Սպանված Զարուհի Պետրոսյանի հարազատները չեն բողոքարկելու դատարանի վճիռը
20-ամյա Զարուհի Պետրոսյանի հարազատները չեն պատրաստվում բողոքարկել երեկ Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանի կայացրած որոշումը, համաձայն որի կնոջը ծեծելու միջոցով սպանած  Յանիս Սարկիսովը դատապարտվել է 10 տարվա ազատազրկման: 10 տարին նման հանցագործությունների համար նախատեսված առավելագույն չափն է: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի համակարգող Գայանե Հարությունյանը:
Յանիս Սարկիսովին ձերբակալել էին և մեղադրանք առաջադրել 112 հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետի (դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահ) հատկանիշներով:
Ինչ վերաբերում է Զարուհի Պետրոսյանի 2-ամյա դստեր` Լիլիա Պետրոսյանի խնամակալությանը, ապա այն անցել է նրա սկեսրոջը:
«Զարուհու քույրը և սկեսուրը Մասիս քաղաքում դիմել էին երեխայի խնամակալությունը իրենց հանձնելու պահանջով, այն ժամանակ, երբ Զարուհու ամուսինը՝ Յանիս Սարկիսովը, դեռ չէր ճանաչել հայրությունը: Նրանց երկուսին էլ Մասիսում մերժել էին՝ բավարար կենցաղային պայմանների բացակայության հիմքերով: Սակայն ավելի ուշ Յանիսը որոշել է ճանաչել հայրությունը և լիազորագիր է ներկայացրել, որպեսզի իր մայրը խնամակալ հանդիսանա իր երեխային: Այդ ընթացքում երեխան գտնվել է Երևանի Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի մանկատանը: Եվ հանկարծ հայտնվում է Յանիսի հայրը՝  Ալեքսանդր Սարկիսովը, տուն գնում Երևան քաղաքում, և նրանք դիմում են Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի խնամակալության և հոգաբարձության հանձնաժողովին՝ խնամակալությունն իրենց հանձնելու պահանջով, որը և բավարարվել է», - ասել է Գայանե Հարությունյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովը «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի հետ հանդիպումից հետո է տեղեկացել, որ Յանիս Սարկիսովը մեղադրվում է կնոջ սպանության մեջ:
«Մեզ ասացին, որ ոչինչ չգիտեին այդ գործի մասին, տեղյակ չեն եղել»,-նշել է Հարությունյանը: Նա նաև հավելել է, որ իրենք նամակներով դիմել են Խնամակալության հանձնաժողովին, որպեսզի վերջինս հետևողական լինի երեխայի նկատմամբ, նրա կենսապայմանների, առողջական խնդիրների հանդեպ:
«Դիմել ենք նաև Հայաստանում երեխաների պաշտպանության ցանցին, որպեսզի նրանք էլ հետևողական լինեն երեխայի հարցով: Սակայն դեռևս ոչ մի պատասխան չենք ստացել»,- ասել է մեր զրուցակիցը:

Отец женоубийцы купил в Ереване дом и удочерил внучку. Сын сел на 10 лет
Родные убитой мужем в возрасте 20 лет Заруи Петросян не собираются обжаловать приговор ее бывшему спургу Янису Саркисову, которого осудили на 10 лет. Об этом Epress.am сообщила координатор коалиции «Проти насилия в отношении женщин» Гаянэ Арутюнян, отметив, что это максимальный срок за инкриминируемую обвиняемому статью 112 (часть 2, пунтк 14) - умышленное нанесение тяжкого вреда здоровью, по-неосторожности повлекшее смерть потерпевшего.
Опекунство на двухлетней дочерью Заруи Петросян перешло к свекрови, которую сестра погибшей обвиняла в причастности к побоям невестки.
«За опекунством сестра Заруи и ее свекровь обратились еще до того как Саркисов признал отцовство. Им отказали в удочерении по причине неспособности обеспечить ребенку необходимых бытовых условий в городе Масис. Позднее Янис решил признать отцовство и представил доверенность на опекунство со стороны матери. Все это время ребенок находился в ереванском приюте округа Нор Норк. И вдруг появляется отец Яниса Александр Саркисов, который покупает в Ереване дом. Он обращается в комиссию по опекунству и попечительству, которая удовлетворяет заявление об удочерении», - рассказала правозащитница.
Активисты сообщили в комиссию по опекунству о том, что отец ребенка обвиняется в убийстве жены. Им ответили, что ничего не знают об этом. Коалция обратилась с письмами в комиссию и Сеть защиты детей, чтобы те были последовательны в вопросе ребенка, однако, никакой реакции не последовало.