Ղարաբաղում խաղաղապահներ պետք չեն․ կարծիքներ Երևանից և Բաքվից
Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ կարգավիճակը չի նշանակում, որ այն անկախ կազմավորում կդառնա։ Այս մասին Haqqin.az-ի հետ զրույցում ասել է ադրբեջանցի քաղաքագետ Զարդուշտ Ալիզադեն՝ մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի կողմից երեկ ներկայացված ԱՄՆ կառավարության պաշտոնական քաղաքականության դրույթները ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ։
Ալիզադեի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանն ու Եվրամիությունն ուշադիր հետևելու են կազմավորմանն ու նրան, թե ինչպես է Ղարաբաղը կատարում միջազգային օրենքները, հավատարիմ մնում ժողովրդավարական նորմերին ու մարդու իրավունքներին, ապահովում ադրբեջանական և հայկական համայնքների համատեղ ապրելը և այլն։ «Միայն դրանից հետո այդ երկրները կորոշեն՝ արդյոք այդ կազմավորումը կարող է ինքնուրույն ապրել, թե՝ ոչ»,- նշել է նա։
alizade1
«Հնարավոր է նաև, որ Ղարաբաղին առանձին կարգավիճակ ընդհանրապես չտրվի։ Այս բոլոր հարցերը երկար ժամանակ արդեն մշակվում էին, ու որևէ նոր բան չկա։ Մենք, փաստորեն, ոչինչ չենք կորցնում։ Վերադարձնում ենք բոլոր օկուպացված տարածքները, իսկ մեր մարդկանց՝ Շուշի ու Ղարաբաղի մյուս քաղաքներ, որտեղ նրանք ապրում էին հակամարտությունից առաջ»,- հավելել է Ալիզադեն։
Խոսելով Ղարաբաղում խաղաղապահների տեղակայման մասին՝ քաղաքագետը նշել է, որ Ադրբեջանին ձեռնտու չեն ոչ ռուսաստանցի, ոչ ամերիկացի խաղաղապահները․ «Կարծում եմ՝ հիմնական բարդ բանակցություններն այս հարցի շուրջ են լինելու»,- ասել է նա։
Ara_Nedolyan1
Հայաստանցի հասարակական գործիչ Արա Նեդոլյանը կարծում է, որ ամերիկյան դիվանագիտության կողմից առաջարկվող 6 սկզբունքները դեռևս «խակ» են ու կոնֆլիկտի լուծման, խաղաղության հաստատման հստակ հեռանկար չեն տալիս: «Ֆեյսբուքի» իր էջում Նեդոլյանը գրում է․ «Առաջինը՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվում են ԼՂ վերջնական կարգավիճակի մասին: Հարց՝ ինչպե՞ս են պայմանավորվում, եթե դիրքերը տրամագծորեն հակառակ են, Ադրբեջանը պնդում է, որ ԼՂ-ն պետք է մնա իր կազմում, մեր համար դա անընդունելի է:
Մնացած կետերը այս հակասության դիմաց արդեն իմաստազրկվում են, բայց ունեն նաև ներքին հակասություններ՝ մասնավորապես, իմաստազուրկ է դառնում ՀՀ և ԼՂ միջև անվտանգ ցամաքային կապի ապահովման մասին կետը, եթե Լաչինի ու Քելբաջարի շրջանները ամբողջությամբ չեմ մնում հայկական կողմի վերահսկողության տակ։
Անիմաստ է նաև տեղահանված անձանց վերադարձի մասին կետը, նշածս պատճառներով ադրբեջանցիք չեն կարող վերադառնալ Լաչին ու Քելբաջար, չեն կարող վերադառնալ նաև Շուշի /այն արդեն վերաբնակեցված է/ կամ Խոջալու, որը պարզապես չկա, իսկ ո՞ւր պետք է վերադառնան Շահումյանի ու Գետաշենի հայ բնակիչները, եթե դրանք չեն ընդգրկվում ԼՂ կազմ:
Անիմաստ է նաև խաղարարար զորքեր մտցնելու մասին կետը, որովհետև եթե կողմերը հաղթահարեն վերոնշված հակասությունները և հստակ գնան հաշտության ճանապարհով, ապա խաղարար զորքերը բացարձակապես պետք չեն, որևէ խնդիր չունեն լուծելու, իսկ արտասահմանյան զորքերի մուտքը անկախ պետությունների տարածք ինքնին ապակայունացնող հանգամանք է:
Եզրակացությունս՝ ոչ իրապաշտական սկզբունքներ, որոնք հաշտեցման հիմք ծառայել դեռ որ չեն կարող, ինչքան էլ գաղտնի հավանություն տված չլինի, մեզ դա բացարձակապես ոչ մի բանով չի պարտավորեցնում»:
guluzade1
Ադրբեջանցի քաղաքագետ Վաֆա Գուլուզադեի կարծիքով՝ Բաքուն պետք է համաձայնի Ուորլիքի հնչեցրած սկզբունքների հետ, քանի որ «մեզ ոչ ոք ոչինչ այլևս չի առաջարկելու»։ «Այդ բոլոր հարցերն արտացոլված են մադրիդյան սկզունքներում, ու ոչ մի նոր բան չկա։ Եթե ժամանակին չխանգարեին, ապա Լևոն Տեր-Պետրոսյանը համաձայն էր այդ տարբերակի հետ։ Եթե ԱՄՆ-ն սկզբունքային լինի, միգուցե, նրանց մոտ ինչ-որ բան ստացվի»։
Միևնույն ժամանակ, Գուլուզադեն դեմ է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսաստանյան և ամերիկյան խաղաղարար զորքերի տեղակայմանը․ «Ուկրաինական դեպքերից հետո ռուսաստանցի խաղաղապահներին հավատալը նույնն է, ինչ ինքդ քեզ չհարգես, իսկ ամերիկացիներն իրենց լավ չդրսևորեցին Կոսովոյում։ Կարծում եմ՝ մենք այս հարցում պետք է պաշտպանենք մեր սեփական շահերը»,- նշել է նա։

No US, Russian Peacekeepers in Karabakh: Opinions from Baku and Yerevan
Interim status for Nagorno-Karabakh does not mean that it will become an independent entity, Azerbaijani political analyst Zardusht Alizadeh (pictured, below) in conversation with Haqqin.az, commenting on OSCE Minsk Group US Co-Chair James Warlick's speech yesterday on the official policy of the US Government on settlement of the Karabakh conflict.
According to Alizadeh, the US, Russia, and the EU will be closely monitoring the formation of Karabakh: how it complies with international laws, adheres to democratic standards and human rights, ensures the cohabitation of Azerbaijani and Armenian communities, and so on. "Only then will these countries decide whether this formation can survive independently or not," he said.
alizade1
"Maybe Karabakh will never be endowed with separate status. All these issues have been developed over a long time, and there is nothing new. We, in fact, lose nothing. We return all the occupied territories, and our people Shushi and the other cities of Karabakh, where they lived before the conflict," he added.
Regarding the deployment of peacekeepers in Karabakh, the analyst said neither Russian nor American peacekeepers benefits Azerbaijan. "I think, the main difficult negotiations will be on this issue," he said.
Ara_Nedolyan1
Armenian public figure Ara Nedolyan (pictured, above) believes that the six principles proposed by American diplomacy are still "raw" and don't provide a clear prospect for conflict resolution and the establishment of peace. On his Facebook page, Nedolyan wrote :"First, Armenia and Azerbaijan agree on the final status of Nagorno-Karabakh. Question: how to agree when their positions are diametrically opposed? Azerbaijan insists that Nagorno-Karabakh must remain within Azerbaijan, which is unacceptable for us.
"The remaining points in the face of this contradiction are meaningless but also have internal contradictions: in particular, if the Lachin and Kelbajar regions do not remain under the control of the Armenian side, the point about ensuring a land corridor between the Republic of Armenia and Nagorno Karabakh becomes meaningless.
"Also meaningless is the point about the return of displaced persons. Because of the reasons I mentioned, Azerbaijanis cannot return to Lachin and Kelbajar, cannot return also to Shushi (it has already been resettled) or Khojaly, which simply doesn't exist. And where should the Armenian residents of Shahumyan and Getashen return, if they are not to be included in the territory of Nagorno-Karabakh?
"Also meaningless is the point about introducing peacekeeping troops because if the parties overcome the aforementioned contradictions and clearly take the path to reconciliation, then peacekeeping forces are simply not needed; they have no problem to resolve. And the introduction of foreign troops on the territory of independent states is itself a destabilizing fact.
"My conclusion: unrealistic principles, which cannot serve as a basis for reconciliation, no matter how much Serzh has not secretly given his approval. It absolutely doesn't oblige us to anything."
guluzade1
According to Azerbaijani political analyst Vafa Guluzade (pictured, above), Baku must agree on the principles articulated by Warlick, since "no one will no longer offer us anything." "All these issues are reflected in the Madrid Principles, and there is nothing new. If they didn't prevent it at the time, Levon Ter-Petrossian had agreed to this option. If the US is principled on this matter, perhaps something will work out with them."
At the same, Guluzade is against deploying Russian and American peacekeepers. "After the events in Ukraine, believing in Russian peacekeepers is the same as not having respect for yourself, and the Americans didn't behave themselves in Kosovo. I think, in this matter we have to defend our own interests," he said.