Բելգիացի ակտիվիստին ուղարկել են դատաբժշկական փորձաքննության
Նոյեմբերի 28-ին ձերբակալված և երեկ երեկոյան ստորագրության դիմաց ազատ արձակված բելգիացի ակտիվիստ Լյուկ Վադեվալեի անձնագիրը դեռ չեն վերադարձրել: Epress.am-ի հետ զրույցում Վադեվալեն պատմել է, որ ինքն այսօր կնոջ հետ գնացել է քննիչի մոտ, ով իրեն է փոխանցել դատաբժշկական փորձաքննություն անցնելու համար թուղթ:
Վադեվալեի խոսքով` ինքը միայն երեկ է տեղեկացել, թե ինչի համար է ձերբակալվել:
«Երկու օր ես չեմ իմացել` ինչի համար են ինձ պահում անազատության մեջ: Որովհետև Բելգիայում նորմալ է, որ եթե երեխան պրոբլեմ ունի, ծնողը գնա դպրոց` պարզաբանելու: Ես ոչ մի անօրինական բան չեմ արել: Ոչ մի հրմշտոց չի եղել»,- ասել է  Վադեվալեն:
Նշենք, որ բելգիացի ակտիվիստն ու իր կինը` Գայանե Վարդանյանը, այսօր գնացել են Սարյանի պուրակ, որտեղ հավաքվել էին քաղաքական զբոսանքների մասնակիցները:
Հիշեցնենք, որ Վադեվալեն ձերբակալվել է դպրոցում տեղի ունեցած միջադեպից հետո, որի ժամանակ կոտրվել էր Սերժ Սարգսյանի նկարը:

Медики проверят бельгийского активиста армянской оппозиции. Он якобы разбил «Сержа Саргсяна»
Арестованного 28 ноября активного участника акций Армянского национального конгресса гражданина Бельгии Люка Вадевале отправили на судебно-медицинскую  экспертизу. Его выпустили из-под стражи вечером 30 ноября под подписку о невыезде, но до сих не вернули паспорт.
Сам Вадевале в беседе с Epress.am рассказал, что он с женой пошел к следователю, который передал ему бумагу для проведения экспертизы. По словам бельгийца, он только вчера узнал, зачем его арестовали: «Два дня я не знал зачем меня лишили свободы, потому что в Бельгии нормально, когда у ребенка есть проблемы, и родители идут в школу для разъяснений. Я не сделал ничего противозаконного, никакой потасовки не было».
Вадевале со своей супругой накануне вечером были в парке Сарьяна, где собираются сторонники армянской оппозиции.
Подданный Бельгии был арестован из-за инцидента в школе: его обвиняют в причастности к падению со стены портрета президента Армении Сержа Саргсяна.