Օմբուդսմենի գրասենյակում ինքնասպանության փորձ կատարած կնոջը դուրս են գրել հիվանդանոցից
Դեկտեմբերի 11-ին Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակում ինքնասպանության փորձ կատարած գյումրեցի 64-ամյա Անահիտ Վարդանյանն երեկ դուրս է գրվել հիվանդանոցից: Նա ստացել է համապատասխան մասնագիտական բուժում և անցել հոգեբույժի կոնսուլտացիա, ինչի արդյունքում էլ հաստատվել է, որ կինը հոգեկան շեղումներ չունի: Այս մասին Epress.am-ին տեղեկացրել է «Արմենիա» Հանրապետական բժշկական կենտրոնի (Հանրապետական հիվանդանոց) տոքսիկոլոգիայի բաժանմունքի բժշկուհի Աշխեն Ղազարյանը:
Ծանր սոցիալական պայմաններից ելնելով՝ օմբուդսմենի գրասենյակում պերեօքսիդի լուծույթ խմած կինն հիվանդանոց էր տեղափոխվել բերանի խոռոչում քիմիական այրվածքով, որտեղ էլ նրան, ըստ Աշխեն Ղազարյանի, դեզինտոսիկացիոն բուժում էր նշանակվել:
Ավելի վաղ՝ հիվանդանոցում, Անահիտ Վարդանյանը ասել էր՝ իր ապրելն անիմաստ է, և ինքը չի զղջում կատարած արարքի համար: Բժշկուհու հավաստմամբ՝ օրեր անց նա բոլորովին այլ կերպ է մտածում:
«Ցանկացած ոք, ով ինքնասպանության է դիմում, պարտադիր անցնում է հոգեբույժի կոնսուլտացիա: Չնայած նրան, որ Անահիտը չափազանց հավասարակշռված ու խելացի կին է: Նրան զննել է հոգեբույժը, ինչի հիման վրա էլ կազմվել է եզրակացություն՝ սիտուացիոն ռեակցիա՝ սուիցիդալ փորձով, այսինքն նրա այդ քայլին գնալը պայմանավորված է եղել զուտ պահի ազդեցության տակ և մի շարք պատճառներից ելնելով», - պատմել է Ղազարյանը:
Բերանի խոռոչի, ստամոքսի, լորձաթաղանթի քիմիական այրվածքներով ու սուր էկզոգեն թունավորմամբ հիվանդանոց տեղափոխված կնոջ հետ տարված համապատասխան բուժումը, ըստ բժշկուհի Ղազարյանի, տվել է իր դրական արդյունքը:
«Այսուհետ Անահիտը կգտնվի տարածքային բժշկի անմիջական հսկողության տակ: Կարևորն այն է, որ նա իրեն լավ է զգում և անգամ շնորհակալագիր է ներկայացրել մեր հիվանդանոցի բուժանձնակազմին: Նա նաև տեղեկացրել է , որ մինչև Գյումրի վերադառնալը մի քանի օր կանցկացնի Երևանում բնակվող ամուսնու քրոջ տանը, այնուհետ փեսան իրեն տուն կտանի», - պատմել է Ղազարյանը:
Ի դեպ, բժշկուհին նաև հավելել է, որ Անահիտը շատ լավ հարաբերություններ ունի փեսայի հետ, ով մի քանի անգամ եկել է զոքանչին այցելության: Այ սպահին նա Գյումրիից Երևան է եկել որպես բանվոր աշխատելու համար:
«Անահիտն ապրում է աղջկա ու նրա հինգ երեխաների հետ, և, ինչպես ինքն է փաստել՝ ինքնասպանության փորձն արել է հենց նրանց վիճակը բարելավելու համար: Անահիտը շատ չափված ու ձևված է իր բոլոր քայլերում ու շարժումներում և ամենակարևորն այն է, որ գիտակցել է իր սխալն ու հավաստիացրել՝ այլևս երբեք նման քայլի չդիմել», - նշել է Ղազարյանը:

Woman Who Attempted Suicide at Ombudsman's Office Discharged from Hospital
Anahit Vardanyan, who on Dec. 11 attempted suicide at the RA Human Rights Defender’s Office, was discharged from the hospital yesterday. She received professional treatment and had consultations with a psychiatrist, who confirmed that the 64-year-old Gyumri resident does not have a medical illness, Dr. Ashkhen Ghazaryan, a doctor in the Armenia Republican Medical Center’s toxicology department, informed Epress.am earlier today.
Living under dire social conditions, the woman who drank peroxide in the Ombudsman's office was taken to hospital with a chemical burn in her oral cavities, where, according to Dr. Ghazaryan, she was assigned detoxification treatment.
Earlier, at the hospital, Vardanyan had said that to live is meaningless and she does not regret what she did. According to the doctor, she now thinks completely differently.
"Any person who attempts suicide undergoes mandatory psychiatric treatment — despite the fact that Anahit is a highly balanced and smart woman. She saw a psychiatrist, on the basis of which she came to the conclusion of situational reaction with a suicide attempt; that is, her taking that step was due to being under the influence of the moment and several other reasons," said Dr. Ghazaryan.
The treatment applied to the woman taken to hospital with chemical burns in her oral cavities, stomach, and mucous membrane, and acute poisoning, according to the doctor, resulted in a positive outcome.
"From now on, Anahit will be under the direct supervision of the local doctor. The important thing is that she feels fine and she even sent a thank you note to our hospital staff. She also said that prior to returning to Gyumri, she'll spend a few days in her sister-in-law's house in Yerevan, then her sister-in-law's husband will take her home," Dr. Ghazaryan described.
"Anahit lives with her daughter and her five children and, as she said, she tried to commit suicide to improve their situation. Anahit is very measured and calculated in all her actions and movements, and most importantly, she realized her mistake and assured us she will never do it again," said the doctor.