Ռաուֆ Միրկադիրովի դեմ մեղադրանքներն անհեթեթ են․ «Լրագրողներ առանց սահմանների»
«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը դատապարտել է հայտնի լրագրող և քաղաքական վերլուծաբան Ռաուֆ Միրկադիրովի ձերբակալությունը։
«Միրկադիրովին ապօրինի կերպով արտաքսելով՝ թուրքական իշխանությունները նպաստել են Ադրբեջանում լրագրողի դեմ հետապնդումներին։ Միրկադիրովի դեմ լուրջ մեղադրանքները բացարձակապես անհեթեթ ու հիմար են »,- կազմակերպության՝ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի ղեկավար Յոհան Բիրի խոսքերն է փոխանցում Contact.az-ը։
Կազմակերպության հայտարարության մեջ նշված է, որ լրագրողի մասնակցությունը Ղարաբաղյան հակամարտության լուսաբանմանն ուղղված նախագծերին միայն մի նպատակ ունի՝ նպաստել կողմերի երկխոսությանը հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար։
Հայտարարության վերջում հեղինակները գրում են, որ խոսքի ու մամուլի ազատության իրավիճակն Ադրբեջանում տարեցտարի վատթարանում է։ Բազմաթիվ հայտնի լրագրողներ ու բլոգերներ գտնվում են կալանքի տակ կամ հետապնդվում են իշխանությունների կողմից, իսկ սակավաթիվ անկախ ԶԼՄ-ները պայքարում են իրենց գոյության համար։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական «Հայելի» ռուսալեզու թերթի թղթակից Ռաուֆ Միրկադիրովը մեղադրվում է «Հայաստանի օգտին լրտեսության» մեջ ու պահվում է Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարության քննչական մեկուսարանում։ Նա ձերբակալվել է ապրիլի 19-ին՝ Թուրքիայից Ադրբեջան ժամանելուն պես։

Reporters Without Borders has joined the Committee to Protect Journalists to condemn the arrest of well-known journalist and political analyst Rauf Mirkadyrov, who was arrested on charges of treason and espionage for Armenia.
“By illegally expelling Mirkadyrov, the Turkish authorities have rendered themselves complicit in Azerbaijan’s persecution of this journalist. The grave charges brought against Mirkadyrov are totally absurd and fool no one,” said Johann Bihr, head of the Reporters Without Borders Eastern Europe and Central Asia desk.
The Turkish authorities, Reporters Without Borders reports, stripped Mirkadyrov of his press accreditation on April 9 and, without any explanation, gave him two weeks to leave the country. Nonetheless, he was arrested in Ankara nine days later, on April 18, and was put on a flight to Baku the following day, without being able to challenge his deportation or even contact a lawyer.
The statement notes that "for years" Mirkadyrov has covered the Nagorno-Karabakh issue and participated in various projects aimed at fostering dialogue among the parties to the conflict.
"The officials conducting the investigation into Mirkadyrov on spying charges have named two Armenians as his alleged 'contact officers.' One of them is Laura Baghdasaryan, the head of the NGO Region , with whom several Azerbaijani NGOs have cooperated in cross-border projects.
"Harassment of news providers has been increasing steadily in Azerbaijan, which is ranked 160th out of 180 countries in the 2014 Reporters Without Borders press freedom index. Outspoken journalists and bloggers are being arrested, while the few remaining independent media are close to asphyxiation," concludes the statement.