Հայազգի պատգամավոր. Իմ գործն Ինտերպոլին հանձնելը հակասում է ՌԴ նախագահին
Ներկայումս հետախուզման մեջ գտնվող ՌԴ Պետդումայի նախկին պատգամավոր, օլիգարխ Աշոտ Եղիազարյանը, ով զրկված է անձեռնմխելիությունից և մեղադրվում է տարբեր տեսակի ֆինանսական մեքենայությունների մեջ, իր հանդեպ հայտարարված միջազգային հետախուզումը ապօրինի է համարում:
Եղիազարյանի կարծիքով` ՌԴ Հետաքննչական կոմիտեն իր գործն Ինտերպոլին հանձնելու հիմքեր չունի, իսկ հեռակա ձերբակալության մասին դատարանի որոշումը «բացահայտորեն հակասում է Ռուսաստանի նախագահի կողմից հայտարարված արդարադատության համակարգի հումանիզացիայի սկզբունքներին և տնտեսական հանցագործությունների վերաբերյալ ՌԴ Քրեական օրենսգրքում մտցված փոփոխություններին»:
Եղիազարյանի մամլո ծառայության կողմից «Ինտերֆաքս»-ին ուղարկված հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ դատարանի որոշումը բողոքարկվել է, և այն օրենքի ուժ չի ստացել, իսկ «ձերբակալության մասին օրինական վճռի բացակայության դեպքում  Ինտերպոլը այս գործով զբաղվելու լիազորություններ չունի»:

Егиазарян: Передача моего дела в Интерпол противоречит словам президента
Депутат Госдумы Ашот Егиазарян, который лишен неприкосновенности и обвиняется в мошенничестве на сумму более 1,5 миллиарда рублей, считает незаконным его объявление в международный розыск, передает kp.ru.
По мнению Егиазаряна, у Следственного комитета нет оснований для передачи материалов в Интерпол, а решение суда о заочном аресте «открыто противоречит принципам гуманизации правосудия, озвученным президентом России, и поправкам в УК РФ в отношении экономических преступлений».
В заявлении пресс-службы Егиазаряна говорится, что решение суда было обжаловано и не вступило в законную силу, а потому «в отсутствие законного постановления суда об аресте Интерпол не уполномочен заниматься этим делом».