Սպանված Զարուհի Պետրոսյանի հարազատները չեն բողոքարկելու դատարանի վճիռը
20-ամյա Զարուհի Պետրոսյանի հարազատները չեն պատրաստվում բողոքարկել երեկ Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանի կայացրած որոշումը, համաձայն որի կնոջը ծեծելու միջոցով սպանած  Յանիս Սարկիսովը դատապարտվել է 10 տարվա ազատազրկման: 10 տարին նման հանցագործությունների համար նախատեսված առավելագույն չափն է: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի համակարգող Գայանե Հարությունյանը:
Յանիս Սարկիսովին ձերբակալել էին և մեղադրանք առաջադրել 112 հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետի (դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահ) հատկանիշներով:
Ինչ վերաբերում է Զարուհի Պետրոսյանի 2-ամյա դստեր` Լիլիա Պետրոսյանի խնամակալությանը, ապա այն անցել է նրա սկեսրոջը:
«Զարուհու քույրը և սկեսուրը Մասիս քաղաքում դիմել էին երեխայի խնամակալությունը իրենց հանձնելու պահանջով, այն ժամանակ, երբ Զարուհու ամուսինը՝ Յանիս Սարկիսովը, դեռ չէր ճանաչել հայրությունը: Նրանց երկուսին էլ Մասիսում մերժել էին՝ բավարար կենցաղային պայմանների բացակայության հիմքերով: Սակայն ավելի ուշ Յանիսը որոշել է ճանաչել հայրությունը և լիազորագիր է ներկայացրել, որպեսզի իր մայրը խնամակալ հանդիսանա իր երեխային: Այդ ընթացքում երեխան գտնվել է Երևանի Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի մանկատանը: Եվ հանկարծ հայտնվում է Յանիսի հայրը՝  Ալեքսանդր Սարկիսովը, տուն գնում Երևան քաղաքում, և նրանք դիմում են Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի խնամակալության և հոգաբարձության հանձնաժողովին՝ խնամակալությունն իրենց հանձնելու պահանջով, որը և բավարարվել է», - ասել է Գայանե Հարությունյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովը «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի հետ հանդիպումից հետո է տեղեկացել, որ Յանիս Սարկիսովը մեղադրվում է կնոջ սպանության մեջ:
«Մեզ ասացին, որ ոչինչ չգիտեին այդ գործի մասին, տեղյակ չեն եղել»,-նշել է Հարությունյանը: Նա նաև հավելել է, որ իրենք նամակներով դիմել են Խնամակալության հանձնաժողովին, որպեսզի վերջինս հետևողական լինի երեխայի նկատմամբ, նրա կենսապայմանների, առողջական խնդիրների հանդեպ:
«Դիմել ենք նաև Հայաստանում երեխաների պաշտպանության ցանցին, որպեսզի նրանք էլ հետևողական լինեն երեխայի հարցով: Սակայն դեռևս ոչ մի պատասխան չենք ստացել»,- ասել է մեր զրուցակիցը:

Relatives of the late Zaruhi Petrosyan, 20, are not preparing to protest Friday's Court of General Jurisdiction of Ararat and Vayots Dzor Marzes' ruling which sentenced Zaruhi's husband, Yanis Sarkisov, to 10 years' imprisonment for the murder of his wife (who died on Oct. 1, 2010). As it stands, 10 years is the maximum penalty for such crimes in Armenia. This news was conveyed to Epress.am on Saturday by Coalition to Stop Violence Against Women in Armenia coordinator Gayane Harutyunyan.
Yanis Sarkisov was arrested and charged in accordance with Article 112 Section 2 Point 14 of Armenia's Criminal Code ("infliction of willful heavy damage to health which caused the death of the aggrieved by negligence").
As for custody of Zaruhi's two-year-old daughter, guardianship was transferred to Sarkisov's mother, who, incidentally, was also a perpetrator of violence and abuse against Zaruhi, according to claims by Zaruhi's family and human rights campaigners.
"Zaruhi's sister and her mother-in-law appealed in the city of Masis with a request for custody of the child when Zaruhi's husband, Yanis Sarkisov, had not yet acknowledged paternity. In Masis, they were both refused on grounds of a lack of adequate living conditions. However, later, Yanis decided to acknowledge paternity and presented a trust deed for his mother to become guardian of the child. During this time, the child was in Yerevan's Nork-Marash administrative district children's home. And suddenly Yanis' father, Alexander Sarkisov, appears, goes home in the city of Yerevan and they appeal to the Nork-Marash administrative district custody and guardianship commission with a request for custody, which was granted," she said.
Harutyunyan informed Epress.am that only after meeting with the Coalition to Stop Violence Against Women in Armenia did the commission find out that Yanis Sarkisov is being accused in the murder of his wife.
"They told us that they didn't know anything about this case; they didn't know," she said, adding that they sent letters to the custody and guardianship commission to keep an eye on the child, her living conditions and health issues.
"We also contacted the child protection network in Armenia so they keep an eye on the child. But we have not yet received a response," she said.