«Հեղինակությունը վերականգնելու փորձ». թուրք գործիչները՝ Էրդողանի հայտարարության մասին
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը, որում նա իր ցավակցությունն էր հայտնել1915 թվականի հայ զոհերի ժառանգներին, հակասական արձագանքների է արժանացել Թուրքիայում։
«Բնականաբար, մենք նույնպես կիսում ենք իրենց կյանքը կորցրած մարդկանց ցավը»,- հինգշաբթի հրապարակված հայտարարության մեջ նշել է ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության (ԺՀԿ) խոսնակ Հալուք Քոչը։
Խորհրդարանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ, սակայն, Քոչը մտահոգություն է հայտնել, որ Էրդողանի քայլի նպատակն աշխարհում Թուրքիայի նվազող հեղինակության վերականգնմանը նպաստելն էր։
«Էրդողանը վերջին երկու տարիների ընթացքում աստիճանաբար կորցրել է Թուրքիայի հեղինակությունն աշխարհում։ Հնարավոր է՝ նա բարի կամքի հայտարարությունների միջոցով հեղինակության է ձգտում։ Եթե այս գործընթացը դնենք քաղաքական համատեքստի մեջ, հաշվի չառնենք պատմական փաստերի առկայությունը, ապա կարող ենք վստահ լինել, որ այս քայլը կընդունվի որպես հեղինակությունը վերականգնելու փորձ»,- ասել է Քոչը։
Փոխվարչապետ Բեշիր Աթալայը Էրդողանի հայտարարությունը «շատ կարևոր» է որակել։
«Հարցի վերաբերյալ շատ առաջադեմ հայտարարություն ու քայլ է արվել։ Դա շատ կարևոր է։ Սա հաղորդագրություն է, որը իրադարձությունների 100-ամյակին ընդառաջ ասում է՝ «եկեք խնդիրը վերջնականապես լուծենք»,- ասել է Աթալայը Ստամբուլում իշխող «Արդարություն և Զարգացում» կուսակցության հանդիպման ժամանակ։
Հինգշաբթի Չանքըրը նահանգ կատարած իր այցի ժամանակ «Ազգայնական շարժում» կուսակցության առաջնորդ Դավլեթ Բահչելին քննադատել է վարչապետի հայտարարությունը՝ նշելով, որ Էրդողանը կիսում է Հրանտ Դինքի սպանության դեմ 2007 թվականին Ստամբուլում անցկացվող բողոքի ցույցերի ժամանակ «Մենք բոլորս հայ ենք» վանկարկողների մտածելակերպը։
«Վարչապետը սկսել է նույն կարծիքն արտահայտել, ինչ այս ցուցարարները։ Սա շատ ցավալի է։ Նա պետք է անմիջապես հանի իր թեկնածությունը նախագահական ընտրություններից»,- հայտարարել է Բահչելին։
«Ազգայնական շարժում» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Յուսուֆ Հալաչողլուն նույնպես քննադատել է Էրդողանի հայտարարությունը։ Հինգշաբթի խորհրդարանում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նա հայտարարել է, որ Էրդողանը արտասահմանից եկող ճնշման տակ կարող է ընդունել, որ Օսմանյան թուրքերը հայերի դեմ ցեղասպանություն են գործել։
Հինգշաբթի քրդամետ «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» կուսակցությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որով Թուրքիային կոչ է արել ընդունել իր պատմությունն ու ներողություն խնդրել հայ ժողովրդից։
«Արդարություն և զարգացում» կուսակցության նախկին պատգամավոր Ֆարուք Բալը Today's Zaman-ի հետ զրույցում նշել է, որ հայկական հարցը հնարավոր կլինի լուծել ոչ թե Էրդողանի հայտարարության նման մեկ կամ երկու հայտարարությունների միջոցով, այլ՝ կազմակերպված լոբբիի։

Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan's historic statement in which he extended, on Wednesday, condolences to the grandchildren of victims of the Armenian Genocide, has received a mixed reaction at home, reports Today's Zaman (but not using the term "genocide").
“Naturally, we also share the pain of all people who lost their lives ,” Haluk Koç, spokesperson of the main opposition Republican People's Party (CHP), said on Thursday in a statement that seemed to show at least tacit support for the prime minister's message.
But at a press conference in parliament, Koç also expressed misgivings about Erdoğan's intentions, arguing that the step may have come as part of an effort to boost Turkey's shrinking prestige in the world.
“Erdoğan has gradually lost, over the past two years, its prestige in the world. He might be, through messages of goodwill, seeking prestige. If you place this process in a political context, cut off from historical facts, you can be sure that will be perceived as an effort to regain prestige,” Koç said.
Turkish Deputy Prime Minister Beşir Atalay on Thursday described the prime minister's message as “very important.”
“A very progressive statement and a step was taken on the issue. This is very important. This is a message that says, ‘Let us totally resolve this problem,' while nearing the 100th anniversary ,” Atalay said during a meeting of the ruling Justice and Development Party (AK) in Istanbul.
During a visit to Çankırı province on Thursday, Nationalist Movement Party (MHP) leader Devlet Bahçeli criticized the prime minister's statement, maintaining that Erdoğan shares the same mentality with those who chanted the slogan “We are all Armenians” during a demonstration protesting the murder of Armenian journalist, Turkish citizen Hrant Dink in Istanbul in 2007.
“The prime minister has started to express the same thing . This is very much unfortunate. He should immediately the presidential race,” Bahçeli said.
Yusuf Halaçoğlu, the MHP's parliamentary group deputy chair, also criticized Erdoğan's statement. He maintained at a press meeting in parliament on Thursday that Erdoğan might move to admit, under pressure from abroad, that Ottoman Turks had committed genocide against Armenians.
In a written statement on Thursday, the pro-Kurdish Peace and Democracy (BDP) Party called on Turkey to face its history and apologize to the Armenian people.
In a statement to Today's Zaman, former AK Party MP Faruk Bal stressed that it will not be possible to resolve the Armenian issue by one or two statements, such as those Erdoğan made, but rather by an organized lobby.