Ռուսաստանցի հայերը խնդրում են վերացնել Վրաստանի հետ վիզային ռեժիմը
Նրանից հետո, երբ Վրաստանը միակողմանի չեղյալ համարեց Ռուսաստանի հետ վիզային ռեժիմը, Ռուսաստանի ջավախահայերի միությունը դիմել է Ռուսաստանի իշխանություններին` Վրաստանի քաղաքացիների համար նմանատիպ որոշում կայացնելու խնդրանքով:
«Մինչ 2000 թվականի ավարտը, Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև առանց վիզայի ռեժիմ էր գործում: Այնուհետև, որոշակի օբյեկտիվ պատճառներով, վիզային ռեժիմ մտցվեց երկու հարևան երկրների միջև: Իսկ օրերս Վրաստանը միակողմանի կարգով վերացրել է վիզային ռեժիմը Ռուսաստանի քաղաքացիների համար: Այդ լուրը հուսադրել է և ոգևորել շատ հասարակ և խաղաղ բնակիչների: Մեր հասարակական կազմակերպությունը նույնպես միանում է և ողջունում այս որոշումը»,- ասված է Ռուսաստանի ջավախահայերի հայտարարության մեջ:
Նրանց կարծիքով` այս քայլը «կնվազեցներ Ռուսաստանի հանդեպ Վրաստանի իշխանությունների գործողությունների և հռետորաբանության ագրեսիվության աստիճանը` ակտիվացնելով փոխադարձ հումանիտար ուղղվածությունը, և առողջ տնտեսական հեռանկարները: Իսկ ամենակարևորը, դա ընդառաջ քայլ կլիներ ռուս և վրացի եղբայրական ազգերի միջև վստահելի և ջերմ հարաբերությունների վերականգնման ուղղությամբ»:

Российские армяне просят отменить визовый режим с Грузией
Российское объединение армян-выходцев из региона Грузии Джавахетия распространило заявление в связи с решением Тбилиси об односторонней отмене визового режима для граждан РФ. Организация обратилась к властям России с просьбой принять аналогичное решение, упразднив визовый режим для граждан Грузии.
«В недавнее время, до конца 2000 года, между Грузией и Россией существовал безвизовый режим. Далее, по определённым сложившимся объективным причинам был введён визовый режим для граждан двух соседских стран. А на днях власти Грузии в одностороннем порядке отменили визовый режим для граждан России. Эта новость обнадёжила и обрадовала многих простых и мирных людей. Наша общественная организация также присоединяется и приветствует данное решение», - говорится в заявлении джавахкских армян России.
По их мнению, подобный шаг «снизил бы градус агрессивной риторики и действий грузинских властей по отношению к России, активировал бы взаимную гуманитарную направленность и здоровый экономический прагматизм. А самое главное это был бы встречным добрым шагом по возобновлению доверительных и тёплых отношений между братскими российскими и грузинскими народами».