ՀՀ գլխավոր դատախազի հայրը՝ ՍԴ անդամ․ «ՀԺ»
ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի հայրը՝ Շենգավիթ համայնքի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Սուրիկ Կոստանյանը, առաջիկայում նշանակվելու է Սահմանադրական դատարանի անդամ: Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին։
Թերթն ընդգծում է, որ ՍԴ անդամ դառնալու համար պայքարում է նաև արդարադատության նախկին նախարար, ՍԴ նախագահի խորհրդական Գևորգ Դանիելյանը, ով նաև Սերժ Սարգսյանին կից սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովի անդամ է:
ՍԴ-ում 2 թափուր տեղ է առաջացել, քանի որ դատավորներ Վալերի Պողոսյանը և Մանուկ Թոփուզյանը լքում են իրենց պաշտոնը տարիքը լրանալու պատճառով։

RA General Prosecutor Gevorg Kostanyan's father, President of the Court of First Instance of Shengavit Community of Yerevan Surik Kostanyan will be appointed as member of the RA Constitutional Court, reports local daily Haykakan Zhamanak, citing its sources.
The newspaper reports that fighting for the chance to become a Constitutional Court member is also former justice minister and advisor to the Constitutional Court president Gevorg Danielyan, who is also a member of the Specialized Commission on Constitutional Amendments under the jurisdiction of the President of the Republic of Armenia.
There are two vacancies in the Constitutional Court, since judges Valeriy Poghosyan and Manuk Topuzyan will be leaving their positions, as they have reached the age of retirement.