Ցեղասպանության մասին օրինագծի ընդունումը Սարկոզիի հայաստանյան այցի շարունակությունն էր
Հայաստանում Ֆրանսիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Իզաբել Գիզնելը «Երկիր» օրաթերթի հետ զրույցում նշել է, որ Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի Հայաստան կատարած այցի տրամաբանական շարունակությունն է։
«Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը լրացնում է 10 տարի առաջ Ֆրանսիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման մասին օրենքի ընդունման փաստը։ Եվ հարկ է նշել, որ օրինագծի ընդունումը միտված է առհասարակ մարդկության դեմ իրագործած ողջ ոճիրները պատժելուն», – նշել է Իզաբել Գիզնելը։
Թե որքանով օրինագծի ընդունումից հետո կլարվեն ֆրանս-թուրքական հարաբերությունները, ֆրանսիացի գործիչը չի ցանկացել կանխագուշակել։

France's Adoption of Genocide Bill a 'Logical Continuation' of Sarkozy's Armenia Visit
Isabelle Guisnel, First Counsellor and Chargée d'Affaires of the French Embassy in Armenia, speaking to local daily Yerkir, said that adoption of the bill to criminalize denial of the Armenian Genocide was the logical continuation of French President Nicolas Sarkozy's visit to France.
"The adoption of the bill to criminalize denial of the Armenian Genocide complements France's adoption of the law to recognize the Genocide 10 years ago. And it's necessary to mention that adoption of the bill is aimed at punishing all crimes against humanity in general," she said.
As to what extent French-Turkey relations will become tense after adoption of the bill, the French diplomat didn't wish to predict.
"The future will tell," she said, reminding the media that the bill has yet to be approved by the Senate.