Բելգիացի ակտիվիստին ուղարկել են դատաբժշկական փորձաքննության
Նոյեմբերի 28-ին ձերբակալված և երեկ երեկոյան ստորագրության դիմաց ազատ արձակված բելգիացի ակտիվիստ Լյուկ Վադեվալեի անձնագիրը դեռ չեն վերադարձրել: Epress.am-ի հետ զրույցում Վադեվալեն պատմել է, որ ինքն այսօր կնոջ հետ գնացել է քննիչի մոտ, ով իրեն է փոխանցել դատաբժշկական փորձաքննություն անցնելու համար թուղթ:
Վադեվալեի խոսքով` ինքը միայն երեկ է տեղեկացել, թե ինչի համար է ձերբակալվել:
«Երկու օր ես չեմ իմացել` ինչի համար են ինձ պահում անազատության մեջ: Որովհետև Բելգիայում նորմալ է, որ եթե երեխան պրոբլեմ ունի, ծնողը գնա դպրոց` պարզաբանելու: Ես ոչ մի անօրինական բան չեմ արել: Ոչ մի հրմշտոց չի եղել»,- ասել է  Վադեվալեն:
Նշենք, որ բելգիացի ակտիվիստն ու իր կինը` Գայանե Վարդանյանը, այսօր գնացել են Սարյանի պուրակ, որտեղ հավաքվել էին քաղաքական զբոսանքների մասնակիցները:
Հիշեցնենք, որ Վադեվալեն ձերբակալվել է դպրոցում տեղի ունեցած միջադեպից հետո, որի ժամանակ կոտրվել էր Սերժ Սարգսյանի նկարը:

Belgian National to Undergo Medical Examination in Yerevan
Detained on Nov. 28 and released on Nov. 30, Belgian national Luc Wadewale still hasn't had his passport returned to him. Speaking to Epress.am, the Yerevan resident said on Thursday he went to see the investigator, who gave him a written notice to undergo a medical examination.
According to Wadewale, he only found out on Nov. 30 why he was detained.
"For two days I didn't know why they were keeping me. Because in Belgium, it's normal — if a child has a problem, the parent goes to the school to look into the matter. I haven't done anything illegal. There was no jostle," he said.
Note, Wadewale and his wife, Gayane Vardanyan, on Nov. 30 went to the park with the Martiros Saryan statue where a number of other Armenian National Congress supporters were gathered.
Recall, Wadewale was detained after an incident at his daughter's school in which a photo of Armenian President Serzh Sargsyan was broken.