ԱՄՆ նախկին դեսպանը WikiLeaks-ի բացահայտումներում առողջ միտում է տեսնում
Wikileaks-ի բացահայտումների մեջ առողջ միտում կար, քանի որ հասարակությունը և ԶԼՄ-ները կարողացան տեսնել, թե ինչ են խոսում երկրների դիվանագետները կուլիսների հետևում: Այս մասին այսօր «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի կազմակերպած «100 հարց և պատասխան» շարքի հերթական քննարկման հյուրն էր ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը:
«Դա նման էլ վարագույրների բացմանը: Ես գտնում եմ, որ տարբեր երկրների դիվանագետներ կարող են խոսել, կարող են անձնական գրագրություններ ունենալ, դա նորմալ է, ինչպես ընտանիքի անդամները կարող են միմյանց հետ առանձին զրույցներ ունենալ», - ասել է Էվանսը:
Նա նշել է, որ դա ամերիկյան դիվանագիտության ձևն է, ներկայացնել իրադարձությունները փաստերով, իսկ հետո սեփական մեկնաբանություններ տալ:
Նշենք, որ փաստաթղթերի կառուցման հենց այդ մոդելն էր հիմնականում օգտագործված Wikileaks-ի կողմից գաղտնազերծված նամակներում:

There was a healthy trend in the WikiLeaks findings in that society and the media were able see what diplomats are talking about behind the scenes, said former US Ambassador to Armenia John Marshall Evans, who was the invited guest at today’s discussion in the series “One Hundred Questions, One Hundred Answers” organized by the Civilitas Foundation.
“It’s like opening the curtains. I find that diplomats from different countries can talk, can have private correspondence, that’s normal — just like family members can have separate conversations with each other,” he said.
Evans noted that this is the way of American diplomacy: to present events through facts, then provide your own comments.