Պուտինը կարող է Ադրբեջանի դեմ սադրանքների գնալ․ Գուլուզադե
Քանի դեռ Ռուսաստանը չի չեզոքացվել համաշխարհային տնտեսական, դիվանագիտական ու այլ պատժամիջոցներով, Ղարաբաղում խաղաղության մասին խոսք գնալ չի կարող։ Ադրբեջանական Contact.az-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել ադրբեջանցի քաղաքագետ Վաֆա Գուլուզադեն։
«Ավելին՝ կա վտանգ, որ Պուտինը, տեսնելով իր անպատժելիությունն Ուկրաինայի հարցում, կարող է գնալ սադրանքների Ադրբեջանի դեմ, քանի որ մեր երկիրը բաց է հարվածի համար երեք կողմերից։ Մի ժամանակ մեր մամուլում մտավախություններ էին հնչում, թե Ռուսաստանը մեծացնում է իր ուժերը Հյուսիսային Կովկասում։ Այնտեղ արդեն 70 հազարանոց բռունցք է ստեղծվել։ Մյուս կողմից, ռուսաստանյան ռազմական նավերն արդեն փորձարկել են Աստրախանից Բաքու ճանապարհը։ Աստրախանում գտնվող ռուսաստանյան ռազմական նավատորմն արդիականացվել է։
Ռուսաստանն Ադրբեջանում կարող է ցանկացած սադրանք կազմակերպել․ հինգերորդ շարասյուն այստեղ կա։ Դրա համար, դեռևս 1998 թվականին, ես առաջարկում էի Ադրբեջանում ՆԱՏՕ-ի բազաներ ստեղծել՝ իմանալով, թե մենք որքան խոցելի ենք»,- մասնավորապես, ասել է Գուլուզադեն։
Հարցին՝ արդյոք նա որևէ փոփոխություններ ակնկալում է, քաղաքագետը պատասխանել է․ «Ղարաբաղյի հարցում որևէ փոփոխություն չեմ ակնկալում։ Ռուսաստանի կողմից Ղրիմի օկուպացիան տեղի ունեցավ ռուսաստանյան բանակի արդիականացման ու տեղեկատվական պատերազմի նոր տեխնոլոգիաների շնորհիվ։
Ինչպե՞ս կարող է Արևմուտքը կարգավորել Ղարաբաղի հարցը, հարցի վերաբերյալ նրա մոտեցումներում ի՞նչ է փոխվել։ Բացարձակապես ոչինչ։ Արևմուտքը, իհարկե, տնտեսական պատժամիջոցների միջոցով կարող է Ռուսաստանին հասցնել նրան, որ երկիրը հրաժարվի զավթողական քաղաքականությունից ու զիջումների գնա Հարավային Կովկասում։ Բայց արդյո՞ք արևմտյան քաղաքական գործիչները ցանկանում են դա անել Ռուսաստանում (երկիր, որը զինված է անթիվ միջուկային մարտագլխիկներով) տնտեսական ճգնաժամի խորացման պայմաններում։ Դա է հարցը»։

Гулузаде: Путин может пойти на провокацию против Азербайджана
Пока Россия не будет нейтрализована глобальными санкциями экономической, дипломатической и прочих областях, ни о каком мире в Карабахе говорить нельзя. Об этом в интервью Contact.az заявил азербайджанский политолог Вафа Гулузаде.
«Более того, есть опасность того, что Путин, видя свою безнаказанность в связи с Украиной, может пойти на провокацию против Азербайджана, так как наша страна открыта для удара с трех сторон. Одно время в нашей прессе высказывались опасения, что Россия наращивает свои силы на Северном Кавказе. Там уже создан кулак в 70 тысяч штыков. С другой стороны русские военные корабли уже апробировали путь из Астрахани в Баку. Русский военный флот, находящийся в Астрахани, модернизирован.
Россия может организовать в Азербайджане любую провокацию, пятая колонна здесь есть. Поэтому, я еще в 1998 году призывал создать натовские базы в Азербайджане, зная, насколько мы уязвимы», - в частности, сказал политолог.
На вопрос, значит ли это, что он не ожидает никакого изменения, Гулузаде ответил: «В Карабахском вопросе никакого изменения я не ожидаю. Оккупация Россией Крыма произошла благодаря модернизации Путиным армии и применения современных технологий информационной войны.
Как может Запад решить Карабахский вопрос, что изменилось в его подходе к этому вопросу Ровным счетом ничего.
Запад, конечно, способен экономическими санкциями довести Россию до ручки, чтобы Россия отказалась от экспансионистской политики и пошла на уступки на Южном Кавказе. Но желают ли западные политики этого в условиях углубления экономического кризиса в России, напичканной ядерными боеголовками? Это вопрос».