«Աշտարակ կաթ»-ից բացատրություն են պահանջել գների բարձրացման համար
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական Հանձնաժողովի կողմից առևտրի կետերում կատարված դիտանցումների արդյունքում արձանագրվել է կաթնամթերքի գնի որոշակի թանկացում: Թեև վերոնշյալ շուկայում կան մի քանի գերիշխողներ, սակայն, մոնիտորինգի արդյունքներով թանկացել է, մասնավորապես, «Աշտարակ կաթ» ընկերության արտադրանքը:
Հիմք ընդունելով  Հանձնաժողովի մոնիտորինգի խմբի վերլուծությունները, ինչպես նաև թեմայի վերաբերյալ տարբեր լրատվամիջոցների հրապարակումները, Հանձնաժողովը որոշեց ուսումնասիրություն սկսել վերոնշյալ շուկայում:
«Աշտարակ կաթ» ընկերությունը եռօրյա ժամկետում պետք է ներկայացնի տեղեկատվություն՝ իր կողմից արտադրվող կաթնամթերքի իրացման ծավալների վերաբերյալ, ինչպես նաև հիմնավորումներ՝ շուկայում նկատվող գնային փոփոխություների վերաբերյալ:
Հանձնաժողովը զուգահեռաբար տեղեկատվություն է պահանջել նաև խոշոր առևտրի կետերից՝ կաթնամթերքի ձեռքբերման գների վերաբերյալ՝ պարզելու, թե իրացման որ օղակում է տեղի ունեցել գնաճը:
Ավելի վաղ Epress.am-ի հետ զրույցում «Աշտարակ կաթ»-ի մարքեթինգի բաժնի պետ Նարինե Կոտիկյանն ասել էր, որ որոշ ապրանքատեսակների գների բարձրացումը պայմանավորված է մթերվող կաթի գնի բարձրացման հետ:
«Մենք, վնասներ կրելով, փորձել ենք հնարավորինս քիչ բարձրացնել գները և անել այնպես, որ գնի ավելացումը ազդի հնարավորինս քիչ ապրանքատեսակների վրա»,- մեկնաբանել էր Կոտիկյանը:
Նշենք, որ «Աշտարակ կաթի« թթվասերի և մածունի գները բարձրացել են 20-ական դրամով, իսկ կաթնաշոռի գինը` 30 դրամով:
«Աշտարակ կաթ» ընկերությունը մի շարք արտադրատեսակներով  կաթնամթերքի շուկայում հանդիսանում է գերիշխող:

Commission Demands Explanation from Armenian Dairy Producer Ashtarak Kat for Price Increase
Monitoring conducted by the State Commission for the Protection of Economic Competition of the Republic of Armenia has found some increase in prices of dairy products in the former Soviet republic. Though there are a few major companies dominating this market in Armenia, the monitoring noted Ashtarak Kat in particular.
The Commission has thus instructed Ashtarak Kat to provide details regarding its sales volume, as well as the grounds for increasing prices to the state body within 3 days.
At the same time, the Commission has asked major retailers to also provide details regarding purchasing prices of dairy products, in order to determine at which point prices were raised.
Earlier, head of Ashtarak Kat's marketing department Narine Kotikyan informed Epress.am that the increase in prices of some goods was due to the increase in the cost of milk supplied to them.
"We, bearing losses, have tried to raise the prices as little as possible, and to do it such that the price increase has as little impact as possible on the goods," she had said.
Note, the prices of Ashtarak Kat's sour cream and yogurt have gone up by 20 drams each (about $0.05 USD), while the price of curd has increased by 30 drams (about $0.08 USD).