«Արմենիա Էքսպո 2011»-ը բացվեց. Սերժ Սարգսյանը ծանոթացավ ցուցանմուշներին
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ներկա է գտնվել սեպտեմբերի 9-11-ը անցկացվող «Արմենիա Էքսպո 2011» 11-րդ տարածաշրջանային առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսային ֆորումի բացմանը:
Ցուցահանդեսը նվիրված է ՀՀ անկախության 20-ամյակին և նպատակ ունի մեկ տասնյակից ավելի մասնակից այլ երկրների կողքին ներկայացնել տեղական արտադրողի ներուժն ու ՀՀ անկախության տարիների տնտեսական ձեռքբերումները: Ցուցահանդեսին մասնակցում է նաև Արցախը՝ 20-ամյա անկախ Արցախի տնտեսական նվաճումների ցուցադրմամբ:
ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակի փոխանցմամբ` Սերժ Սարգսյանը շրջել է ցուցահանդեսի տաղավարներում, ծանոթացել տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտները ներկայացնող ցուցանմուշներին:

Armenian Expo 2011 Dedicated to 20 Years of Independence Launched
Armenian President Serzh Sargsyan participated at the opening of the 11th regional trade and industry Armenia Expo 2011 forum, which kicked off at the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex today.
The exhibition aims to highlight the potential of local producers along with a dozen other participants from abroad, as well as Armenia’s economic achievements in the years of independence. Nagorno-Karabakh too is represented at the Expo, demonstrating the disputed republic's economic achievements in twenty years of its independence, according to a statement issued by the Armenian president's office.
Sargsyan toured the pavilions and familiarized himself with the exhibits that represent nearly all the different sectors of the economy.
The Expo is dedicated to the 20th anniversary of Armenia’s independence and runs through till Sept. 11.