Արևմուտքը ցանկանում է Ռուսաստանին դուրս մղել ղարաբաղյան գործընթացից. «ՆԳ»
Վաղը մեկնարկում է ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության գլխավոր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշտոնի այցը Հարավային Կովկասի երկրներ: Կովկասյան շրջագայության առաջին կետը Բաքուն է, այնուհետև Թբիլիսին, իսկ նոյեմբերի 17-ին նա կավարտի ճանապարհորդությունը երևանյան այցելությամբ: Քեթրին Էշտոնի և երկրների ղեկավարների հանդիպման ընթացքում կքննարկվի հիմնականում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Եվրամիության դերի բարձրացումը: Միաժամանակ լուրեր են շրջանառվում այն մասին, որ ԱՄՆ-ն նույնպես պատրաստվում է Ռուսաստանի ձեռքից խլել հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում միջնորդի դերը, գրում է «Նեզավիսիմայա գազետան»:
- Այն, որ Եվրոպան դժգոհ է ղարաբաղյան գործընթացի լճացումից, ապացուցում է օրերս Երևան այցելած Եվրախորհրդարանի անդամ Քրիստիան Վիգենինի հայտարարությունը: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո Վիգենինը հայտարարել էր. «Մենք կարծում ենք, որ ԵՄ-ն պետք է առավել ներգրավված լինի Ղարաբաղյան գործընթացում: Մենք տեսնում ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը տարիներ շարունակ որևէ արդյունք չի տալիս, և այդ կապակցությամբ ինչ-որ բան պետք է փոխվի»: Նրա խոսքով` անհրաժեշտ է նոր խաղացողներ ընդգրկել գործընթացում: Եվրախորհրդարանում քննարկումներ են եղել, և մասնավորապես, առաջարկվել է փոխարինել ֆրանսիացի համանախագահին ԵՄ-ի ներկայացուցչով, չի բացառվում, որ այդ ներկայացուցիչը լինի հենց Քեթրին Էշտոնը:
Եվրոպական պատգամավորի հայտարարության առնչությամբ ադրբեջանցի քաղաքագետ Ռասիմ Աղաևն ասել է, որ ԱՄՆ-ն ձգտում է Անդրկովկասի երկրները դուրս բերել պաշտոնական Մոսկվայի ազդեցության ուղեծրից: Այս նպատակով  Վաշինգտոնը գործարկում է «Մեծ Կովկաս» ծրագիրը, որը մշակվել էր դեռևս Ջորջ Բուշ կրտսերի օրոք, որի նպատակը տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի  դիրքերն ամրապնդելն ու ամերիկյան շահերն առաջ մղելն է: Հաշվի առնելով այն, որ Վրաստանը թշնամաբար է տրամադրված Ռուսաստանի նկատմամբ, իսկ Ադրբեջանի իշխող վերնախավը ավելի շատ հակված է դեպի Արևմուտք, քան Մոսկվա, ԱՄՆ-ի համար տարածաշրջանում մեկ խնդիր է մնում`Հայաստանը, որը Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է: «Նրան Ռուսաստանի ազդեցությունից դուրս բերելը ոչ դյուրին, բայց հասանելի նպատակ է»,- կարծում է Աղաևը:
Ի տարբերություն նրա, Բեռլինում ապրող քաղաքագետ Աշոտ Մանուչարյանը վստահ է, որ Ղարաբաղյան գործընթացից, մասնավորապես, նաև ողջ Հարավային Կովկասից Ռուսաստանին դուրս մղելը անլուծելի խնդիր է: «Մոսկվան հետ չի կանգնի ղարաբաղյան հիմնախնդրից և միջնորդ դերի բեռը ոչ ԱՄՆ-ի, ոչ էլ ԵՄ-ի ուսերին չի բարդի: Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում իր անկարողությունը ցույց տալով` Մոսկվան առիթ կընձեռի Արևմուտքին արհամարհել իր կարծիքը առավել բարդ քաղաքակրթական հակամարտություններում, ինչպիսին են հյուսիսկորեական, իրանական և աֆղանական խնդիրները:»,- ասել է Մանուչարյանը:
Զարգացնելով բանակցային գործընթացում փոփոխություներ մտցնելու անհրաժեշտության գաղափարը` Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Արազ Ազիմովը ավստրիական Der Standard-ի հետ զրույցում նշել էր, որ հիմնախդրի լուծման գրավական կարող էր դառնալ «երկու համայնքների համատեղ բնակությունը»: Միաժամանակ, նա նշել էր, որ «փոխզիջումային որոշումը, որին կարող է գնալ Ադրբեջանը, չի ենթադրում Հայաստանին որևէ տարածք տրամադրելը»:
Ադրբեջանի դիվանագետի հայտարարությունը Ստեփանակերտի ուշադրությանն էր արժանացել: Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը, մեկնաբանելով Ազիմովի հայտարարությունը, ասել է, որ հայտարարության որոշ դրվագներ լավատեսություն են ներշնչում:
«Մասնավորապես, մենք համաձայն ենք այն հայտարարության հետ, որ հակամարտության կարգավորումը չի ենթադրում Հայաստանին տարածքներ տրամադրելը: Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը դա հայ-ադրբեջանական տարածքային հակամարտություն չէ, և անգամ Երևանի և Բաքվի միջև առկա խնդիր չէ, այն Ստեփանակերտի և Բաքվի հակամարտությունն է, որի լուծման համար անմիջական երկխոսություն է անհրաժեշտ»,- ասել է Բաբայանը: Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի փախստականների հնարավոր վերադարձին, ապա, նրա խոսքով, երկրի ղեկավարությունը երբեք դեմ չի եղել այդ նախաձեռնությանը: «Մենք պատրաստ ենք ընդունել ադրբեջանական ծագում ունեցող քաղաքացիների, սակայն մեկ պայմանով, եթե նրանք ցանկանան դառնալ ԼՂՀ-ի քաղաքացի և ինտեգրվել ղարաբաղյան հասարակությանը»:

Запад хочет вытеснить Россию из карабахского процесса - «Независимая газета»
Завтра начинается визит верховного представителя ЕС по политике безопасности Кэтрин Эштон в страны Южного Кавказа. Первый пункт турне – Баку, затем – Тбилиси, а 17 ноября она завершит поездку посещением Еревана. На встречах Кэтрин Эштон с главами стран речь будет идти об интенсификации роли ЕС в урегулировании конфликтов. Главным образом карабахского. При этом муссируются также слухи о том, что и США готовы перехватить у России роль главного посредника в армяно-азербайджанских переговорах, пишет сегодня «Независимая газета».
- То, что Европа недовольна стагнацией карабахского процесса, подтверждает заявление находившегося на днях в Ереване члена Европарламента Кристиана Вигенина. После встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном Вигенин сказал журналистам: «Мы считаем, что ЕС должен больше быть вовлечен в процесс урегулирования карабахского конфликта... Мы видим, что формат Минской группы ОБСЕ не приводит к какому-либо результату на протяжении многих лет, и в связи с этим что-то должно произойти, измениться». По его словам, в Европарламенте проходили обсуждения, и, в частности, предлагалось заменить французского сопредседателя на представителя ЕС, не исключено, что этим представителем могла бы стать комиссар по внешним связям и безопасности ЕС Кэтрин Эштон. «Важно ввести новых игроков в этот процесс», – считает Кристиан Вигенин.
С заявлениями европейского депутата, сделанными в Ереване, перекликается информация, которую со ссылкой на азербайджанского политолога Расима Агаева обнародовали бакинские СМИ. По его словам, США стремятся вывести страны Закавказья из орбиты влияния официальной Москвы. С этой целью Вашингтон реализует проект «Большой Кавказ», который был разработан еще при Джордже Буше-младшем, суть которого – закрепиться в регионе и продвигать американские интересы. С учетом того, что Грузия враждебно настроена к России, а азербайджанская правящая элита обозначила большие устремления к Западу, чем к Москве, у США в регионе остается одна проблема – Армения, которая является стратегическим союзником России. «Вывести ее из-под влияния России – непростая, но достижимая цель», – полагает Агаев.
Вытеснить Россию из карабахского процесса, в частности и из Южно-Кавказского региона в целом, – непосильная задача, считает живущий в Берлине политолог Ашот Манучарян, еще и потому, что для изменения формата переговоров необходимо желание и согласие всех его участников, а тут подходы – разные. «Москва не отойдет от карабахской проблемы и не переложит бремя главного посредника по переговорам на плечи хоть США, хоть ЕС. Так как в этом случае Россия распишется под собственной несостоятельностью притязаний на значимость в мировом масштабе. Обозначив бессилие в урегулировании карабахского конфликта, Москва даст повод Западу игнорировать ее мнение в более сложных цивилизационных конфликтах – таких как северокорейский, иранский или афганистанский. Уверен, что Россия не откажется от амбиций великой державы. Тем более с учетом возвращения на президентский пост Владимира Путина», – сказал «НГ» доктор Манучарян. Он при этом не исключил необходимости внесения некоторых корреляций в переговорный процесс, например, возвращения в него представителей Нагорного Карабаха.
Развивая идею изменений в формате переговоров, способных привести к позитивным подвижкам, заместитель министра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов в интервью австрийскому изданию Der Standard отметил, что залогом прогресса в решении проблемы могло бы стать «совместное проживание двух общин». Поставив, таким образом, вопрос о возвращении азербайджанских беженцев в Нагорный Карабах, Азимов при этом подчеркнул, что «компромиссное решение, на которое может пойти Азербайджан в урегулировании конфликта, не предполагает передачи каких-либо территорий Армении».
Заявление азербайджанского дипломата не осталось без внимания Степанакерта. Руководитель Главного информационного управления аппарата президента НКР Давид Бабаян, комментируя интервью Азимова, сказал «НГ», что некоторые его фрагменты внушают оптимизм. «В частности, мы согласны с высказыванием о том, что решение конфликта не предполагает передачу территорий Армении. Карабахский конфликт – это не армяно-азербайджанский территориальный конфликт и даже не конфликт между Ереваном и Баку, но конфликт между Степанакертом и Баку, требующий для своего решения прямого диалога», – сказал «НГ» Бабаян. Что же касается возможного возвращения беженцев в Карабах, то, по его словам, руководство республики никогда не выступало против этого. «Мы готовы принять граждан азербайджанской национальности при одном условии: если они захотят стать гражданами НКР и интегрироваться в карабахское общество».