Թեքալիում կքննարկեն Վրաստանի դերը Հարավային Կովկասի երկրների միավորման հարցում
Վրաստանի դերն ու ներուժը Հարավային Կովկասի երկրների՝ մեկ միության մեջ միավորվելու հնարավորության հարցը կքննարկեն մայիսի 24-ին՝ Թեքալիի գործընթացի շրջանակներում հերթական հանդիպման ժամանակ։ Քննարկումը տեղի կունենա Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի մոտ գտնվող վրացական Թեքալի գյուղում։
Ինչպես հայտնում է Խաղաղարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոնը, Թեքալիի գործընթացի այս տարվա բոլոր ակցիաներն ու հանդիպումները նվիրված են լինելու Հակամարտությունների և բանակցությունների միջազգային կենտրոնի հիմնադիր ու տնօրեն, գիտնական, Կովկասում խաղաղության, մարդու իրավունքների ու ազատությունների մարտիկ Գիորգի Խուցիշվիլիի հիշատակին։
«Հարավկովկասյան միություն․ կողմ և դեմ – Վրաստանի դերն ու ներուժը» թեմայով ելույթ կունենան Զարդուշտ Ալիզադեն (Բաքու), Սամվել Իսրայելյանը (Երևան), Խաթունա Չապիպաձեն (Թբիլիսի)։
Հանդիպման ծրագրում նաև․
1․ Նորությունների Ճառի մրցույթի մասին, ինչպես է անցել Tekali Art Fest-ը (ապրիլ 2014) և ապագա ծրագրեր։
2․ One Caucasus Festival (Մարնեուլի շրջան, օգոստոս 2014) և Թեքալիի գործընթաց․ երկու նախաձեռնությունների փոխգործակցության ներկայացում։
3․ Թեքալի – Տրանզիտ
4․ Ազատ խոսափող։
Լսումների զեկույցների տեքստերը հրապարակվում են southcaucasus.com կայքում։
Հանդիպմանը մասնակցել բոլոր ցանկացողներին կտրամադրվի փոխադրում։ Ավտոբուսում տեղ ամրագրելու համար կազմակերպիչները խնդրում են գրել [email protected] էլ․ հասցեով կամ զանգահարել հետևյալ հեռախոսահամարներով՝ +994 55 8726695 (Ադրբեջան), +374 55 401459 (Հայաստան), +995 599 753754 (Վրաստան)։

В Текали обсудят роль Грузии в вопросе объединения стран Южного Кавказа
Роль и потенциал Грузии в вопросе возможности объединения стран Южного Кавказа в единый Союз обсудят 24 мая на очередной встрече в рамках Текалинского процесса в одноименном грузинском селе на стыке границ Армении и Азербайджана.
Как сообщает Кавказский центр миротворческих инициатив, все акции и встречи Текалинского процесса в текущем году будут посвящены памяти Гиоргия Хуцишвили, основателя и директора Тбилисского Международного центра по конфликтам и переговорам (ICCN), ученого и борца за мир на Кавказе, за свободы и права человека.
По теме «Южнокавказский Союз: за и против - Роль и потенциал Грузии» выступят Зардушт Ализаде (Баку), Самвел Исраелян (Ереван), Хатуна Чапичадзе (Тбилиси).
В программе встречи также: 1, Новости Конкурса речи. Как прошел Tekali Art Fest (апрель, 2014) и будущие планы. 2. One Caucasus Festival (Марнеульский район, август 2014) и Текалинский процесс: презентация взаимодействия двух инициатив. 3. Текали-Транзит. 4, Свободный микрофон.
Тексты докладов слушаний публикуются на сайте southcaucasus.com.
Для всех желающих стать участником встречи будет предоставлен транспорт. Для того, чтобы зарезервировать место в автобусе, организаторы просят написать по адресу: [email protected] либо связаться с организаторами по телефонам +994 55 8726695 (Азербайджан), +374 55 401459 (Армения), +995 599 753754 (Грузия).