Մանկապղծության մեջ մեղադրվող հայ գործարարը տուժողներին միլիոններ է բաժանել
Անչափահասների նկատամբ սեքսուալ բնույթի բռնի գործողությունների մեջ մեղադրվող ամերիկահայ գործարար Սերոբ Տեր-Պողոսյանի գործով այսօր հարցաքննվեց տուժողներից մեկը։
Ամերիկահայ գործարարի դեմ դատական գործընթացը դեռևս ապացույցների հետազոտման ու տուժողների հարցաքննության փուլում է։
Տասը տուժողից արդեն հարցաքննել են 7-ին։ Դռնփակ դատական նիստի ժամանակ դատաքննության կողմերը դիտում են որպես ապացույց ներկայացված տեսանյութերը, այնուհետեւ հարցաքննում ժապավեններում եղած տուժողներին։
«Այսօրվա տուժողը, ըստ էության, համարյա բան չհայտնեց։ Չէ՞ր կարողանում հայտներ, թե՞ կաշկանդվում էր․․․», - «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում փաստեց ՀՀ Գլխավոր դատախազության ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող գործերով վարչության պետի տեղակալ Արամ Ամիրզադյանը՝ հավելելով։ - «Դա այն տուժողն էր, որը երեկ իջավ այն մեքենայից, որը պատկանում է Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատին»։
Այսօր հարցաքննված տուժողը 20 տարեկան է, սակայն հանցագործության կատարման ժամանակ նա 16-17 տարեկան տղա է եղել։ Տուժողը չի հերքել, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը իրեն ժամանակ առ ժամանակ գումարներ է տվել։ Նրա մոտ Արամ Ամիրզադյանը կաշկանդվածություն է նկատել․ նախաքննության ժամանակ տված ցուցմունքում և դատարանի դահլիճում տուժողը իրար հակասող տեղեկատվություն է տվել։ Նա կտրուկ հրաժարվել է, որ սեռական հարաբերություն է ունեցել մեղադրյալի հետ, թեև տեսանյութում տուժողի դեմքը երևացել է։ Սակայն Սերոբ Տեր-Պողոսյանն ինքն է ասել, որ իր, տուժողի և մեկ այլ տուժողի միջև սեռական հարաբերություն եղել է։
Արամ Ամիրզադյանը նշեց, որ նախաքննության ու նաև դատաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը տուժողներին «միլիոններ» է տվել։

Обвиняемый в педофилии армянский бизнесмен тратил на жертв миллионы
По делу об обвинению армянского предпринимателя Сероба Тер-Погосяна совершении насильственных сексуальных действиях в отношении несовершеннолетних лиц накануне дал показания 7-й из 10 потерпевших. Это 20-летний юноша, которому на момент преступления было 16-17 лет.
В ходе суда за закрытыми дверями стороны просматривают видео насильственных действий, которые делал обвиняемый, и опрашивают тех, кто запечатлен на записи.
«Потерпевший по сути ничего не сообщил. Он то ли не мог, то ли вел себя сковано», - в беседе с «Радио Азатутюн» по сле заседания сказал представитель Генпрокуратуры Арам Амирзадян. По его словам, как и предыдущих потерпевших, этого юношу привозят на автомобилях Ахталинскому горнодобывающему комбинату, который принадлежал обвиняемому.
Потерпевший не опроверг тот факт, что Сероб Тер-Погосян периодически давал ему деньги. При этом представитель Генпрокуроатуры отметил, что показания потерпевшего в суде противоречат тому, что он говорил в ходе предвариетльного следствия. На суде юноша категорически опроверг факт того, что имел половые контакты с обвинямемым, хотя на видеозаписи видно лицо потерпевшего. При это Тер-Погосян признал, что имел связь с этим и другим мальчиком.
По словам Амирзадяна, уже установлено, что денежная сумма, передаваемая жертвам, исчисляется миллионами драмов. «Есть потерпевшие, которые утверждают, что их не принуждали к сексуальных контактам, другие признаются, что находились в финансовой зависимости», - отметил, представитель Генпрокуратуры.