Թուրքիայում ԱՄՆ փոխնախագահին ասել են` ինչ են ակնկալում Իսրայելից
Իսրայելը շատ լավ գիտի` ինչ է անհրաժեշտ անել Թուրքիայի հետ լարվածությունը թուլացնելու համար: Թուրքիա այցելած ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենի հետ զրույցում  նման հայտարարություն են արել թուրք մի շարք պաշտոնյաներ` նշելով, որ Իսրայելը պետք է ներողություն խնդրի Թուրքիայից նախորդ տարի Գազայի հատվածում մարդասիրական օգնություն տեղափոխող «Մավի Մարմարա» նավի վրա հարձակման ժամանակ 9 թուրքերի սպանության համար:
Ինչպես Hurriyet Daily News-ին հայտնել է Թուրքիայի ԱԳՆ դիվանագետներից մեկը, ով չի ցանկացել ներկայանալ, տվյալ խնդրի շուրջ Ջո Բայդենը զրուցել է նախագահ Աբդուլա Գյուլի, Խորհրդարանի խոսնակ Ջեմիլ Չիչեկի և վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Թուրքական կողմն ասել է ամերիկացիներին, որ նրանք պետք է խոսեն Իսրայելի կառավարության հետ»,- պարբերականի հետ զրույցում ասել է թուրք պաշտոնյան:
Անկարան ակնկալում է, որ Բայդենը այս դիրքորոշումը կփոխանցի ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լեոն Պանետային մինչև նրա` 2012 թվականի հունվարին Թուրքիա կատարելիք այցը: Վերջերս Պանետան կոչ էր արել Իսրայելին ճանապարհ փնտրել Թուրքիայի, Եգիպտոսի և Հորդանանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում` կոտրելու համար իր կղզիացվածությունը և պաղեստինցիների հետ նստել «այդ անիծյալ» բանակցությունների սեղանի շուրջ:
Պաշտոնական Անկարան հավատում է, որ Վաշինգթոնը պարտավոր է հավելյալ ճնշում գործադրել Իսրայելի վրա, որպեսզի վերջինս խնդրի շուրջ դրական որոշում ընդունի:

Turkey Tells US Vice President Joe Biden What It Expects from Israel
Israel knows what it needs to do to ease the tension with Turkey, said Turkish officials during a meeting with US Vice President Joe Biden in Istanbul, adding that Israel must apologize for the Mavi Marmara flotilla incident, when Israeli soldiers killed nine Turkish citizens trying to defy embargo on Gaza strip, and provide compensation to the families of those killed.
According to diplomatic sources, the issue was raised by Biden briefly in his talks with Turkish President Abdullah Gül, Parliamentary Speaker Cemil Çiçek and PM Erdoğan. When Biden said the US wanted to work with Turkey on a number of conceivable subjects — not limited to the Arab Spring issues — and Turkey’s efforts to have a better profile in the US Congress, where Israeli, Greek and Armenian lobbies were active, he got a similar reply from his counterparts. Ankara told Washington that Turkey did not want relations with Israel to hit rock-bottom like this; it wanted normalization and told Israel what is needed for that.
“We told the Americans they could go and talk to the Israeli government,” one Turkish official, who did not want to be named, told the Hürriyet Daily News. “Israel knows what to do.”
Ankara expects Biden to share this stance with US Secretary of Defense Leon Panetta before his visit to Turkey, planned for January 2012. Panetta recently told Israel to find a way to normalize its relations with Turkey, Egypt and Jordan in order to break the isolation surrounding it and sit at the “damned” table with Palestinians.