեծի են ենթարկել երեք էթնիկ հայի: Ինչպես հայտնում է ExpressNews-ը` հղում կատարելով ականատեսներին, հարձակումը կրոնական հողի վրա է եղել:
Երեկ Թբիլիսիում ակցիաներ էին տեղի ունենում` ի պաշտպանություն Իլիա երկրորդի դիրքորոշման: Ականատեսների խոսքով` այն բանից հետո, երբ ակցիայի մասնակիցները դուրս են եկել Սուրբ Երրորդություն եկեղեցուց, 10 երիտասարդներ հարձակվել են մի խումբ հայերի վրա: Նրանք սկսել են ոտքով հարվածել հայ երիտասարդներին` միաժամանակ վանկարկելով` «նրանում, ինչ կպատահի, մեղադրեք միայն ինքներդ ձեզ»։ Նրանցից մեկը հայտարարել է. «Թողեք նրանց, նրանք իրենց հասանելին ստացան»: Ծեծկռտուքը տևել է 5 րոպե, որից հետո հարձակում իրականացրած անձինք հեռացել են դեպքի վայրից։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 9-ին ժամը 20:00-ին Թբիլիսիում երթ է անցկացվել` ի պատշպանություն Հայ առաքելական եկեղեցու կարգավիճակի վերաբերյալ Վրաստանի պատրիարք Իլիա 2-րդի դիրքորոշման, ով դեմ է խորհրդարանականների որոշմանը: Երթը մեկնարկել է Թբիլիսիի Կաշուեթի եկեղեցու բակից, որից հետո մասնակիցներն ուևորվել էն դեպի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցի` վրաց պատրիարքի նստավարը:

A few followers of the Georgian Orthodox Church beat three ethnic Armenians late at night on Saturday on Ketevan Tsamebeli Ave. in Tbilisi. As reported by ExpressNews, citing witnesses, the incident took place on religious grounds.
According to eye witnesses, when demonstrators came out of the Holy Trinity Cathedral, 10 youth attacked a group of Armenians. They began to kick the Armenian youth, while shouting, “Whatever hapens, blame only yourselves.” One of them shouted, “Leave them; they got what was coming to them.” The attack lasted 5 minutes, after which the young men fled.
Recall, a few thousand of people, led by priests from the Georgian Orthodox Church, marched for the second day in Tbilisi on Sunday to express their support for Catholicos Patriarch of All Georgia His Holiness and Beatitude Ilia II’s position and protest legislative amendments which awarded legal status to religious minorities in Georgia.