2008 թվականի մարտի 1-ին թալիբները միևնույն ընտանիքի 4 անդամ են սպանել
2008 թվականի մարտի 1-ին Աֆղանստանի արևելյան հատվածում` Պակիստանի հետ սահմանամերձ Խոսթ շրջանում ռումբի գործարկման հետևանքով պայթած ավտոմեքենայում 3 մարդ է եղել, այդ թվում` մեկ կին:  Բոլորը մահացել են, նրանք միևնույն ընտանիքից են եղել:
Հեռակառավարման համակարգով աշխատեցված պայթուցիկը նման է այն նույն սարքերին, որոնք սովորաբար օգտագործվում են «Թալիբան» ապստամբների շրժման կողմից, հայտնել է Խոսթ շրջանի ղեկավարը:
«Սա նրանց ձեռքի գործն է, ովքեր անընդհատ նման հանցագործություններ են իրականացնում», - ասել է պաշտոնյան` ակնարկելով թալիբ գրոհայիններին, որոնք փորձում են տապալել ԱՄՆ-ի կողմից վերահսկվող Քաբուլի կառավարությունը:
2008 թվականի մարտի 1-ին վաղ առավոտյան ոստիկանությունը Երևանում ցրել է 10 օր Ազատություն հրապարակում խաղաղ հավաքներ անցկացնող քաղաքացիների ցույցը, ովքեր համաձայն չէին նախագահական ընտրությունների պաշտոնական արդյունքների հետ: Նույն օրը մարդիկ ինքնաբուխ կերպով հավաքվել են Մյասնիկյանի արձանի դիմացի հատվածում: Երեկոյան իրավապահ մարմինները հրազենի օգտագործմամբ ցրել են մարդկանց: Իրադարձությունների հետևանքով զոհվել է 10 մարդ, այդ թվում` Դավիթ Պետրոսյանը:

On Mar. 1, 2008, Taliban Rebels Killed 3 People by Roadside Bomb
On Mar. 1, 2008, three people including a woman were killed when a roadside bomb blew up their vehicle in eastern Afghanistan, in the third attack in the area in days, a district chief said, AFP reported.
The remote-controlled device, similar to those used by Taliban rebels waging an insurgency, exploded as the group drove to a cemetery in eastern Khost province near the border with Pakistan, the official said.
"It was the work of those who always commit such crimes," said Alisher district chief Sher Ali, referring to the Taliban militants who are trying to topple the US-backed government in Kabul.
Four people were wounded in the attack, he said, adding all the victims were from the same family.
In the early hours of the morning on Mar. 1, 2008, national police and military forces in Yerevan dispersed peaceful demonstrations that had been going on for 10 days non-stop in Liberty Square protesting the official results of the presidential election. Later that same day, people spontaneously gathered in the square in front of the Aleksandr Myasnikyan statue, across the street from Yerevan City Hall. In the evening, a state of emergency was declared and the army called in to quell the protests, who used "excessive force and violence" which resulted in the death of 10 people, including David Petrosyan.