ԼՂՀ-ում ադրբեջանցի զինծառայող են կալանել
Երեկ ժամը 15:30-ի սահմաններում ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինծառայողները ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի հյուսիս-արևելյան հատվածում ղարաբաղյան կողմն անցնելու պահին կալանել են Ադրբեջանի քաղաքացի:
Կալանավորվածը եղել է Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողի համազգեստով, առանց տարբերիչ նշանների: Նա իր մոտ ունեցել է զինվորական գրքույկ` 1990թ. ծնված ԱՀ Լենքորանի շրջանի բնակիչ, կրտսեր սերժանտ Ախունդզադե Մամեդբագրըու Թալիբ-օղլուի անունով:
ԼՂՀ իրավասու մարմինները պարզում են միջադեպի հանգամանքները:
ԼՂՀ իշխանությունները տեղի ունեցած միջադեպի մասին իրազեկել են Ստեփանակերտում հավատարմագրված Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի (ԿԽՄԿ) և ԵԱՀԿ գրասենյակներին:

Azerbaijani Soldier Detained in Nagorno-Karabakh
At 3:30 pm local time on Jan. 23, the Nagorno-Karabakh (NKR) Defense Army servicemen on combat duty detained an Azerbaijani citizen, while passing to the Karabakh side in the north-east section of the line of contact.
The detainee wore the uniform of an Azerbaijani armed forces serviceman, without any badges of rank. He had on his person a military card in the name of junior sergeant Akhundzade Mamedbagryu Talib-oglu, native of the AR Lenkoran region, born in 1990.
According to a statement released by the NKR Commission on Issues of Prisoners of War, Hostages and Missing Persons, the appropriate Karabakh authorities are specifying the circumstances of the incident.
The NKR authorities informed the ICRC and OSCE offices accredited in Stepanakert about the incident.