Հանրապետության հրապարակի մետրոյի մոտ նոր հյուրանոց կկառուցեն
Հուլիսի 21-ին տեղի է ունեցել Երևանի քաղաքաշինական խորհրդի հերթական նիստը, որը վարել էր Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը:
Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, օրակարգային հարցերի թվում է եղել Հանրապետության հրապարակի մետրոյին հարակից տարածքում 7-8 հարկանի հյուրանոցի կառուցման ներդրումային ծրագրի էսքիզային առաջարկության ներկայացումը:
Քաղաքաշինական խորհրդի 30 անդամներից ներկա են եղել 27-ը, որոնց մասնակցությամբ քննարկում է ծավալվել դեռևս 2010 թվականին ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի կողմից մշակված և նիստում ներկայացված առաջարկի շուրջ:
Արդյունքում` 24 կողմ և 3 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ քաղաքաշինական խորհուրդը որոշել է հավանություն տալ առաջարկին:
Միաժամանակ, որոշվել է նախագծի հաջորդ փուլում հաշվի առնել խորհրդի անդամների արված առաջարկությունները և դիտողությունները:
Օրակարգի հաջորդ հարցը Արամի 36 հասցեում նախատեսվող 20 հարկանի հյուրանոցի նախագծի քննարկումն էր, որը ներկայացվել է ճարտարապետ Ալբերտ Կարոյանի կողմից:
Նախագիծը քաղաքաշինական խորհրդի անդամները միաձայն մերժել են` առաջարկելով սահմանափակել հյուրանոցի հարկայնությունը` նկատի առնելով հարակից շենքերի բարձրությունները:

В мэрии Еревана одобрили строительство гостиницы у Площади Республики
21 июля состоялось очередное заседание Совета по градостроительству в Ереване под руководством мэра Карена Карапетяна. По сообщению пресс-службы мэрии, в повестку заседания вошло представление эскиза проекта строительства 7-8-этажной гостиницы близ станции метро «Площадь Республики». С участием 27 из 30 членов Совета состоялось обсуждение предложения, разработанного и представленного архитектором Нареком Саргсяном еще в 2010 году. Градостроительный совет одобрил предложение с 24 голосами за и тремя воздержавшимися.
Другой вопрос повестки - обсуждение проекта 20-этажной гостиницы по адресу Арама 36, представленного архитектором Альбертом Карояном. Совет единогласно отклонил проект, предложив ограничить количество этажей гостиницы, учитывая высоту близлежащих зданий.