Ինչպես է պատժում Ռուբեն Հայրապետյանը. ՀՖՖ նախագահը` «Հայկական ժամանակի» և թմրանյութերի մասին
ՀՖՖ նախագահ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանը չէր կարող դատի չտալ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթին, քանի որ թերթում տպած տեղեկատվությունում իրեն մեղադրում էին ծանր հանցագործությունների մեջ: Այս մասին նա այսօր հայտարարել է լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Լրատվական միջոցը շանտաժի ա դիմում, վարկաբեկում ա` ինձ մեղադրելով շատ ծանր հանցագործությունների մեջ` նարկոբիզնես, զենքի առքուվաճառք, մարդկանց առքուվաճառք… Այսինքն, նման հոդվածի համար, մինիմում ժամը մեկ գնդակահարություն են որոշում…», - ասել է Հայրապետյանը:
Նրա խոսքով` ինքը դիմել է օրաթերթին բազմաթիվ անգամ` խնդրելով հերքում տպել, սակայն դա տեղի չի ունեցել:
«Խնդրում եմ պաստասխանեք` դուք լինեք, ի՞նչ կանեք իմ փոխարեն: Ո՞նց կարող ա պատահի, ես զբաղվեմ նարկոտիկով, զենքի վաճառքով ու մարդու վաճառքով, ու ոչ մեկ չիմանա», - դիմելով լրագրողներին` հայտարարել է ՀՖՖ նախագահը:
Հայրապետյանը նշել է, որ «Հայկական ժամանակին» ինքը դիմել է նաև նրանից հետո, երբ օրաթերթում լուր է հայտնվել, որ ինքը ծեծել է ոստիկանապետին:
«Դիմեցի, ասեցի` հերքեք: Հերքումը չի տալիս: Դիմում եմ դատարան: Գալիս են դատարան, ասում են` «արեք հաշտություն կապենք, մենք հերքումը կտպենք»: Ասում եմ` եղավ, հետ եմ քաշում դատարանից գործը, հերքումը չի տպում», - ասել է Աժ պատգամավորը:
Երբ լրագրողները նշել են, որ «ՀԺ»-ի հոդվածում նշված տեղեկությունները հայտնել է «Միաբանություն» հայկական ազգային ակումբի նախագահ Սմբատ Կարախանյանը, Հայրապետյանը պատասխանել է, որ ինքը չի ճանաչում Կարախանյանին, և չպետք է ամեն ասածին հավատալ:
«Ես էլ լսել եմ, որ «Արթիկի» գաղութում շատ վատ արարք են արել իրա հետ, որ տղամարդուն վայել չի: Բայց ես դրան չեմ հավատում, ազնվորեն չեմ հավատում: Հո չեմ կանգնի ասեմ, որ դա ճիշտ ա», - ասել է Հայրապետյանը:
Նա կրկնել է, որ իրեն վիրավորում են նարկոբիզնեսի մեջ մեղադրանքները, որովհետև «ինքը նարկոմաններին շատ վատ է վերաբերվում»:
«Կարող եք Ավանում հարցնել, որ իմանում եմ` նարկոման ա, ինչ եմ անում», - հայտարարել է Հայրապետյանը:
Լրագրողները խնդրել են մանրամասնել, թե կոնկրետ ինչ է անում Ռուբեն Հայրապետյանը:
«Կանչում եմ, զրուցում եմ հետը` ասում եմ շատ վատ արարք ես անում», - ծիծաղելով ասել է ՀՖՖ նախագահը: Լրագրողները նույնպես սկսել են ծիծաղալ:
«Չգիտե՞ք` ես ինչ պիտի անեմ, պիտի պատժեմ, ծեծեմ: Թե՞ մտածում եք` խուսափելու եմ: Որ ասեմ` ջութակ եմ նվագել, այ էդ ժամանակ զարմացեք», - շարունակել է Հայրապետյանը:
Նրա խոսքով` ինքը օրաթերթից ստանալիք 2 միլիոն 44 հազար դրամ գումարը կարող է մի քանի նպատակով ծախսել` կամ ծերանոցներին տալ, կամ մանկատներին, կամ օգնություն հատկացնել Հայաստանի հավաքականի նախկին ֆուտբոլիստ Կարապետ Միքայելյանին, ում սրտի փոխպատվաստման վիրահատություն է անհրաժեշտ:
«Կխնդրեմ իմ գործընկերներին (նկատի ունի Սամվել Ալեքսանյանին և Լևոն Սարգսյանին – խմբ.), որ միացնեն գումարը, մի բան էլ ավելացնենք, ուղարկենք», - ասել է ՀՖՖ նախագահը:

Ruben Hayrapetyan's Choice of Punishment: The Armenian MP on Libel Suit and Drug Addicts
President of the Football Federation of Armenia (FFA), MP Ruben Hayrapetyan could not not sue local daily Haykakan Jamanak ("Armenian Times"), since the newspaper published a report accusing him of having committed serious crimes. Hayrapetyan said this himself, while meeting with journalists in Yerevan today.
"The news agency uses blackmail, discredits , accusing me of committing very serious crimes — narcotics business, the purchase and sale of arms, human trafficking... That is to say, for such an article, they decide to take at least one shot per hour...," he said.
The Republican Party MP said he contacted the newspaper on several occasions, asking for a retraction, but his request was not granted.
"Please tell me, if it was you, what would you do? How could I be involved in narcotics, arms sales and human trafficking and no one know about it?" he asked journalists rather rhetorically.
Hayrapetyan said he also contacted Haykakan Jamanak after the paper published a piece in which it claimed the MP had assaulted a police chief.
"I contacted them; I said, publish a retraction. They didn't. I appealed to the courts. They come to court and say, 'Let's reconcile; we'll publish a retraction.' I say, ok; I pull back from the court case, they don't publish a retraction," he said.
When journalists pointed out that the comments published in the Haykakan Jamanak article were made by president of Moscow-based Armenian club Miabanutyun ("Unity") Smbat Karakhanyan, Hayrapetyan said he doesn't know who Karakhanyan is and that you shouldn't believe everything you hear.
"And I heard that they did something very bad in Artik , which is not becoming for a man. But I don't believe it — I honestly don't believe it. Well, I'm not going to stand up and say that it's true," he said.
The deputy repeated that accusations of his being involved in the drug trade offend him because "he has a bad attitude toward drug addicts."
"You can ask in Avan — when I find out there's a drug addict, what I do," he declared.
Journalists then asked him to elaborate: what does he do when he finds out about a drug addict?
"I call him, talk with him — I say you're doing something very bad," Hayrapetyan said laughingly. Journalists likewise began to laugh.
"You don't know what I have to do? I have to punish , hit . Or you think that I would avoid ? If I say that I played the violin, that's when you can be surprised," he continued.
Hayrapetyan said he can spend the 2 million 44 thousand drams he is expected to receive from the daily in different ways: he can donate the money to seniors' homes or orphanages, or provide assistance to former player of Armenia's national team Karapety Mikayelyan, who is need of a heart transplant.
"I will ask my colleagues to combine our funds, add something more and give it away," the FFA President said.