Պուտինը ԿԳԲ-ի դոսյեի միջոցով է Սարգսյանին ստիպել միանալ ՄՄ-ին. ուկրաինացի պատգամավոր
«Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վերջին բանակցությունների ժամանակ նստել է սեղանի շուրջ, ժպտացել, սեղանի տակից ԿԳԲ արխիվներից թղթապանակ հանել ու Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչին ասել. «Դե ինչ, Վիկտոր Ֆյոդորովիչ, գնալու եք Եվրոպա ու ամբողջ Ուկրաինան կարդալու է այս թղթապանա՞կը: Թե՞ Ուկրաինան լինելու է Մաքսային միությունում»: Ու հրաշք կատարվեց՝ Յանուկովիչն ու նրա կուսակցությունը դադարեցրին եվրաինտեգրումը»,- այս մասին այսօր REGNUM ռուսաստանյան գործակալության հետ զրույցում հայտարարել է ուկրաինական «Բատկիվշչինա» (Батькивщина) կուսակցության պատգամավոր Ալեքսանդր Բրիգինեցը:
Քաղաքական գործչի խոսքով՝ նման իրավիճակում է հայտնվել նաև Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ով անսպասելիորեն հրաժարվեց եվրաինտեգրումից՝ Մաքսային միության օգտին: «Ինչո՞ւ Պուտինի հետ հանդիպումից հետո Յանուկովիչը կտրուկ փոխեց իր դիրքորոշումը: Մի քանի ամիս առաջ նման պատմություն եղավ նաև Հայաստանի նախագահի հետ, երբ նա հանդիպեց Պուտինին ու փոխեց իր դիրքորոշումը»,- նշել է Բրիգինեցը:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի խոսնակ Վլադիմիր Ռիբակը փակել էր արտահերթ նիստն ու հայտարարել, որ «եվրաինտեգրմանը» վերաբերող երեք հարցերը, որոնք քննարկման էին ներկայացված, պատրաստ չեն: «Ազատազրկման դատապարտված անձանց՝ արտասահմանում բուժում ստանալու հնարավորության մասին օրինագիծը, ցավոք, խորհրդարանի ժամանակավոր աշխատանքային խմբի կողմից քննարկման չի պատրաստվել: Մյուս երկու նախագծերը՝ «Դատախազության մասին» և «Ընտրությունների անցկացման օրենսդրության բարելավման մասին», նույնպես չեն պատրաստվել: Դրանք այնքան շատ փոփոխությունների կարիք ունեն, որ պետք է ամիսներով դիտարկվեն հանձնաժողովներում»,- նշել է Ռիբակը:
Այս երեք օրենքների ընդունումը Բրյուսելի խիստ պայմանն էր՝ Վիլնյուսի գագաթաժողովի ժամանակ ասոցացման պայմանագիր կնքելու համար:  Միևնույն ժամանակ, վարչապետ Նիկոլայ Ազարովը հայտարարել է, որ Կիևը ԵՄ-ից թեքվում է դեպի Ռուսաստան: «Ուկրաինան չի կարող հրաժարվել Ռուսաստանի հետ համագործակցությունից, քանի որ նման քայլի հետևանքով ունեցած կորուստների համար փոխհատուցման աղբյուր գոյություն չունի»,- նշել է Ուկրաինայի վարչապետը:

Putin Urged Armenian President to Customs Union with KGB Dossier: Ukrainian MP
"Russian President Vladimir Putin during the last negotiations sat around the table, smiled, pulled out a dossier from the KGB archives from under the table, and said to Ukrainian President Viktor Yanukovych: 'Well what, Viktor Fyodorovich, you're going to Europe and all of Ukraine will read this dossier? Or will Ukraine be in the Customs Union?' And a miracle happened: Yanukovych and his party stopped European integration," said Ukrainian Batkivshchinya (All-Ukrainian Union "Fatherland") party MP Aleksander Bryhynets today, in conversation with the Russian Regnum news agency
According to the parliamentary deputy, finding himself in a similar situation was Armenian President Serzh Sargsyan, who suddenly abandoned European integration in favor of the Customs Union. "Why did Yanukovych drastically change his position after meeting with Putin? Several months ago, a similar thing happened with Armenia's president, when he met with Putin and changed his position," said Bryhynets.
Earlier, Chair of the Verkhovna Rada of Ukraine Volodymyr Rybak closed the special meeting and said that the three matters relating to "European integration" that were submitted for consideration are not ready. "The bill on the possibility of prisoners being treated abroad, unfortunately, has not been prepared by the parliamentary ad-hoc working group. The other two initiatives, on the prosecution and on improving the legislation on holding elections, likewise are not ready. They need so many amendments that they need to be discussed for months in the committees," said Rybak.
Adoption of these three laws was the EU's strict condition for signing the Association Agreement. At the same time, Prime Minister Mykola Azarov said that Kiev is moving from the EU to Russia. "Ukraine cannot refuse to cooperate with Russia, since there is no source of compensation for the losses incurred by making such a move," said Ukraine's PM.