Ղարաբաղում խաղաղապահներ պետք չեն․ կարծիքներ Երևանից և Բաքվից
Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ կարգավիճակը չի նշանակում, որ այն անկախ կազմավորում կդառնա։ Այս մասին Haqqin.az-ի հետ զրույցում ասել է ադրբեջանցի քաղաքագետ Զարդուշտ Ալիզադեն՝ մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի կողմից երեկ ներկայացված ԱՄՆ կառավարության պաշտոնական քաղաքականության դրույթները ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ։
Ալիզադեի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանն ու Եվրամիությունն ուշադիր հետևելու են կազմավորմանն ու նրան, թե ինչպես է Ղարաբաղը կատարում միջազգային օրենքները, հավատարիմ մնում ժողովրդավարական նորմերին ու մարդու իրավունքներին, ապահովում ադրբեջանական և հայկական համայնքների համատեղ ապրելը և այլն։ «Միայն դրանից հետո այդ երկրները կորոշեն՝ արդյոք այդ կազմավորումը կարող է ինքնուրույն ապրել, թե՝ ոչ»,- նշել է նա։
alizade1
«Հնարավոր է նաև, որ Ղարաբաղին առանձին կարգավիճակ ընդհանրապես չտրվի։ Այս բոլոր հարցերը երկար ժամանակ արդեն մշակվում էին, ու որևէ նոր բան չկա։ Մենք, փաստորեն, ոչինչ չենք կորցնում։ Վերադարձնում ենք բոլոր օկուպացված տարածքները, իսկ մեր մարդկանց՝ Շուշի ու Ղարաբաղի մյուս քաղաքներ, որտեղ նրանք ապրում էին հակամարտությունից առաջ»,- հավելել է Ալիզադեն։
Խոսելով Ղարաբաղում խաղաղապահների տեղակայման մասին՝ քաղաքագետը նշել է, որ Ադրբեջանին ձեռնտու չեն ոչ ռուսաստանցի, ոչ ամերիկացի խաղաղապահները․ «Կարծում եմ՝ հիմնական բարդ բանակցություններն այս հարցի շուրջ են լինելու»,- ասել է նա։
Ara_Nedolyan1
Հայաստանցի հասարակական գործիչ Արա Նեդոլյանը կարծում է, որ ամերիկյան դիվանագիտության կողմից առաջարկվող 6 սկզբունքները դեռևս «խակ» են ու կոնֆլիկտի լուծման, խաղաղության հաստատման հստակ հեռանկար չեն տալիս: «Ֆեյսբուքի» իր էջում Նեդոլյանը գրում է․ «Առաջինը՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվում են ԼՂ վերջնական կարգավիճակի մասին: Հարց՝ ինչպե՞ս են պայմանավորվում, եթե դիրքերը տրամագծորեն հակառակ են, Ադրբեջանը պնդում է, որ ԼՂ-ն պետք է մնա իր կազմում, մեր համար դա անընդունելի է:
Մնացած կետերը այս հակասության դիմաց արդեն իմաստազրկվում են, բայց ունեն նաև ներքին հակասություններ՝ մասնավորապես, իմաստազուրկ է դառնում ՀՀ և ԼՂ միջև անվտանգ ցամաքային կապի ապահովման մասին կետը, եթե Լաչինի ու Քելբաջարի շրջանները ամբողջությամբ չեմ մնում հայկական կողմի վերահսկողության տակ։
Անիմաստ է նաև տեղահանված անձանց վերադարձի մասին կետը, նշածս պատճառներով ադրբեջանցիք չեն կարող վերադառնալ Լաչին ու Քելբաջար, չեն կարող վերադառնալ նաև Շուշի /այն արդեն վերաբնակեցված է/ կամ Խոջալու, որը պարզապես չկա, իսկ ո՞ւր պետք է վերադառնան Շահումյանի ու Գետաշենի հայ բնակիչները, եթե դրանք չեն ընդգրկվում ԼՂ կազմ:
Անիմաստ է նաև խաղարարար զորքեր մտցնելու մասին կետը, որովհետև եթե կողմերը հաղթահարեն վերոնշված հակասությունները և հստակ գնան հաշտության ճանապարհով, ապա խաղարար զորքերը բացարձակապես պետք չեն, որևէ խնդիր չունեն լուծելու, իսկ արտասահմանյան զորքերի մուտքը անկախ պետությունների տարածք ինքնին ապակայունացնող հանգամանք է:
Եզրակացությունս՝ ոչ իրապաշտական սկզբունքներ, որոնք հաշտեցման հիմք ծառայել դեռ որ չեն կարող, ինչքան էլ գաղտնի հավանություն տված չլինի, մեզ դա բացարձակապես ոչ մի բանով չի պարտավորեցնում»:
guluzade1
Ադրբեջանցի քաղաքագետ Վաֆա Գուլուզադեի կարծիքով՝ Բաքուն պետք է համաձայնի Ուորլիքի հնչեցրած սկզբունքների հետ, քանի որ «մեզ ոչ ոք ոչինչ այլևս չի առաջարկելու»։ «Այդ բոլոր հարցերն արտացոլված են մադրիդյան սկզունքներում, ու ոչ մի նոր բան չկա։ Եթե ժամանակին չխանգարեին, ապա Լևոն Տեր-Պետրոսյանը համաձայն էր այդ տարբերակի հետ։ Եթե ԱՄՆ-ն սկզբունքային լինի, միգուցե, նրանց մոտ ինչ-որ բան ստացվի»։
Միևնույն ժամանակ, Գուլուզադեն դեմ է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսաստանյան և ամերիկյան խաղաղարար զորքերի տեղակայմանը․ «Ուկրաինական դեպքերից հետո ռուսաստանցի խաղաղապահներին հավատալը նույնն է, ինչ ինքդ քեզ չհարգես, իսկ ամերիկացիներն իրենց լավ չդրսևորեցին Կոսովոյում։ Կարծում եմ՝ մենք այս հարցում պետք է պաշտպանենք մեր սեփական շահերը»,- նշել է նա։

Миротворцы в Карабахе не нужны. Мнения из Баку, Еревана, Степанакерта о заявлении США
Промежуточный статус Нагорного Карабаха не означает, что он станет независимым образованием. Об этом в интервью haqqin.az сказал бакинский политолог Зардушт Ализаде, комментируя обнародованные накануне американским сопредседателем МГ ОБСЕ Джеймсом Уорликом положения официальной политики правительства США в вопросе карабахского урегулирования.
По словам Ализаде, США, Россия и Евросоюз будут пристально следить за образованием, и за тем, как Карабах выполняет международные законы, соблюдает демократические нормы и права человека, обеспечивает совместное проживание азербайджанской и армянской общин и многое другое. “Только после этого эти страны решат, может ли это образование жить самостоятельно или нет”, - отметил эксперт.
alizade1
“А может, Карабах вообще не будет наделен отдельным статусом. То есть, все эти вопросы давно разрабатывались, и в этом нет ничего нового. Мы фактически ничего не проигрываем. Зато мы возвращаем себе все оккупированные территории и наших людей в Шушу и в другие города Карабаха, которые жили там до конфликта”, - сказал Ализаде.
Касаясь размещения миротворцев в Карабахе, политолог отметил, что любые миротворцы, российские или американские, Азербайджану не выгодны. “По этому вопросу, думаю, и будут основные сложные переговоры”,- сказал он.
Ara_Nedolyan1
Армянский общественный деятель Ара Недолян считает, что предложенные американской дипломатией шесть принципов находятся пока в очень сыром состоянии. На своей странице в Фейсбук он пишет: “Первое: Армения и Азербайджан договариваются об окончательном статусе НК. Вопрос: каким образом договариваются, если их позиции диаметрально противоположны. Азербайджан наставивает на том, чтобы НК оставался в его составе, для нас это неприемлемо.
Остальные пункты при этом теряют смысл, но также имеют внутренние противоречия. В частности, если Лачинский и Кельбаджарский районы не остаются под полным контролем армянской стороны, бессмысленным становится пункт об обеспечении безопасного наземного сообщения между Арменией и НК.
Также теряет смысл пункт о возвращении переселенцев. По указанным причинам азербайджанцы не могут возвратиться в Лачин и Кельбаджар, не могут возвратиться и в Шуши (он уже перезаселен) или в Ходжалу, которого попросту нет. А куда должно возвратиться армянское население Шаумяна и Геташена, если последние не будут включены в состав НК?
Бессмысленен также пункт о введении миротворческих войск, поскольку, если стороны преодолеют вышеупомянутые противоречия и четко встанут на путь примирения, то миротворческие силы совершенно не нужны, им нечего решать. А ввод иностранных войск на территорию независимых государств сам по себе является дестабилизирующим фактором.
Вывод: нереалистичные принципы, которые пока не могут служить основанием для примирения, сколько бы Серж втайне на них ни соглашался. Нас это ничем не обязывает”.
guluzade1
По мнению политолога Вафы Гулузаде, Баку должен согласиться на озвученные Уорликом принципы, ибо ничего большего нам никто не предложит: "Все эти вопросы нашли отражение в мадридских принципах, и здесь нет ничего нового. Если бы в свое время не помешали, то Левон Тер-Петросян был согласен на этот вариант. Если США будут принципиальными в этом вопросе, может у них что-то и получится”.
При этом он выступает против размещения в Нагорном Карабахе российских и американских миротворцев: “После украинских событий верить российским миротворцам - самого себя не уважать, а американцы не с хорошей стороны проявили себя в Косово. Думаю, что нам нужно в этом вопросе отстаивать свои интересы”, - сказал он.
Stepanakert1
А вот заявление внешнеполитического ведомства Карабаха: “О возврате в прошлое не может быть и речи. Судьба Нагорного Карабаха была определена его народом путем свободного и легитимного волеизъявления на референдуме о независимости в 1991 году. Независимость и безопасность НКР являются исключительными ценностями, не подлежащими какому-либо торгу.
Полагаем, что совместные усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ должны быть сосредоточены на выработке таких механизмов урегулирования, которые, учитывая существующие реалии, обеспечат условия для мирного сосуществования двух независимых государств - Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана, возникших в результате распада СССР и развязанной азербайджанской стороной войны”.