«Ազատ դեմոկրատները» կխանգարեն ՀՅԴ-ին համագործակցել «Ժառանգության» հետ
Ձևավորվելիք խորհրդարանում կոալիցիա կազմելու հավանականության մասին ՀՅԴ-ն դեռ վաղ է համարում խոսել, սակայն պատրաստ է համագործակցել ցանկացած ուժի հետ, ով կօգնի իրականացնել 4 հիմնական ոլորտներում անելիքներից կազմված իրենց քաղաքական ծրագիրը: Այս մասին այսօր Գերագույն մարմնի նիստում ասել է ՀՅԴ ԳՄ անդամ Արմեն Ռոստամյանը:
ՀՅԴ անդամ Արտյուշա Շահբազանի խոսքով` շատ հարցերում «Ժառանգության» հետ միահամուռ ուժերով պայքարող ՀՅԴ-ն այժմ այդքան վստահ չէ, որ կհամագործակցի «Ժառանգության» նոր խմբակցության հետ` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ «Ժառանգությունը» ընտրությունների է գնում «Ազատ դեմոկրատների» հետ միասին:
««Ժառանգությունը միավորվել է մի ուժի հետ, ում հետ մենք ունենք տարակարծություններ` հիմնականում մեր ազգային ծրագրի մասով: «Ազատ դեմոկրատներում» կան մարդիկ, ովքեր կողմ էին հայ-թուրքական արձանագրություններին»,- հիշեցրել է Արտյուշա Շահբազյանը:
ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Վահան Հովհաննիսյանն էլ հայտնել է, որ ՀՅԴ-ն մասնակցում է ընտրություններին հաղթելու նպատակով և կարծում է, որ նման հույսեր ունենալու բոլոր հիմքերն ունի, քանի որ ժողովուրդն արդեն «չի հավատում ոչ մուկ բռնող սարքին տեղադրված պանրի թարմությանը, ոչ սին խոստումներին»:
Ընտրությունների անցկացման որակի մասին կանխատեսումներ Վահան Հովհաննիսյանը հրաժարվել է անել, միայն նկատել է, որ դատելով այն բանից, թե ինչպես է ՀՀԿ փորձում «զոռով» անցկացնել «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրինագիծը, իշխանությունը չի բացառում բախումները ընտրությունների ժամանակ, ինչը ՀՅԴ-ի համար անընդունելի է:

Free Democrats will Hinder Dashnaktsutyun Collaborating with Heritage Party
The Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun, or ARF-D) considers it too early to talk about the likelihood of forming an alliance in parliament, but the party is ready to collaborate with any other party that will help implement their political program comprised of tasks in four main areas, said ARF-D Supreme Council member Armen Rustamyan at a Supreme Council meeting today.
According to ARF-D member Artyusha Shahbazyan, ARF-D, which fights many issues with the collective efforts of the other parliamentary opposition, the Heritage Party, right now is not so sure that it will collaborate with the Heritage Party's new faction, considering that the party has opted to enter the elections with the Free Democrats, an opposition party established last year whose prominent members include politicians who split from the Armenian National Congress.
"The Heritage Party has joined with a party with which we have disagreements, mainly with respect to our national program. There are people in the Free Democrats who supported the Armenia-Turkey Protocols," recalled Shahbazyan.
ARF-D bureau member and faction leader Vahan Hovhannesyan mentioned that ARF-D is participating in the election with the intention of winning and believes it has the grounds to have such hopes because the people already "believe in neither the freshness of the cheese in the mousetrap nor the empty promises."
Though he refrained from predicting how the elections will be held, Hovhannesyan did say that judging from the fact that the Republican Party of Armenia is trying to "forcibly" pass the bill on the rule of law during a state of emergency, the authorities are not ruling out protests during elections, which is unacceptable for ARF-D.