Մինչ դատարանը քննարկում էր, Վոլոդյա Ավետիսյանի ընկերները երգում էին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացած պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանի գործով նիստին դատավոր Լևոն Ավետիսյանը մերժել է փաստաբան Արա Զաքարյանի ներկայացրած բացարկի միջնորդությունը։
Վոլոդյա Ավետիսյանի փաստաբանը նշել է, որ դատավորի գործողությունների վերաբերյալ նյութեր է նախապատրաստում Արդարադատության խորհուրդ դիմելու համար, քանի որ, ըստ Զաքարյանի, իր պաշտպանյալին կալանքի տակ պահելը կատարվել է դատավորի անօրինական ու կամայական որոշմամբ։
«Հարգելի դատավոր, չեմ պատրաստվում ենթարկվել ձեր անօրինական կարգադրություններին, ուստի, եթե ցանկանում եք, կարող եք արածներիս համար դիմել Փաստաբանների պալատ, ու համոզված եմ, որ պալատն ինձ կարդարացնի», - նշել է Զաքարյանը։
Ավելի ուշ դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու, իսկ այդ ընթացքում դահլիճում հավաքված ազատամարտիկները, Ավետիսյանի համակիրներն ու ընկերները մի քանի հայրենասիրական երգեր են երգել դահլիճում, վանկարկել «ազատություն»։
Մոտ 1 ժամ 20 րոպե անց խորհրդարանական սենյակից վերադառնալուց հետո դատավորը հայտարարել է, թե նիստը հետաձգում է, ինչին ի պատասխան դահլիճում հավաքվածները սուլել են ու բղավել՝ «խցում դու չես նստած, դրա համար էլ օր ես երկարացնում»։
Նշենք, որ այսօր դատարանի մոտ հավաքված ակցիայի մասնակիցները որոշել էին փակել Ավետիսյանին տեղափոխող մեքենայի ճանապարհը, սակայն ավելի ուշ փաստաբան Զաքարյանի հորդորով հրաժարվել են դա անել՝ նշելով, թե ամիսներ շարունակ համբերել են, մի քանի օր էլ կհամբերեն։
Դատական հաջորդ նիստը նշանակվել է հունիսի 6-ին, ժամը 14։30-ին։
Վոլոդյա Ավետիսյանը մեղադրվում է 2000 դոլար կաշառք վերցնելու մեջ։ Նա չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը, ավելին՝ համարում է, որ ամբաստանյալի աթոռին հայտնվելը քաղաքական հետապնդման հետևանք է, քանի որ ինքը եղել է ազատամարտիկների բողոքի ակցիաների կազմակերպիչներից մեկը։

Ветераны Карабаха поддержали боевого товарища исполнением патриотических песен
Судья Левон Аветисян отклонил ходатайство Ара Закаряна - адвоката полковника запаса Володи Аветисяна – об отводе. По словам адвоката, он подготавливает материалы для обращения в Совет юстиции, так как, заявил Закарян, содержание его подзащитного под стражей является результатом незаконного и самовольного решения судьи.
«Уважаемый судья, я не намерен подчиняться вашим незаконным распоряжениям, поэтому, если хотите, можете обратиться в Палату адвокатов, и я уверен, что она меня оправдает», - сказал Ара Закарян.
Судья отправился в комнату для совещаний, где должен был принять решение, а в это время находящиеся в зале суда ветераны Карабаха, единомышленники и друзья Аветисяна пели патриотические песни и скандировали «Свобода!».
Аветисян вернулся из комнаты для совещаний спустя почти полтора часа, заявив, что откладывает заседание. Присутствующие встретили это заявление свистом. Кто-то выкрикнул: «Тянешь время, потому что не ты сидишь в камере».
Те, кто ждал окончания заседания перед зданием суда, решили перекрыть дорогу увозящему Володю Аветисяна автомобилю, однако, прислушавшись к призыву адвоката, отказались от этой идеи.
Следующее судебное заседание состоится 6 июня.
Володя Аветисян обвиняется в получении взятки в размере $2000. Он не признает свою вину, более того, считает судебный процесс результатом политического преследования, так как стал одним из руководителей общественного движения за улучшение социальных условий ветеранов, начатого в мае этого года. Он организовал сидячую забастовку на площади Свободы в Ереване и визиты участников карабахской войны в районы страны.