«Սարդարապատը» ցանկանում է ապօրինի իշխանություններին զուգահեռ օրինականը ձևավորել
«Սարդարապատ» շարժումը ցանկանում է Հայաստանում այլընտրանքային իշխանություն ձևավորել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը:
«Մեր գերնպատակն իշխանափոխությունը չէ, այլ նոր պետականության ստեղծումն է: Մենք չենք շտապելու, հաստատուն քայլերով գնալու ենք առաջ», - ասել է Սեֆիլյանը` նշելով, որ «Սարդարապատը» կոնկրետ ժամկետներ չի նշում, սակայն խոստանում է, որ «եկող օրերին, շաբաթներին» ցույց կտա, թե ապօրինի իշխանություններին զուգահեռ ինչպես ձևավորել օրինական իշխանություն:
Սեֆիլյանի խոսքով` իրենք բոլորը ականատես եղան, թե ինչպես մի շարք այլ երկրներում կատարվում են հեղափոխություններ, իսկ Հայաստանում այդ հեղափոխությունները սկսվել են մարդկանց հոգիներում և մտքերում:
«Սարդարապատի» ներկայացուցիչը այլ երկրների և Հայաստանի միջև տարբերություն է տեսնում: Եթե այլ երկրներում մարդիկ դուրս են եկել հրապարակ` հեղաշրջում անելու, ապա Հայաստանին նման ցնցումներ պետք չեն, սկզբում պետք է մտածել` ինչպես առաջ շարժվել:
«Եթե լծվենք մեր ծրագրին, առանց ցնցումների հեղափոխությունը կստանա միս ու արյուն», - նշել է Սեֆիլյանը:
Բանախոսը ներկայացրել է ծրագրի դրույթները. «Սարդարապատը» համարում է, որ 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակհատվածը լավագույն պահն է ժողովրդի ուժերը մոբիլիզացնելու համար և իր շարժումն այդ ուղղությամբ է աշխատելու` նպատակ ունենալով փոխել Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը:
Ասուլիսի մեկ այլ մասնակից, «Սարդարապատի» ներկայացուցիչ Տիգրան Խզմալյանը, խոսելով գալիք  ընտրությունների մասին, ավելացրել է, որ դրանց մասնակցելու համար անհրաժեշտ է ազատվել «այս նեխած ընտրական հանձնաժողովից»:
«Եթե մարտի 1-ից հետո որևէ մեկը մինչ օրս պատասխանատվություն չի կրել, ապա ո՞րը պետք է լինի հաջորդ ընտրություններին ժողովրդին տված պատասխանը: Շատ կարևոր է նաև, թե ով է կազմակերպում ընտրությունը, ով է հաշվում և ով է հրապարակում արդյունքները», - ասել է Խզմալյանը` ընդգծելով, որ ընտրությունների կազմակերպողը, որը իշխանությունն է, երբեք չի հայտարարի սեփական պարտության մասին, և սկզբում կարևոր է ազատվել այդ մարդկանցից:

Sardarapat Movement Hopes for Revolution Without Upheavals in Upcoming Elections
The Sardarapat movement wants to establish an alternative ruling authority in Armenia, said commander of the Shushi battalion during the Nagorno-Karabakh War and one of the founders of the Sardarapat civic movement Jirair Sefilian, speaking to journalists in the Armenian capital today.
"Our goal is not a regime change, but the creation of new statehood. We won't rush, but will move forward with steady steps," he said, adding that Sardarapat isn't naming specific dates, but promises that "in the coming days, weeks" it will show how to establish a lawful ruling authority parallel to an unlawful ruling authority.
According to Sefilian, all were witness to recent revolutions in several other countries, while in Armenia, these revolutions have begun in people's souls and minds.
The Sardarapat representative sees a difference between Armenia and other countries. In other countries, people have come out onto the square to start a revolution, while in Armenia, such upheavals are not necessary — first, people have to think about how to move forward.
"If we assume our plan, revolution without upheavals will yield meat and blood ," he said, describing aspects of the plan. Sardarapat considers the 2012 parliamentary elections period as the best time to mobilize the people's forces and this movement is going to move in this direction, aiming to change the current situation in the country.
Another participant at today's press conference, Sardarapat member Tigran Khzmalyan, added that to participate in the upcoming elections, it's necessary to be free from "this rancid Electoral Commission."
"If after Mar. 1, 2008, no one has yet bore responsibility, then what has to be the response given to the people at the next elections? Also very important is who is organizing the election, who is counting and who is publicizing the results," he said, emphasizing that the body which organizes the elections, that is, the government, will never admit its own defeat, and from the start, it's important to be free from those people.