Ինչպես է պատժում Ռուբեն Հայրապետյանը. ՀՖՖ նախագահը` «Հայկական ժամանակի» և թմրանյութերի մասին
ՀՖՖ նախագահ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանը չէր կարող դատի չտալ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթին, քանի որ թերթում տպած տեղեկատվությունում իրեն մեղադրում էին ծանր հանցագործությունների մեջ: Այս մասին նա այսօր հայտարարել է լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Լրատվական միջոցը շանտաժի ա դիմում, վարկաբեկում ա` ինձ մեղադրելով շատ ծանր հանցագործությունների մեջ` նարկոբիզնես, զենքի առքուվաճառք, մարդկանց առքուվաճառք… Այսինքն, նման հոդվածի համար, մինիմում ժամը մեկ գնդակահարություն են որոշում…», - ասել է Հայրապետյանը:
Նրա խոսքով` ինքը դիմել է օրաթերթին բազմաթիվ անգամ` խնդրելով հերքում տպել, սակայն դա տեղի չի ունեցել:
«Խնդրում եմ պաստասխանեք` դուք լինեք, ի՞նչ կանեք իմ փոխարեն: Ո՞նց կարող ա պատահի, ես զբաղվեմ նարկոտիկով, զենքի վաճառքով ու մարդու վաճառքով, ու ոչ մեկ չիմանա», - դիմելով լրագրողներին` հայտարարել է ՀՖՖ նախագահը:
Հայրապետյանը նշել է, որ «Հայկական ժամանակին» ինքը դիմել է նաև նրանից հետո, երբ օրաթերթում լուր է հայտնվել, որ ինքը ծեծել է ոստիկանապետին:
«Դիմեցի, ասեցի` հերքեք: Հերքումը չի տալիս: Դիմում եմ դատարան: Գալիս են դատարան, ասում են` «արեք հաշտություն կապենք, մենք հերքումը կտպենք»: Ասում եմ` եղավ, հետ եմ քաշում դատարանից գործը, հերքումը չի տպում», - ասել է Աժ պատգամավորը:
Երբ լրագրողները նշել են, որ «ՀԺ»-ի հոդվածում նշված տեղեկությունները հայտնել է «Միաբանություն» հայկական ազգային ակումբի նախագահ Սմբատ Կարախանյանը, Հայրապետյանը պատասխանել է, որ ինքը չի ճանաչում Կարախանյանին, և չպետք է ամեն ասածին հավատալ:
«Ես էլ լսել եմ, որ «Արթիկի» գաղութում շատ վատ արարք են արել իրա հետ, որ տղամարդուն վայել չի: Բայց ես դրան չեմ հավատում, ազնվորեն չեմ հավատում: Հո չեմ կանգնի ասեմ, որ դա ճիշտ ա», - ասել է Հայրապետյանը:
Նա կրկնել է, որ իրեն վիրավորում են նարկոբիզնեսի մեջ մեղադրանքները, որովհետև «ինքը նարկոմաններին շատ վատ է վերաբերվում»:
«Կարող եք Ավանում հարցնել, որ իմանում եմ` նարկոման ա, ինչ եմ անում», - հայտարարել է Հայրապետյանը:
Լրագրողները խնդրել են մանրամասնել, թե կոնկրետ ինչ է անում Ռուբեն Հայրապետյանը:
«Կանչում եմ, զրուցում եմ հետը` ասում եմ շատ վատ արարք ես անում», - ծիծաղելով ասել է ՀՖՖ նախագահը: Լրագրողները նույնպես սկսել են ծիծաղալ:
«Չգիտե՞ք` ես ինչ պիտի անեմ, պիտի պատժեմ, ծեծեմ: Թե՞ մտածում եք` խուսափելու եմ: Որ ասեմ` ջութակ եմ նվագել, այ էդ ժամանակ զարմացեք», - շարունակել է Հայրապետյանը:
Նրա խոսքով` ինքը օրաթերթից ստանալիք 2 միլիոն 44 հազար դրամ գումարը կարող է մի քանի նպատակով ծախսել` կամ ծերանոցներին տալ, կամ մանկատներին, կամ օգնություն հատկացնել Հայաստանի հավաքականի նախկին ֆուտբոլիստ Կարապետ Միքայելյանին, ում սրտի փոխպատվաստման վիրահատություն է անհրաժեշտ:
«Կխնդրեմ իմ գործընկերներին (նկատի ունի Սամվել Ալեքսանյանին և Լևոն Սարգսյանին – խմբ.), որ միացնեն գումարը, մի բան էլ ավելացնենք, ուղարկենք», - ասել է ՀՖՖ նախագահը:

Футбольный олигарх Армении отдаст отобранные у газеты деньги на пересадку сердца
Президент Федерации футбола Армении, крупный предприниматель, депутат-республиканец Рубен Айрапетян не мог не подать в суд на газету «Айкакан жаманак», так как в их материалах его обвиняют в тяжких преступлениях. Об этом сам депутат заявил в пятницу журналистам.
«Это СМИ прибегает к шантажу, клевещет на меня, обвиняя в очень тяжелом преступлении - наркобизнесе, продаже оружия, купле-продаже людей. За такую статью как минимум расстреливают», - сказал однопартиец действующего президента страны.
По словам Айрапетяна, он обращался в газету много раз, прося о публикации опровержения, но этого не произошло. «А что бы вы сделали на моем месте? Как можно заниматься наркоторговлей, продажей оружия и людей так, чтобы об этом никто не знал?».
Айрапетян отметил, что он обращался к «Айкакан жаманак» и после того, как они опубликовали новость о том, что он избил полицейского. «Я обратился, сказал – опровергните. Они этого не делают. Я обращаюсь в суд. Они приходят туда, говорят: «давайте заключим мир, и мы опубликуем опровержение». Я отзову свою жалобу, а они опровержение не печатают».
Когда журналисты указали на то, что газета опубликовала информацию со ссылкой на руководителя московского Армянского клуба «Миабанутюн» Смбата Караханяна, Айрапетян ответил, что не знаком с Караханяном и не нужно верить всему, что говорится.
«А я слышал, что в колонии «Артик» по отношению к нему был совершен оскорбительный для мужчины поступок. Но я этому не верю, честно не верю. Не буду же я ходить и говорить, что это правда», - сказал Айрапетян.
Он сказал, что его оскорбляют обвинения в наркоторговле, потому что «он плохо относится к наркоманам». «Можете спросить в Аване (его родной район в Ереване - ред.), что я говорю, когда узнаю, что кто-то наркоман», - сказал Айрапетян, который, по собственному признанию, «зовет, беседует, наказывает и бьет наркоманов».
По его словам, он отдаст 2 млн 44 тысячи драмов ($5500), отсуженные у редакции либо на дома престарелых или детдома, либо на помощь бывшему футболисту армянской сборной, ныне живущему в Москве Карапету Микаеляну, которому необходима срочная операция по пересадке сердца.
«Я попрошу своих коллег (депутаты, предпринимателя Самвел Алексанян и Левон Саргсян также отсудили у газеты деньги - ред.), чтобы они добавили сколько смогут, и мы пошлем ему нужную сумму»,- сказал президент ФФА.