«Կոնկորդիայի» կապիտանի համար 2697 տարի են պահանջում
Իտալացի դատախազը պահանջել է Costa Concordia զբոսանավի կապիտան Ֆրանչեսկո Սկետինոյին 2697 տարվա ազատազրկման դատապարտել, ինչը աննախադեպ պատժաժամկետ է, գրում է The Daily Mail-ը:
Երկուշաբթի վերաքննիչ դատարանում կայացած դատական նիստի ընթացքում մեղադրող կողմի ղեկավարը` Ֆրանչեսկո  Վերուցիոն, առաջարկել է կապիտանին 15 տարվա ազատազրկման դատապարտել անփութության հետևանքով մահվան պատճառ դառնալու, 10 տարի զբոսանավի վթարի և 8-ական տարի ամեն մի մահացածի, անհետ կորածի  համար, ընհանուր առմամբ` 334 ուղևոր:
Դատախազության ներկայացուցիչը պահանջել է ներկայումս տնային կալանքի տակ գտնվող Սկետինոյին բանտ ուղարկել: Իր պահանջը նա հիմնավորել է նրանով, որ Սկետինոն կարող է խառնվել հետաքննության ընթացքին կամ թաքնվել հետաքննությունից:
Դատարանը վերջնական որոշման կայացումը հետաձգել է մինչ ուրբաթ:
Հիշեցնենք, որ «Կոստա Կոնկորդիայի» վթարի պահին զբոսանավի վրա 4200 մարդ է եղել: Վթարի մեջ մեղադրվում է կապիտան Ֆրանչեսկո Սկետինոն: Նրան մեղադրում են չկանխամտածված սպանության և մինչ ուղևորների տարհանումը նավից հեռանալու մեջ: Վթարի հետևանքով 17 մարդ է զոհվել, ևս 15-ը մինչ այժմ անհայտ կորած են համարվում: Հունվարի 31-ին Իտալիայի իշխանությունները հայտարարեցին փրկարարական աշխատանքների ավարտի մասին:

2026 г. 28 мая, четверг
Итальянская прокуратура попросила приговорить капитана круизного лайнера Costa Concordia Франческо Скеттино к небывалому сроку тюремного заключения - 2697 лет, пишет газета The Daily Mail.
В ходе состоявшегося в понедельник заседания апелляционного суда представитель стороны обвинения Франческо Веруцио предложил дать капитану 15 лет тюрьмы за причинение смерти по неосторожности, 10 лет за крушение судна и по 8 лет за каждого погибшего, пропавшего без вести или брошенного им на произвол судьбы - в общей сложности, это 334 пассажира.
Также представитель прокуратуры потребовал отправить Скеттино, который в настоящий момент находится под домашним арестом, в тюрьму. Свою просьбу прокурор пояснил тем, что капитан Costa Concordia может вмешиваться в ход расследования или скрыться от правосудия.
Представители защиты Скеттино, в свою очередь, заявили о том, что после катастрофы их клиент отстранен от должности и не намерен вмешиваться в ход следствия. Суд, заслушав обе стороны, отложил принятие окончательного решения до пятницы.
Круизный лайнер Costa Concordia налетел на рифы в ночь с 13 на 14 января вблизи острова Джильо. В тот момент на борту судна находились порядка 4200 пассажиров и членов экипажа. Катастрофа унесла жизни 17 человек, еще 17 числятся пропавшими без вести - их поиск был прекращен 31 января.