Ոստիկանության հիմնավորումները համոզիչ չեն. հայտարարություն
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն և Երևանի մամուլի ակումբը  վրդովմունք են հայտնում` փետրվարի 3-ին «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թողարկման պատասխանատու, լրագրող Հայկ Գեւորգյանի կալանավորման կապակցությամբ:
«Կալանավորման առիթ հանդիսացած միջադեպի վերաբերյալ ՀՀ ոստիկանության և «Հայկական ժամանակի» տարածած տեղեկությունների ուսումնասիրությունը հիմք է տալիս եզրակացնելու, որ կալանքի, որպես խափանման միջոցի ընտրությունը զուրկ է բավարար օրինական հիմնավորումից», - ասված է կազմակերպխությունների տարածած հայտարարության մեջ:
Հեղինակները համոզիչ չեն համարում կալանավորման անհրաժեշտության վերաբերյալ ոստիկանության հիմնավորումները. ավելի քան տասն օր Հայկ Գևորգյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարված եղել այն պարագայում, երբ նա շարունակել է իր մասնագիտական գործունեությունը և մուտք գործել տարբեր պետական ատյաններ, այդ թվում նաև կառավարության շենք:
«Ավելին՝ այդ օրերին նա շփումներ է ունեցել ոստիկանության քննիչի հետ՝ օրինական պահանջ ներկայացնելով ճշտելու, թե ինչ կարգավիճակում են իրեն կանչում հարցաքննության: Լրագրողն այս մասին հստակեցում այդպես էլ չի ստացել: Մինչդեռ ոստիկանությունն իր պարզաբանումներում պնդում է՝ իբր պատշաճ կերպով ծանուցել է Հայկ Գևորգյանին: Տպավորություն է առաջանում, որ միտումնավոր նախապայմաններ էին ստեղծվում՝ լրագրողի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նպատակով:
Եթե համադրենք կալանավորման փաստը և հունվար, փետրվար ամիսներին ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի մասին Հայկ Գեւորգյանի մի շարք քննադատական հրապարակումները, ապա բավակաչափ հավանական են դիտվում «Հայկական ժամանակի» այն ենթադրությունները, որ խափանման միջոցի ընտրությունը պայմանավորված է լրագրողի մասնագիտական գործունեությամբ:
Պահանջում ենք անհապաղ փոխել Հայկ Գեւորգյանի նկատմամբ ընտրած խափանման միջոցը, ազատ արձակել նրան և ապահովել տեղի ունեցած միջադեպի անաչառ, թափանցիկ հետաքննություն: Իսկ երկրի քաղաքական իշխանությանը կոչ ենք անում արդյունավետ քայլեր ձեռնարկելու՝ լրագրողների և լրատվամիջոցների նկատմամբ անհիմն հետապնդումները, մեղադրանքները և ճնշումները բացառելու նպատակով», - ասված է հայտարարության մեջ:

The Yerevan-based Committee to Protect Freedom of Expression and the Yerevan Press Club are indignant at the Feb. 3 arrest of Hayk Gevorgyan, a prominent journalist and correspondent for local daily Haykakan Jamanak ("Armenian Times").
"Surveying the information disseminated by Haykakan Jamanak and the Armenian police regarding the incident that became cause for the arrest provides grounds to conclude that choosing arrest as the precautionary measure is devoid of sufficient legal justification," reads the joint statement.
The authors of the statement don't consider police arguments on the need for arrest to be convincing: Gevorgyan was wanted by law enforcement officials for more than 10 days, a period in which he continued his professional activities and entered various state structures, including the government building.
"Moreover, during this time, he had contact with the police investigator — demanding that which is legally required, he to check why he is being asked to come in for questioning. The journalist never received a clarification. Meanwhile, police insist that they supposedly duly notified Hayk Gevorgyan. There's the impression that conditions were intentionally created with the aim of using arrest as the precautionary measure against the journalist.
"We demand that the precautionary measure chosen for Hayk Gevorgyan be changed immediately, that he be released and that an impartial and transparent investigation into the incident that occurred be ensured. We call on the country's political leadership to take effective steps with the purpose of excluding groundless persecution, accusations and pressure on journalists and news outlets," reads the statement.