Լֆիկն ու Նեմեցը ամենաքիչն են վստահում Հայաստանին. նախկին վարչապետ
Հայաստանի ներկա տնտեսական իրավիճակի պայմաններում համակարգային փոփոխություններից հետո անգամ բավական բարդ է լինելու վերականգել և նորմալ հունի մեջ դնել երկրի տնտեսությունը: Այդ մասին անցած շաբաթվա վերջին Հայ Ազգային Կոնգրեսի մաս կազմող կուսակցությունների երիտասարդ ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը հայտարարել է «Ազատություն» կուսակցության ղեկավար, նախկին վարչապետ, Կոնգրեսի «100 քայլ» ծրագրի նախաձեռնող Հրանտ Բագրատյանը:
«Այսօր մեր երկիրն ապրում է տրանֆերտների հաշվին, սակայն պատկերացրեք, օրինակ, Ռուսաստանից փողը գալիս է Հայաստան, իսկ հայաստանցին էդ գումարը ծախսում է Լֆիկից ու Նեմեցից ապրանք առնելով, իսկ սրանք ամենաքիչն են վստահում Հայաստանին, ու էդ փողերը դրսում` այլ երկրներում են ներդնում: Ստացվում է, որ Հայաստան մտնող գումարները շրջանառության մեջ չեն դրվում երկրի ներսում, այլ շատ արագ դուրս են գալիս, այն էլ` անվերադարձ»,- ասել է Բագրատյանը:
Ըստ նրա, երկրի տնտեսական ծանր վիճակից դուրս գալուն ընդառաջ պետք է առաջին հերթին օլիգարխներին հարկային խիստ դաշտ բերել, վերացնել մենոշնորհները, վերահսկել կենտրոնական բանկի աշխատանքը:
Բագրատյանը մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրել է ՀՀ կենտրոնական բանկի` սուր ճգնաժամային ժամանակահատվածում գործունեության վրա: «ԿԲ ղեկավարը հայտարարում է, որ ճգնաժամի պայմաններում մի հատ բանկ չսնանկացավ: Բայց ինչպե՞ս է դա ստացվում: Մենք բանկերի համա՞ր ենք աշխատում, որ չսնանկանա՞ն: Դա նշանակում է, որ մեր հաշվին չսնանկացան բանկերը, մեզնից պոկեցին, որ որևէ բանկ չտուժի»,- նշել է նա:
Ներկաներից մեկը հարցրել է` ինչպես է հնարավոր, օրինակ, որ սոցիալիստական գաղափարախոսություն կրող Կոնգրեսի անդամները կարողանան մի ընդհանուր տնտեսական ծրագիր ներկայացնել լիբերալների հետ: Բագրատյանը, օրինակ բերեց «100 քայլ» ծրագիրը. «Սոցիալիստները կարծում են, որ դա սոցիալիստական ծրագիր է, լիբերալները` լիբերալ: Երբ բարձրագույն արժեք է համարվում երկրի պետական շահը, այդ դեպքում միշտ էլ հնարավոր է համագործակցություն տարբեր գաղափարախոսւթյուններ կրող քաղաքական ուժերի հետ: Ես գաղափարախոսական տարբեր մոտեցումներում պրոբլեմ չեմ տեսնում»:

It will be quite difficult to restore and put into normal working order the country’s economy even after systemic changes in Armenia’s current economic situation, said former prime minister of Armenia, leader of the Freedom political party and creator of the Armenian National Congress “100 Steps” program Hrant Bagratyan, meeting late last week with youth members of the parties within the opposition bloc.
“Our country today lives on account of money transferred from outside [primarily through family members working abroad & sending money back home], but imagine, for example, money comes to Armenia from Russia, Armenian citizens spend that money by buying products from Lfik and Nemets [referring to businesses owned by Samvel Aleksanyan and Ruben Hayrapetyan], but they trust Armenia the least and they invest that money outside, in other countries. It turns out that the money entering Armenia is not put into circulation inside Armenia, but very quickly leaves the country — and that, irretrievably,” he said.
According to him, prior to getting out of the difficult economic situation the country finds itself in, first of all, the “oligarchs” have to be taxed, the monopolies have to be eliminated and the work of the Central Bank has to be monitored.
Bagratyan drew participants’ attention to the RA Central Bank’s activities during the period of acute crisis. “The head of the Central Bank declares that during the crisis not one bank went bankrupt. But how is that? Are we working for the banks, so that they don’t go bankrupt? That means that the banks didn’t go bankrupt on our account; they snatched it from us so that no bank suffers,” he said.