Պետական մարմիններն ուշադրություն չեն դարձնում Սայաթ Նովայի բողոքող բնակիչների վրա
Սայաթ Նովա 10-12 հասցեում իրականացվող շինարարության դեմ բողոքող 400 բնակիչների կողմից Երևանի քաղաքապետարանին, դատարաններին, տարբեր նախարարություններին և կազմակերպություններին ուղղված բազմաթիվ դիմում-նամակները մինչ օրս մնում են անպատասխան։ Այսօր այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է բնակիչների փաստաբան Ալբերտ Կանդալյանը՝ նշելով, որ «այսօր կանգնած են այնտեղ, որտեղից սկսել են»։
«Մենք ամեն տեղ հայտարարում ենք, որ շինարարությունը ազդում է տարածքի շենքերի սեյսմակայունության թուլացման և բնակիչների առողջականի վրա։ Ասածը հիմնավորելու համար բազմիցս փորձաքննություններ ենք անցկացրել, սակայն անմիջապես դրանից հետո քաղաքապետարանը կրկնակի փորձաքննություն է արել, կեղծել իրական արդյունքները և հիմնավորել իրենց փորձագետի եզրակացությունը», - պատմել է փաստաբանը։
Վերջինիս խոսքով՝ իրենք 2 անգամ դիմել են դատարան, առաջին հայցը մերժվել է, ինչից հետո դիմել են Վարչական դատարան, սակայն տեղյակ չեն՝ վարույթ իրականացվել է, թե՞ ոչ։
«Օրենքով սահմանված կարգով 1 շաբաթվա ընթացքում դատարանը պետք է պատասխանի, սակայն 2 ամիս է՝ ձայն չկա։ Երբ զանգում ենք և ուղղակիորեն պահանջում, որ կատարեն օրենքի նորմերը, ասում են՝ «դե ընդունել են, էլ ի՞նչ եք ուզում, ժամանակ չունենք, ներկա պահին Վարչական դատարանը ծանրաբեռնված է»։ Եթե հարցը վերաբերեր այնպիսի վարչական հասարակ հարցի, որ ժամանակի հետ կապված խնդիր չէր ունենա՝ ոչինչ, բայց հարցը 400 բնակչի անվտանգությանն է վերաբերում։ Խնդրեմ, այսօրվա դրությամբ սա է իրավիճակը», - ասել է բանախոսը։
Կանդալյանը նշել է, որ բնակիչների ստորագրություններով դիմումներ է հանձնել դատախազություն և պահանջել պատասխանատվության ենթարկել սուտ եզրակացություններ ընդունող փորձագետներին, ինչպես նաև Առողջապահության նախարարությանը իրազեկել է բնակիչների առողջությանը սպառնացող վտանգի մասին։
«Ոչ մեկից պատասխան չունենք՝ ուղղակիորեն անտեսվում է օրենքը, իրենք ոտնահարում են իրենց իսկ գրած օրենքները։ Մենք ամեն ինչ անում ենք օրինական դաշտում և նույնը պահանջում ենք իրենցից՝ թող կատարեն իրենց գրած օրենքները», - ասել է Կանդալյանը՝ ավելացնելով, որ անկախ ամեն ինչից բնակիչների հետ շարունակելու են իրենց պայքարը։

The many letters of appeal addressed to Yerevan City Hall, the courts, various ministries and organizations by the 400 residents protesting construction at 10–12 Sayat Nova Ave. have remained unanswered, the residents' attorney Albert Kandalyan said at a press conference today.
"Everywhere we say that the construction has an impact on residents' health and weakens the seismic safety of the buildings in the area. In order to substantiate this, we've conducted several tests, but immediately after that the municipality does another test, manipulates the actual findings, and substantiates the conclusion of its expert," the attorney said.
Kandalyan said his clients twice appealed to the courts: the first lawsuit was refused, after which they appealed to the Administrative Court, but they don't know whether proceedings have begun or not.
"As prescribed by the law, the court must respond within a week, but it's been two months and there's no word. When we call and ask them to adhere to legal norms, they say, 'Well, they've accepted it; what else do you want? We don't have time; the Administrative Court is overwhelmed at this time.' If the issue related to a simple administrative matter that wasn't time sensitive, no problem, but the issue relates to the safety of 400 residents. There you go — this is the situation as it stands today," he said.
Kandalyan said that appeals signed by the residents were delivered to the General Prosecutor's office, asking that experts adopting false conclusions be held to account. Also, the RA Ministry of Healthcare was informed about the hazard to the residents' health.
"No one responded to us: the law is simply ignored. They are trampling the laws that they themselves wrote. We are doing everything within the letter of the law and we are asking the same of them — let them fulfill the laws they wrote," said the attorney, adding that no matter what, the residents will continue their struggle.