Ստվերը չի լինի վերացնել, բայց կրճատել հնարավոր է, պնդում է ՀՀԿ-ականը
2012թ. Հայաստանում ակնկալվող հարկային փոփոխություններն ուղղված են ստվերի կրճատմանը, հարկային եկամուտների հավաքագրմանը, որն այլ հարկային ռեժիմի պայմաններում համապատասխան մակարդակ չունի: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասել է ԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքով` ստվերը ծնվել է պետության ծնունդի հետ միասին և կշարունակվի, քանի դեռ պետությունը գոյություն ունի:
«Ցանկացած երկրում ստվեր կա, խոսքը գնում է այդ ստվերի հետևողական նվազման մասին: Ակնհայտ է, որ մեր մոտ ստվերը շատ ավելի բարձր է, քան նորմալ  զարգացած արևմտյան երկրներում, և խնդիրը հենց կայանում է  նրանում, որ այդ ստվերը գնալով նվազեցվի: Մենք եկող տարվա ընթացքում փորձ ենք անելու 0.6 տոկոսով կրճատել ստվերը»,- ասել է Գագիկ Մինասյանը:

Shadow Economy Can't be Eliminated, But It Can be Reduced, Insists MP
The tax changes expected in Armenia in 2012 are aimed at reducing the shadow economy and collecting tax revenue, which doesn't have a corresponding level in other tax regimes, said chair of the RA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gagik Minasyan, speaking to reporters in Yerevan today.
According to him, the shadow economy was born at the same time as the state and will continue to exist as long the state exists.
"There are shadow economies in every country — what we're talking about is consistently decreasing it. It's obvious that the shadow economy is greater in Armenia than in normal, developed Western countries, and the problem lies in gradually reducing that shadow economy. Next year we will try to reduce it by 0.6%," he said.