«Պետությունը մարդասպանների կողմից է». Դինքի ընկերները գրել են Էրդողանին
Այսօր թուրքահայ լրագրող Հրանտ Դինքի ծննդյան օրվա կապակցությամբ «Դինքի ընկերներ» նախաձեռնությունը նամակ է հղել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին:
Նախաձեռնության անդամները նշում են, որ Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո գրեթե 5 տարի է անցել, սակայն առայժմ ոչ մի էական քայլ չի արվել սպանության իրական մեղավորներին պարզելու համար: Հիշեցնենք, որ սպանությունը իրականացրած Օգյուն Սամասթը դատապարտվել է 22 տարվա ազատազրկման:
«Եթե երեխաներից հանցագործներ ստեղծող խավարը 2007 թվականի հունվարի 19-ին Դինքին չխլեր մեզանից, նա ամենայն հավանականությամբ այսօր իր թոռների, ընտանիքի և ընկերների հետ իր սիրած խեցգետիններն ուտելիս կլիներ: Սեպտեմբերի 19-ին Դինքի գործով նոր լսումներ կլինեն: Երբեք չավարտվող լսումների շարքից ևս մեկը, որոնց թիվն անգամ արդեն մոռացել ենք, և դեռևս ոչ մի քայլ առաջ չի կատարվել մինչ այժմ: Այսօր մենք նամակ ենք հղում վարչապետին որպես Հրանտի ընկերներ: Հարգելի վարչապետ, նրանք սպանել են մեր ընկերոջը` Հրանտ Դինքին: Նրա մահից 5 տարից անց արդարության մեր որոնումները անհաջողությամբ ավարտվեցին: Այն պետությունը, որին մենք հայց էինք ներկայացրել արդարության հասնելու ակնկալիքներով, մարդասպանների կողմն է ընդունել: Մենք մեր բողոքն ենք բարձրացնում այս կապակցությամբ», - նշում են նամակի հեղինակները:

'The State has Sided with the Killers': Dink's Friends Wrote to Erdogan
Friends of Hrant Dink today addressed a letter to Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan on the occasion of Dink's birthday who would've turned 57 if he were alive today.
"If the darkness which creates murderers out of babies had not taken Dink away from us on Jan. 19, 2007, he would most probably be sipping his rakı with his grandchildren, family and friends tonight. There will be a new hearing of the Dink trial on Sept. 19. Another one in a string of never-ending hearings, the number of which we have forgotten, and yet, no distance has been covered so far.
"On such a day, we write the following letter to the prime minister as Hrant’s friends. Esteemed prime minister, they have killed our friend, Hrant Dink. Our search for justice has been to no avail now, five years after his death. The state to whom we sent a petition seeking justice has sided with the killers. We have complaints about this," reads the letter, reports Today's Zaman.