Մինչ դատարանը քննարկում էր, Վոլոդյա Ավետիսյանի ընկերները երգում էին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացած պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանի գործով նիստին դատավոր Լևոն Ավետիսյանը մերժել է փաստաբան Արա Զաքարյանի ներկայացրած բացարկի միջնորդությունը։
Վոլոդյա Ավետիսյանի փաստաբանը նշել է, որ դատավորի գործողությունների վերաբերյալ նյութեր է նախապատրաստում Արդարադատության խորհուրդ դիմելու համար, քանի որ, ըստ Զաքարյանի, իր պաշտպանյալին կալանքի տակ պահելը կատարվել է դատավորի անօրինական ու կամայական որոշմամբ։
«Հարգելի դատավոր, չեմ պատրաստվում ենթարկվել ձեր անօրինական կարգադրություններին, ուստի, եթե ցանկանում եք, կարող եք արածներիս համար դիմել Փաստաբանների պալատ, ու համոզված եմ, որ պալատն ինձ կարդարացնի», - նշել է Զաքարյանը։
Ավելի ուշ դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու, իսկ այդ ընթացքում դահլիճում հավաքված ազատամարտիկները, Ավետիսյանի համակիրներն ու ընկերները մի քանի հայրենասիրական երգեր են երգել դահլիճում, վանկարկել «ազատություն»։
Մոտ 1 ժամ 20 րոպե անց խորհրդարանական սենյակից վերադառնալուց հետո դատավորը հայտարարել է, թե նիստը հետաձգում է, ինչին ի պատասխան դահլիճում հավաքվածները սուլել են ու բղավել՝ «խցում դու չես նստած, դրա համար էլ օր ես երկարացնում»։
Նշենք, որ այսօր դատարանի մոտ հավաքված ակցիայի մասնակիցները որոշել էին փակել Ավետիսյանին տեղափոխող մեքենայի ճանապարհը, սակայն ավելի ուշ փաստաբան Զաքարյանի հորդորով հրաժարվել են դա անել՝ նշելով, թե ամիսներ շարունակ համբերել են, մի քանի օր էլ կհամբերեն։
Դատական հաջորդ նիստը նշանակվել է հունիսի 6-ին, ժամը 14։30-ին։
Վոլոդյա Ավետիսյանը մեղադրվում է 2000 դոլար կաշառք վերցնելու մեջ։ Նա չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը, ավելին՝ համարում է, որ ամբաստանյալի աթոռին հայտնվելը քաղաքական հետապնդման հետևանք է, քանի որ ինքը եղել է ազատամարտիկների բողոքի ակցիաների կազմակերպիչներից մեկը։

While Judge Considering Motion, Karabakh War Veteran's Supporters Were Singing in Courtroom
In the case of Karabakh War veteran, Reserve Colonel Volodya Avetisyan (pictured) at the Court of First Instance of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan on Monday, Judge Levon Avetisyan denied attorney Ara Zakaryan's motion for the judge to recuse himself. Note, this the second time Avetisyan's attorney has made this motion
Avetisyan's attorney said he is preparing material regarding the judge's actions in order to appeal to the Council of Justice, since, according to him, the judge's decision to keep his client in detention during the trial was illegal and arbitrary.
"Respectable judge, I am not preparing to obey your illegal orders; thus, if you like, you can appeal to the Chamber of Advocates for my actions, and I am convinced the Chamber will absolve me," said Zakaryan.
Later, the judge retired to the consultation room to make a decision. During that time, the war veterans, Avetisyan's other supporters and friends song a few patriotic songs in the courtroom and chanted, "Freedom!"
About an hour and 20 minutes later, the judge returned and said the court session is postponed, to which those gathered in the room responded by whistling and shouting, "You're not sitting in the prison cell, that's why you're prolonging the days."
Note, Avetisyan's supporters today had decided to block the road of the car taking Avetisyan to and from the courtroom; however, upon Zakaryan's urging, they refrained from doing so, saying they've been patient for months, so they can wait a few more days.
The next court date is set for June 6 at 2:30 pm.
Recall, Avetisyan is accused of taking a $2,000 bribe. He doesn't admit to the charges; moreover, he claims the charges against him are a result of political persecution, as he was one of the organizers of regular protests by war veterans.