Հայազգի պատգամավոր. Իմ գործն Ինտերպոլին հանձնելը հակասում է ՌԴ նախագահին
Ներկայումս հետախուզման մեջ գտնվող ՌԴ Պետդումայի նախկին պատգամավոր, օլիգարխ Աշոտ Եղիազարյանը, ով զրկված է անձեռնմխելիությունից և մեղադրվում է տարբեր տեսակի ֆինանսական մեքենայությունների մեջ, իր հանդեպ հայտարարված միջազգային հետախուզումը ապօրինի է համարում:
Եղիազարյանի կարծիքով` ՌԴ Հետաքննչական կոմիտեն իր գործն Ինտերպոլին հանձնելու հիմքեր չունի, իսկ հեռակա ձերբակալության մասին դատարանի որոշումը «բացահայտորեն հակասում է Ռուսաստանի նախագահի կողմից հայտարարված արդարադատության համակարգի հումանիզացիայի սկզբունքներին և տնտեսական հանցագործությունների վերաբերյալ ՌԴ Քրեական օրենսգրքում մտցված փոփոխություններին»:
Եղիազարյանի մամլո ծառայության կողմից «Ինտերֆաքս»-ին ուղարկված հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ դատարանի որոշումը բողոքարկվել է, և այն օրենքի ուժ չի ստացել, իսկ «ձերբակալության մասին օրինական վճռի բացակայության դեպքում  Ինտերպոլը այս գործով զբաղվելու լիազորություններ չունի»:

Armenian MP in Russia: Handing Over My Case to Interpol is Illegal
Former Russian State Duma MP Ashot Yeghiazaryan, who is deprived of immunity and accused of fraud amounting to more than 1.5 billion RUB, says being included in an international wanted list is illegal.
In his opinion, Russia's Criminal Investigation Department has no reason to transfer his case to Interpol, and the court's ruling on absentee arrest "openly contradicts the humane principles of the justice system voiced by the president of Russia, as well as the amendments to Russia's Criminal Code in relation to economic crime."
A statement sent by Yeghiazaryan's press service to Interfax news agency notes that the court ruling was appealed and has not come into legal force, and "in the absence of a lawful court order to arrest Interpol is not authorized to pursue the case."