«Հոգեպես ամուր և հայրենասեր»․ Հայաստանի ազգային սկաուտական շարժմանն անտառ նվիրեցին
Այսօր ՀՀ կառավարությունը որոշել է Երևանի վարչական սահմանում գտնվող 3 հեկտար անտառային հողը անհատույց օգտագործման իրավունքով անժամկետ տրամադրել «Հայաստանի ազգային սկաուտական շարժում» հասարակական կազմակերպությանը։ Կառավարության կայքի համաձայն, «Հայաստանի ազգային սկաուտական շարժումը» մանկապատանեկան, երիտասարդական, կամավորական, արտադպրոցական, ապաքաղաքական և ապառազմական կազմակերպություն է և «նպատակ ունի դաստիարակել պատասխանատու, գիտակից, հասարակայնորեն ակտիվ, հոգեպես ամուր, հայրենասեր երիտասարդ սերունդ»:
Վերջին տարիներին ՀԿ-ին են տրամադրվել մեկ հանգստյան տուն, խաղահրապարակ կառուցելու հողամաս, որտեղ կազմակերպությունն իրականացրել է շինարարական աշխատանքներ, ստեղծել 600 անձի հաշվարկով միջոցառումներ անցկացնելու հնարավորություն:
«Մենք պետք է մեր գոհունակությունը հայտնենք այս կազմակերպությանը՝ նախկինում կատարած աշխատանքի համար, - ասել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: - Ուսումնասիրելով նրանց փորձը, այցելելով այդ ճամբարներ, տեսնում ենք, որ շատ ազգանվեր գործ են անում, ուստի վստահ ենք, որ այս որոշումը ճիշտ է»:
Կառավարությունը վստահություն է հայտնում, որ նոր հողատարածքի տրամադրմամբ ՀԿ-ն առավել արդյունավետ կկազմակերպի իր գործունեությունը:

The Government of the Republic of Armenia today decided to provide the right to use 3 hectares of forest land within Yerevan's administrative district indefinitely to the National Scout Movement of Armenia. The National Scout Movement of Armenia is a voluntary children and youth, extracurricular, apolitical and non-military organization "which aims to educate a responsible, conscious, socially active and spiritually strong, patriotic generation."
In recent years, the organization has been provided with a plot of land to build a rest house and playground, where the organization has carried out construction work and created the opportunity to hold events for up to 600 people.
"We have to express our satisfaction to this organization for the work its done in the past," said RA Prime Minister Tigran Sargysan, according to the government's website. "Studying their experience, visiting those camps, we see that they do very patriotic work, so we are confident that this is the right decision."
The government is confident that with the new plot of land the organization will be more effective in organizing its activities.