Պուտինի այցի օրը նստացույցի վայրից հեռացված քաղաքացիները 2 հայցով դատարաններ են դիմել
Դեկտեմբերի 2-ին՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի Հայաստան կատարած այցի օրը, նախագահական նստավայրի դիմաց նստացույց անող Խուդոյանների ընտանիքի նկատմամբ ոստիկանության կողմից բռնություն կիրառելու, նրանց գույքը ոչնչացնելու հարցով դատական երկու հայց է ուղարկվել ընդհանուր իրավասության և վարչական դատարաններ: Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի աշխատակից Տաթևիկ Սիրադեղյանը:
Խուդոյանների շահերը ներկայացնող Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը դիմել է դատարան՝ վիճարկելով Հատուկ քննչական ծառայության որոշումը, որը մերժել էր Խուդոյանների գույքի վնասման փաստի առթիվ քրեական գործ հարուցել:
Հիշեցնենք, որ և՛ իրավապաշտպանական գրասենյակը, և՛ Խուդոյանները ՀՔԾ որոշումը բողոքարկել էին Գլխավոր դատախազությունում, սակայն մերժում ստացել։ Ընդ որում` ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցի բողոքը մերժվել էր այն հիմքով, որ վերջինս չի հանդիսանում տուժող կողմ, իսկ, Խուդոյանների դիմումը մերժելով, Գլխավոր դատախազությունը նշել էր, որ ՀՔԾ որոշումն օրինական է:
Տաթևիկ Սիրադեղյանն ասել է, որ առայժմ հայտնի չէ՝ արդյոք Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը ՀՔԾ որոշման դեմ բողոքը վարույթ կընդունի:
Դեկտեմբերի 2-ին տեղի ունեցած դեպքերի հետ կապված երկրորդ բողոքն ուղարկվել է վարչական դատարան: Դատարանը վարույթ է ընդունել ոստիկանության ոչ իրավաչափ գործողությունները վիճարկելու մասին հայցը: Սակայն դատական լսումների օրը հայտնի չէ:
Նշենք, որ դեկտեմբերի 2-ին՝ Պուտինի այցի օրը, նախագահական նստավայրի դիմացի մայթից հեռացված Աշոտ Խուդոյանի ընտանիքը տնային կալանքի տակ է եղել Էջմիածնում: Նախագահականի դիմաց նստացույց անող քաղաքացի Էմմա Սահակյանը նույն օրը Epress.am-ին պատմել է, որ Աշոտ Խուդոյանը կարողացել է հեռախոս խնդրել իր տան պատուհանի կողքով անցնողից և զանգահարել իրեն: Ընտանիքի հայրը Սահակյանին ասել էր, որ իրենց տան ելումուտն արգելում են հսկող ոստիկանները, երեխաները ևս դպրոց չեն կարողանում գնալ, քանի որ, երբ քաղաքացիական հագուստով 15 անձինք իրենց հեռացրել են նախագահականի մոտից, Մարշալ Բաղրամյան մետրոյի կայարանի մոտ են մնացել իրենց և երեխաների հագուստն ու կոշիկները, որոնք ոստիկանները չեն բերել Էջմիածին:

Пикетчики, устраненные от офиса Саргсяна в день визита Путина, представили 2 иска
В суд общей юрисдикции и административный суд отправлено два иска по вопросу применения силы 2 декабря, в день визита президента РФ Владимира Путина, к семье Худоянов, пикетирующих резиденцию Сержа Саргсяна, и уничтожения их имущества. Об этом Epress.am сообщила сотрудница ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Татевик Сирадегян.
Представитель интересов Худояна ванадзорский офис ХГА обратился в суд, оспаривая решение Специальной следственной службы, отклонившей ходатайство о возбуждении уголовного дела по факту причинения вреда имуществу Худоянов.
Правозащитная организация и Худояны обжаловали решение ССС в генпрокуратуре, однако им было отказано. Жалоба руководителя ванадзорского офиса ХГА Артура Сакунца была отклонена на том основании, что он не является пострадавшей стороной, а отклонив заявление Худоянов, генпрокуратура признала законным решение ССС.
По словам Татевик Сирадегян, в настоящее время неизвестно, начнет ли суд общей юрисдикции производство на основании жалобы против решения Специальной следственной службы.
Вторая жалоба в связи с событиями 2 декабря была отправлена в Административный суд. Суд принял к производству иск, оспаривающий законность действий полиции. День судебных слушаний пока не назначен.
Устраненная 2 декабря с противоположной офису Сержа Саргсяна стороны улицы семья Ашота Худояна находилась под домашним арестом в городе Эчмиадзин. Проводящая здесь же сидячую забастовку Эмма Саакян в этот день рассказала Epress.am, что Худоян через окно попросил у прохожего сотовый телефон и связался с ней. Глава семейства рассказал Саакян, что у дома дежурят полицейские, дети не могут пойти в школу, так как, когда 15 человек в гражданском силой увели их с места проведения акции, они неподалеку от станции метро «Маршал Баграмян» забыли одежду и обувь, как свои, так и детей.