Պուտինը կարող է Ադրբեջանի դեմ սադրանքների գնալ․ Գուլուզադե
Քանի դեռ Ռուսաստանը չի չեզոքացվել համաշխարհային տնտեսական, դիվանագիտական ու այլ պատժամիջոցներով, Ղարաբաղում խաղաղության մասին խոսք գնալ չի կարող։ Ադրբեջանական Contact.az-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել ադրբեջանցի քաղաքագետ Վաֆա Գուլուզադեն։
«Ավելին՝ կա վտանգ, որ Պուտինը, տեսնելով իր անպատժելիությունն Ուկրաինայի հարցում, կարող է գնալ սադրանքների Ադրբեջանի դեմ, քանի որ մեր երկիրը բաց է հարվածի համար երեք կողմերից։ Մի ժամանակ մեր մամուլում մտավախություններ էին հնչում, թե Ռուսաստանը մեծացնում է իր ուժերը Հյուսիսային Կովկասում։ Այնտեղ արդեն 70 հազարանոց բռունցք է ստեղծվել։ Մյուս կողմից, ռուսաստանյան ռազմական նավերն արդեն փորձարկել են Աստրախանից Բաքու ճանապարհը։ Աստրախանում գտնվող ռուսաստանյան ռազմական նավատորմն արդիականացվել է։
Ռուսաստանն Ադրբեջանում կարող է ցանկացած սադրանք կազմակերպել․ հինգերորդ շարասյուն այստեղ կա։ Դրա համար, դեռևս 1998 թվականին, ես առաջարկում էի Ադրբեջանում ՆԱՏՕ-ի բազաներ ստեղծել՝ իմանալով, թե մենք որքան խոցելի ենք»,- մասնավորապես, ասել է Գուլուզադեն։
Հարցին՝ արդյոք նա որևէ փոփոխություններ ակնկալում է, քաղաքագետը պատասխանել է․ «Ղարաբաղյի հարցում որևէ փոփոխություն չեմ ակնկալում։ Ռուսաստանի կողմից Ղրիմի օկուպացիան տեղի ունեցավ ռուսաստանյան բանակի արդիականացման ու տեղեկատվական պատերազմի նոր տեխնոլոգիաների շնորհիվ։
Ինչպե՞ս կարող է Արևմուտքը կարգավորել Ղարաբաղի հարցը, հարցի վերաբերյալ նրա մոտեցումներում ի՞նչ է փոխվել։ Բացարձակապես ոչինչ։ Արևմուտքը, իհարկե, տնտեսական պատժամիջոցների միջոցով կարող է Ռուսաստանին հասցնել նրան, որ երկիրը հրաժարվի զավթողական քաղաքականությունից ու զիջումների գնա Հարավային Կովկասում։ Բայց արդյո՞ք արևմտյան քաղաքական գործիչները ցանկանում են դա անել Ռուսաստանում (երկիր, որը զինված է անթիվ միջուկային մարտագլխիկներով) տնտեսական ճգնաժամի խորացման պայմաններում։ Դա է հարցը»։

As long as Russia is not yet neutralized by global economic, diplomatic, and other sanctions, there can be no talk of peace in Karabakh, said Azerbaijani political analyst Vafa Guluzade in an interview with Contact.az .
"Moreover, there is a danger that Putin, seeing the impunity with regard to Ukraine, might also initiate provocations against Azerbaijan, as long as our country is open to attack from three sides. At one time, there were fears in our press that Russia is increasing its forces in the North Caucasus. Already a 70,000-strong 'fist' has been created here. On the other hand, Russian warships have already tested a route from Astrakhan to Baku. The Russian Navy in Astrakhan has been modernized.
"Russia can arrange any provocation in Azerbaijan — there is a fifth column here. That's why back in 1998 I suggested establishing a NATO base in Azerbaijan, knowing how vulnerable we are," he said.
Asked whether he expects any changes, Guluzade said: "I don't expect any changes in the Karabakh issue. The Russian occupation of Crimea was due to the modernization of the Russian army and the use of modern technologies of information warfare.
"How can the West settle the Karabakh issue, what has changed in its approaches to the issue? Absolutely nothing.
"The West, of course, through economic sanctions is capable of bringing Russia to the point where it renounces expansionist policies and makes concessions in the South Caucasus. But do Western politicians want to do this under the circumstances of the deepening of the economic crisis in Russia (a country that is armed with a myriad of nuclear warheads)? That is the question."