«ՀՀ իշխանություններն իրենց համարում են օտարների ճորտ». Տեր-Պետրոսյանը խոսեց անկախության մասին
Այսօր առավոտյան Երևանի կենտրոնական հրապարակում գտնվում էին  մարդիկ, որոնք ոչ միայն ոչ մի կապ չեն ունեցել անկախության ձեռքբերման հետ, այլև նրանցից շատերn ամեն ինչով պայքարել են այդ անկախության դեմ: Այս մասին այսօր ՀՀ անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ Հայ Ազգային Կոնգրեսի կազմակերպած ընդունելության ժամանակ հնչեցրած իր խոսքում հայտարարել է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
«Նրանք այսօր բեմերից, հեռոււստատեսություններից այնպսիսի ճառեր են ասում, կարծեք,  իրենք են կերտել այդ անկախությունը: Սրանով մեկ անգամ ևս նրանք պարզապես պղծում են այդ սուրբ գաղափարը: Դուք բախտավոր սերունդ եք, որովհետև պատմության մեջ շատ քիչ սերունդների է հաջողվում վերականգնել պետականությունը և անկախություն ձեռք բերել: Եթե կուզեք՝ մեր պատմության մեջ եղել է մի երեք-չորս դեպք, ոչ ավելի: Անկախությունը հաջողվել է վերականգնել  9-րդ դարում Բագրատունիներին, 12-րդ դարում հաջողվել է վերականգնել Ռուբինյաներին: 1918 թվականին հաջողվել է  վերականգնել Արարատյան Հայաստանի ժողովրդին, չորրորդը՝ դուք եք, մենք ենք: 1000 տարի հետո պիտի ասեն՝ չորրորդ անգամ անկախությունը վերականգնվեց այս սերնդի կողմից», - ասել է Տեր-Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ անկախության վերականգնումից քսան տարի հետո «մենք գրեթե կանգնած ենք նույն խնդրի առջև, մենք այսօր պետք է վերանվաճենք մեր անկախությունը, որովհետև այն մարդիկ, որոնք այսօր ղեկավարում են Հայաստանը,   հոգու խորքում իրենց անկախ չեն զգում, այսօր նրանք  իրենց համարում են օտարների ճորտ»:
«Եվ մինչև այդ իշխանություններից  Հայաստանը չազատվի, մենք լիարժեք անկախություն չենք ունենա: Ուրեմն ձեզ բախտ է վիճակվելու կրկին վերանվաճել մեր անկախությունը», - եզրափակել է ընդդիմության առաջնորդը:

'Armenia's Authorities Consider Themselves a Serf to Foreigners': Ter-Petrossian on Independence
In Yerevan's central square this morning were people who not only had nothing to do with obtaining independence, but also many of whom fought with all they had against this independence, said Armenia's first president and leader of the opposition Armenian National Congress (HAK), Levon Ter-Petrossian, speaking at a HAK reception on Thursday on the occasion of the 20th anniversary of Armenia's independence.
"They say such speeches from the stage, from television, today that you'd think they built this independence. With this they once again simply desecrate this sacred concept. You are a lucky generation because very few generations in history have been able to restore statehood and achieve independence. If you like, there have been three, four instances in our history, not more. In the 9th century, the Bagratuni Dynasty was able to regain independence and in the 12th century, it was the Rubinyans. In 1918, the Araratian Armenian people succeeded in regaining independence, and the fourth is you, is us. A thousand years later they will say, independence was reclaimed a fourth time by this generation," said Ter-Petrossian.
Continuing, the opposition leader said that 20 years after restoring independence, "we are almost standing before the same issue. Today we have to reclaim our independence because those people who are leading Armenia today deep in their hearts don't feel independent — today they consider themselves a vassal to foreigners."
"And until Armenia is free from these ruling authorities, we will not have full independence. So you will be made fortunate enough once again to reclaim our independence," Ter-Petrossian concluded.