Թեքալիում կքննարկեն Վրաստանի դերը Հարավային Կովկասի երկրների միավորման հարցում
Վրաստանի դերն ու ներուժը Հարավային Կովկասի երկրների՝ մեկ միության մեջ միավորվելու հնարավորության հարցը կքննարկեն մայիսի 24-ին՝ Թեքալիի գործընթացի շրջանակներում հերթական հանդիպման ժամանակ։ Քննարկումը տեղի կունենա Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի մոտ գտնվող վրացական Թեքալի գյուղում։
Ինչպես հայտնում է Խաղաղարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոնը, Թեքալիի գործընթացի այս տարվա բոլոր ակցիաներն ու հանդիպումները նվիրված են լինելու Հակամարտությունների և բանակցությունների միջազգային կենտրոնի հիմնադիր ու տնօրեն, գիտնական, Կովկասում խաղաղության, մարդու իրավունքների ու ազատությունների մարտիկ Գիորգի Խուցիշվիլիի հիշատակին։
«Հարավկովկասյան միություն․ կողմ և դեմ – Վրաստանի դերն ու ներուժը» թեմայով ելույթ կունենան Զարդուշտ Ալիզադեն (Բաքու), Սամվել Իսրայելյանը (Երևան), Խաթունա Չապիպաձեն (Թբիլիսի)։
Հանդիպման ծրագրում նաև․
1․ Նորությունների Ճառի մրցույթի մասին, ինչպես է անցել Tekali Art Fest-ը (ապրիլ 2014) և ապագա ծրագրեր։
2․ One Caucasus Festival (Մարնեուլի շրջան, օգոստոս 2014) և Թեքալիի գործընթաց․ երկու նախաձեռնությունների փոխգործակցության ներկայացում։
3․ Թեքալի – Տրանզիտ
4․ Ազատ խոսափող։
Լսումների զեկույցների տեքստերը հրապարակվում են southcaucasus.com կայքում։
Հանդիպմանը մասնակցել բոլոր ցանկացողներին կտրամադրվի փոխադրում։ Ավտոբուսում տեղ ամրագրելու համար կազմակերպիչները խնդրում են գրել [email protected] էլ․ հասցեով կամ զանգահարել հետևյալ հեռախոսահամարներով՝ +994 55 8726695 (Ադրբեջան), +374 55 401459 (Հայաստան), +995 599 753754 (Վրաստան)։

Georgia's Role in Unifying South Caucasus Countries to be Discussed in Tekali
The role and potential of Georgia in the matter of the possibility of unification of the countries of the South Caucasus into a single union will be discussed on May 24, at the next meeting within the framework of the process in Tekali, a Georgian village at the borders of Armenia and Azerbaijan.
As stated by the Caucasus Center of Peace-Making Initiatives, all the demonstrations and meetings of this year's Tekali process will be dedicated to the memory of Giorgi Khutsishvili, founder and director of the Tbilisi-based International Center of Conflict and Negotiation, scholar, and champion of human rights and freedoms, and peace in the Caucasus.
Speaking on the topic of "South Caucasus Union: Pros and Cons — Georgia's Role and Potential" will be Zardusht Alizadeh (Baku), Samvel Israelyan (Yerevan), and Khatuna Chapichadze (Tbilisi).
Also on the agenda are the following:
- News Speech competition, how the Tekali Art Fest (April 2014) was, and future plans
- One Caucasus Festival (Marneuli, August 2014) and Tekali process: a presentation of the interaction between the two initiatives
- Tekali Transit
- Open mic
The papers of the hearings are published on http://southcaucasus.com/ (in Russian only).
All those wishing to participate in the meeting will be provided with transportation. To reserve a seat on the bus, send an email to the organizers at [email protected] or contact the organizers by phone: +994 (55) 8726695 (Azerbaijan), +374 (55) 401459 (Armenia), +995 (599) 753754 (Georgia).