ԵՄ-ը Հայաստանին խոստանում է «ավելին` ավելիի դիմաց»
Սեպտեմբերի 19-ին Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Եվրոպական հանձնաժողովի գրասենյակում հանդիպել է ԵՄ ընդլայնման և եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեին: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության կայքը, կողմերը քննարկել են Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների և համատեղ ծրագրերի կատարողականի վերաբերյալ հարցեր:
Հանդիպումից հետո Տիգրան Սարգսյանը և Շտեֆան Ֆյուլեն հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով, որի ընթացքում ԵՄ պաշտոնյան ասել է, որ կողմերի ինտենսիվ շփումները համահունչ են Հայաստանում բարեփոխումների օրակարգի ընդլայնմանը:
«Ուրախ եմ հայտարարել, որ Եվրոպական հանձնաժողովը վերջերս է հաստատել Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի դյուրացման և ռեադմիսիայի պայմանագրի շուրջ բանակցություններն սկսելու որոշումը: ԵՄ-ի խորհրդատվական խումբը շարունակելու է աջակցել հայաստանյան իշխանություններին՝ իր կատար ածելու բարեփոխումներն Ասոցացման համաձայնագրի կարևորագույն ոլորտներում», - ասել է Ֆյուլեն:
Նա նաև նշել է, որ որքան Հայաստանը շատ խորանա բարեփոխումների ուղղությամբ, այնքան ավելի շատ օժանդակություն կստանա ԵՄ-ից՝ ուղղված բարփոխումների իրականացմանը:
««Ավելին` ավելիի դիմաց» պայմանը գործելու է մեր բոլոր հարևանների նկատմամբ: Այն պետությունները, որոնք իսկապես խորը բարեփոխումների ուղիով կգնան, կարող են ավելին ակնկալել Եվրամիության կողմից, այդ թվում նաև ֆինանսների տեսքով: Այսօրվա միտումները պահպանելու դեպքում Հայաստանը հայտնվում է շատ լավ դիրքերում, որպեսզի ամենաբարձր հորիզոնականը զբաղեցնող թեկնածուներից մեկը լինի այդ «ավելին` ավելիի դիմաց» սկզբունքից օգտվելու համար», - ասել է Ֆյուլեն:

EU Promises to Give Armenia 'More for More'
On Sept. 19, during his visit to Brussels, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan met with European Commissioner for Enlargement and European Neighborhood Policy Stefan Füle. According to an Armenian government statement, the parties discussed issues related to implementing joint programs and reforms in Armenia.
After their meeting, Sargsyan and Füle held a joint press conference where the European official said that frequent contact between the parties (in this case, Armenia and the EU) is in line with expanding the reform agenda in Armenia.
"I am happy to declare that the European Commission recently made a decision to begin talks on the readmission agreement and simplifying the visa regime with Armenia. The EU consulting group will continue to support the Armenian authorities to execute reforms in the important sector of the Association Agreement," said Füle.
He further added that the more Armenia makes reforms, the more assistance it will receive from the EU — toward implementing those reforms.
"The condition 'More for More' will work for all our neighbors. Those states that truly go down the road of thorough reforms can expect more from the European Union — including by way of finances. If Armenia maintains current trends, it will be well positioned to be one of the candidates for the highest position to take advantage of the principle of 'more for more'," he said.