ԱՄՆ-ն համաձայն է Վրաստանին Ջորջիա անվանել
ԱՄՆ-ն բավարարել է Վրաստանի` երկրի կոդը Նահանգներ մեկնող Վրաստանի քաղաքացիների վիզաների վրա GRZ-ն (Գրուզիա) GEO-ի (Ջորջիա) փոխելու մասին խնդրանքը: Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ-ում Վրաստանի դեսպան Թեմուրի Յակոբաշվիլին:
Վրացի դիվանագետը նշել է, որ այս փոփոխությունն արդեն իսկ ուժի մեջ է մտել և այսուհետ ԱՄՆ են մեկնելու իրենց երկրի նոր կոդավորում ունեցող վիզաներով»,- գրում է Georgia Online-ը-ը:
Վրաստանը խնդրել էր այլ երկրներին իրեն ոչ թե «Գրուզիա» անվանել, այլ «Ջորջիա»: Ավելի վաղ Վրաստանը նման խնդրանքով էր դիմել նաև Ճապոնիային, որը սակայն, մերժել էր իրագործել վրացական իշխանությունների ցանկությունը: Իսկ ահա հարավային Կորեայում, ընդհակառակը, խնդրանքը բավարարվել էր:
Հարկ է նշել, որ վրացական իշխանությունները «Վրաստան»-ի անալոգային տարբերակի համար առաջարկվում է հենց «Ջորջիան» և ոչ թե երկրի անվանման վրացական «Սաքարտվելո» տարբերակը:

В США согласились называть Грузию Джорджией
США удовлетворили просьбу Грузии и изменили код страны на въездных визах в Соединенные Штаты для граждан Грузии с GRZ /Gruzia/ на GEO /Georgia/. Об этом сообщил посол Грузии в США Темури Якобашвили.
Грузинский дипломат отметил, что это изменение уже вошло в силу и "отныне все граждане Грузии будут въезжать в США по визам с новой кодировкой своей страны", передает Грузия онлайн.
"Несмотря на то, что процесс изменения кода на визах для США был связан с дополнительными расходами и техническими сложностями, этот вопрос был решен положительно – код на въездных визах в США для граждан Грузии изменен с GRZ на GEO", – заявил Якобашвили.