Պատգամավորները բացատրել են՝ ինչու Հայաստանը չէր կարող «կողմ» լինել Ուկրաինայի բանաձևին
Հայաստանը ճիշտ է վարվել՝ «դեմ» քվեարկելով Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության մասին բանաձևին, որը չի ընդունում Ղրիմի հանրաքվեի արդյունքները։ Այս մասին այսօր ճեպազրույցում հայտարարել է ԱԺ «ՀՅԴ» խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը։ Պատգամավորի համոզմամբ՝ Հայաստանը չէր կարող «կողմ» չլինել ժողովրդի երկու հատվածների միավորման վերաբերյալ կամարտահայտությանը:
Ռուստամյանը նշել է, որ ռուս-վրացական պատերազմը նույնպես սկզբում ընկալվում էր որպես ագրեսիա, սակայն հետագայում ընկալումը փոխվեց:
Հարցին՝ արդյոք չի մտահոգվում Ուկրաինայի հայերի համար, Ռուստամյանը պատասխանել է․ «Մենք բոլոր երկրներում ենք հայերի համար անհանգստանում»: Նրա խոսքով՝ Ուկրաինայում բնակվող հայերը պետք է համակարգվեն ժողովրդի կայացրած որոշումների հետ, պետք է օրինապաշտ քաղաքացիներ լինեն:
«Ժառանգություն » խմբակցության ղեկավար Ռուբե ն Հակոբյանն էլ, անդրադառնալով քվեարկությանը, ասել է, որ խմբակցությունում այդ հարցը չեն քննարկել, սակայն, իր անձնական կարծիքով, Հայաստանը այդ քվեարկության ժամանակ առաջնորդվել է պետության շահերով:
«Գիտեմ, որ կարող եք զարմանալ: Կարող էր նաև «ձեռնպահ» քվեարկել, բայց այդքան էլ էական տարբերություն չկա «դեմ»-ի ու «ձեռնպահ»-ի միջև: Ես չեմ կարծում, որ Հայաստանի քվեարկությունը ճնշման ներքո է եղել: Ես հավատաքննիչ չեմ, բայց անհասկանալի կլիներ, եթե կողմ քվեարկեր»,- Հակոբյանի խոսքերն է փոխանցում Yerkir.am-ը։
Նրա խոսքով` նույն Ուկրաինան, Եվրոպան, Ամերիկան հստակ տեսնում են, թե ինչ է կատարվում Արցախում․ «Այդ նույն Ուկրաինան ճանաչեց Կոսովոյի անկախությունը, բայց, Արցախի հետ կապված, Ուկրաինան երկակի ստանդարտներով է առաջնորդվում, և ինչո՞ւ այդ դեպքում Հայաստանը պետք է համամարդկային շահերով առաջնորդվի»:
«Կա Արցախի հարց: Բոլոր այդ պետությունները, որոնք կողմ են քվեարկել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը, աչք են փակում` Արցախի խնդրի հետ կապված: Ինձ չի հետաքրքրում, թե որ պետություններն են կողմ կամ դեմ քվեարկել, ինձ հետաքրքիր է, թե այդ համամարդկային արժեքներն ինչո՞ւ չեն կիրառում` Արցախի հետ կապված»,- ասել է Հակոբյանը:
Հիշեցնենք, որ բանաձևին կողմ է քվեարկել 100 երկիր, դեմ՝ 11։ Բացի Հայաստանից, դեմ են եղել Ռուսաստանը, Բելառուսը, Բոլիվիան, Կուբան, Հյուսիսային Կորեան, Նիկարագուան, Սուդանը, Սիրիան, Վենեսուելան և Զիմբաբվեն։ 57 երկիր ձեռնպահ են քվեարկել։

Armenia did the right thing by voting against the UN resolution on Ukraine's territorial integrity, which does not recognize the results of the referendum in Crimea, said head of the Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun, or ARF-D) faction Armen Rustamyan at a briefing today. The Member of Parliament believes that Armenia couldn't not have been in favor of the free will to unite two segments of a nation.
Rustamyan said that the Russian-Georgian War was also initially perceived as aggression, but this perception later changed.
Asked whether he isn't concerned about Ukraine's Armenians, Rustamyan said: "We are concerned about the Armenians in all countries." According to him, the Armenians living in Ukraine must accept the decisions made by the people, and they must be law-abiding citizens.
Head of the Heritage Party faction Ruben Hakobyan, commenting on the resolution vote, said his faction has not yet discussed the matter, but, in his personal opinion, Armenia was guided by the interests of the state.
"I know that you might be surprised. It could've also abstained, but there's no significant difference between 'against' and 'abstain'. I don't think Armenia's vote was made under pressure. I'm not an inquisitor, but it would be incomprehensible if voted in favor," he said, as reported by Yerkir.am
Ukraine, Europe, and the US, according to Hakobyan, clearly see what is happening in Artsakh. "The same Ukraine recognized Kosovo's independence, but, when it comes to Artsakh, Ukraine is guided by double standards. So why in this case should Armenia be guided by universal human interests?
"There is the question of Artsakh. All those states that voted in favor of Ukraine's territorial integrity, turn a blind eye to the Artsakh question. I'm not interested in which states voted for or against, I am interested in why those universal human values are not applied in connection with Artsakh," he said.
Recall, the UN resolution was supported by 100 countries, while only 11 countries voted against. In addition to Armenia, these countries are Belarus, Bolivia, Cuba, Nicaragua, North Korea, Russia, Sudan, Syria, Venezuela, and Zimbabwe.