ՀՀԿ-ականը WikiLeaks-ը հիմք չի ընդունում, բայց առաջարկում է «անալիզ անել»
WikiLeaks կայքի բացահայտումները ուղիղ ապացույցն են այն ամենի, ինչ բազմիցս ասվել էր Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչների կողմից: Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին այս մասին ասել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչ, Ազգային անվտանգության նախկին փոխնախարար Գուրգեն Եղիազարյանը:
«Մենք ապրում ենք մի երկրում, որտեղ ՍԴ անդամը պաշտպանված չէ, որը խիստ կասկածում է, թե ինքը էսօր տուն կհասնի, թե չէ: Բա ի՞նչ անի միջին քաղաքացին, պիտի տանից դուրս չգա՞, որովհետև մուտքի մոտ մարդասպանը սպասո՞ւմ ա: Այսինքն` ներսում իրանք գիտեն խայտառակությունների մասին: Եվ էս մթնոլորտում կատարվեց մարտի 1-ի հանցագործությունը: Ռազմական հեղաշրջմամբ, Սահմանադրությունը խախտելով, ոտնահարելով, թքելով Սահմանադրության վրա էկան իշխանության»,- ասել է Եղիազարյանը:
Ասուլիսին ներկա Հանրապետական կուսակցության անդամ Լեռնիկ Ալեքսանյանն իր հերթին հայտարարել է, որ ամբողջությամբ չի հավատում վիկիլիքսյան բացահայտումներին:
«Չեմ ասում` չկա ճշմարտություն... ես դա հիմք չէի ընդունի: Ես կխորհեի, անալիզ կանեի»,- ասել է նա:
Նրան հակադարձելով` Եղիազարյանը առաջարկել է բացահայտումների հիման վրա քրեական գործ հարուցել:
«Փաստի առթիվ թող հարուցվի քրեական գործ, նախաքննությունը պարզի` Պողոսը Պետրոսին զանգ տվեց, ասե՞ց, թե՞ չասեց էդ անտերը...»,- ասել է Կոնգրեսի ներկայացուցիչը:

The WikiLeaks findings are direct proof of all that which Armenian National Congress (HAK) representatives have repeatedly said, said HAK representative, former deputy national security minister Gurgen Yeghiazaryan, speaking to journalists in the Armenian capital today.
"We live in a country where a Constitutional Court member is not protected, where it's very doubtful whether he will make it home today or not. So what should the average citizen do, is he not to leave the house, because the murderer is waiting outside his door? That is to say, inside, they know about the shameful acts. And the Mar. 1 crime conducted in this atmosphere. Through a martial coup, by violating the Constitution, spitting on the Constitution, they came to power," he said.
Also present at the press conference, ruling Republican Party of Armenia MP Lernik Aleksanyan, in turn, said he doesn't completely believe in the WikiLeaks findings.
"I'm not saying there's no truth ... I wouldn't accept as grounds. I would think it over, analyze ," he said.
In response, Yeghiazaryan proposed a criminal case be launched on the basis of these findings.
"... let a criminal case be launched; the investigation clarify, did Poghos Petros call and say or didn't say those things," he retorted.