Անահիտ Բախշյանը խոստացել է ԱԺ-ում իր ելույթը նվիրել խաբված բնակարանատերերին
Այսօր ՀՀ կառավարության շենքի մոտ ակցիա են անցկացրել Արամի, Բուզանդ, Եկմալյան, Սարյան փողոցների խաբված բնակարանատերերը, ովքեր արդեն 10 նամակ են գրել պետական տարբեր գերատեսչություններին, այդ թվում` Արդարադատության նախարարություն, Երևանի քաղաքապետարան, ինչպես նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Բնակարանատերերը նշում են, որ խնդիրը չի լուծվել, իսկ գերատեսչություններն անգամ չեն պատասխանել իրենց նամակներին:
Epress.am-ի հետ զրույցում ակցիայի մասնակիցներից մեկը` Անահիտ Պողոսյանը, պատմել է, որ բնակարանատերերի խնդրով զբաղվող ֆինանսների նախարարության գլխավոր խորհրդական Հայկ Դավթյանը երեկ ընդունել է իրեն:
«Դավթյանը խոստացել էր ուսումնասիրել մեր գործերը, բոլորիցս փաստաթղթեր է հավաքել, հիմա նա ասում է, որ բոլորիս գործերն էլ օրինական ձևակերպում ունեն, կա վճիռ, կա կնիք, և ինքը ոչինչ չի կարող անել: Առաջարկում է դիմել դատարան»,- մեզ հետ զրույցում պատմել է Անահիտ Պողոսյանը:
Ինչպես հայտնել է ակցիայի մեկ այլ մասնակից Սոնա Մաղաքյանը, իրենք նման հիասթափեցնող պատասխան են ստացել նաև Արդարադատության նախարարության օրինականության վերահսկման վարչության պետ Նորայր Փանոսյանից:
«Փանոսյանն ասում է` մեկ ամիս է անցել, բայց մեկ չի, չորս է: Բացի դա, մենք չենք տեսնում` իրենք զբաղվում են գործով, թե ոչ: Նոտարական գրասենյակը Արդարադատության նախարարությանն է ենթարկվում: 2006 թվականից ի վեր սխալ գործարքներ են կազմել, մի՞թե այսքան տարների ընթացքում նախարարությունը ստուգումներ չի իրականացրել, որ ոչ մի գործ չի բացահայտել»,- ասել է Սոնա Մաղաքյանը:
Կառավարության նիստի ավարտին բողոքող մարդկանց լսել է պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը: Նա խնդրել է իրեն ներկայացնել գործի բոլոր մանրամասները, որպեսզի նա ԱԺ-ում իր հաջորդ ելույթը նվիրի խաբված քաղաքացիների խնդրին:
Քաղաքացիներին խաբած «Գապբնակշին» ընկերությունը 2012թ. հունվարի մեկից լուծարվել է: Բնակիչները կարծում են, որ սա պատասխանատվությունից խուսափելու փորձ է Գագիկ Պապոյանի ընկերության կողմից:

MP Anahit Bakhshyan Promised to Raise Our Concerns in Parliament, Say Protesting Homeowners
Homeowners promised apartments in the new buildings constructed on Aram, Buzand, Yekmalyan and Saryan streets, who say they've sent 10 letters to different state agencies, including the Ministry of Justice, Yerevan City Hall, as well as the president, continued their protests today outside the Armenian government building. The homeowners say the issue hasn't been resolved yet and no state body or official has replied to their letters.
One of the protestors, Anahit Poghosyan, told Epress.am that the Ministry of Finance's chief adviser, Hayk Davtyan, yesterday welcomed them into his office.
"Davtyan promised to examine our cases. He collected all our documents and now he says that all our cases are in legal order — there's a dispute, there's a seal, and he can't do anything. He's suggesting we go to court," she said.
One other protestor, Sona Maghakyan, said they received a similar hopeless response from Ministry of Justice employee Norayr Panosyan.
"Panosyan said a month has passed — but it's not one month, it's four. Furthermore, we don't see whether they're dealing with the case or not. The notary office is under the jurisdiction of the justice ministry. Since 2006, they've made incorrect transactions — hasn't the ministry carried out inspections in all these years...?" she said.
After the weekly government meeting concluded, Heritage Party MP Anahit Bakhshyan approached the protestors. She asked that they share all the details of the case with her so that at her next address in parliament she will raise their concerns.
Late last year, Armenia’s Special Investigation Service (SIS) launched a criminal case against Papoyan, but he cannot be found. The homeowners say the SIS informed them that that the case could take months as hundreds of people have to be questioned in connection with the case.