«Ղարաբաղն ի՞նչ կապ ունի»․ ԱԳ փոխնախարարը՝ Եվրասիական միություն մտնելու մասին
Այսօր Ազգային ժողովում ՀՀ արտգործնախարարի տեղակալ Սերգեյ Մանասարյանը չի պատասխանել հարցին՝ արդյոք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը մտնելու է Եվրասիական միություն Հայաստանի Հանրապետության հետ միասին:
Նա նաև ասել է, որ ֆիքսված չէր, թե այսօր Աստանայում Հայաստանի կողմից պետք է ստորագրվեր համաձայնագիրը, ուստի պետք չէ մտածել, որ ինչ-որ բան այնպես չի անցել:
«Խնդիրները չէին վերաբերում կոնցեպտուալ հարցերին, այլ ճանապարհային քարտեզին: Զուտ տեխնիկական հարցերին էր վերաբերում», - ասել է Մանասարյանը:
ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վահան Բաբայանը 3 անգամ հարցրել է պաշտոնյային՝ արդյոք Լեռնային Ղարաբաղը ևս մտնելու է Եվրասիական միություն, թե ոչ:
Փոխնախարարը նախ ասել է, թե «Ղարաբաղն ի՞նչ կապ ունի», այնուհետև խուսափել է հարցին պատասխանել՝ կրկնելով, որ սկզբունքային հարցերը լուծված են, մնում է տեխնիկական լուծումներ տալ:
«Լեռնային Ղարաբաղի հարցը տեխնիկակա՞ն եք համարում», - հարցրել է Բաբայանը:
«Ոչ, դա սկզբունքային հարց է, և այդպիսի հարցերի շուրջ բանակցությունները ավարտված են», - ասել է Մանասարյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանն է մտնում Եվրասիական միություն, և Ղարաբաղը կապ չունի։
Նշենք, որ այսօր Աստանայում Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը հրապարակել է Եվրասիական միությանն ուղղված Իլհամ Ալիևի նամակը, որում նշվում է, թե Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միությանը կարող է միանալ այն սահմանների շրջանակներում, որոնցով երկիրը միացել է Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը (ԱՀԿ)։

On Armenia's Entry into Eurasian Union: "What Does Karabakh Have to Do With It?"
In the Armenian National Assembly today, RA Deputy Minister of Foreign Affairs Sergey Manasaryan didn't answer the question of whether the Republic of Nagorno-Karabakh will be in the Eurasian Economic Union together with the Republic of Armenia.
He said it wasn't determined that Armenia would sign the contract in Astana today, so we shouldn't think that something went wrong.
"The issues weren't about conceptual issues, but with the road map. They referred to purely technical issues," he said.
Prosperous Armenia Party MP Vahan Babayan three times asked the official whether Karabakh would also be part of the Eurasian Union or not.
The deputy foreign minister first said, "What does Karabakh have to do with it?" then avoided answering the question, repeating that the fundamental issues were resolved, and all that remains is resolving the technical issues.
"Do you consider the issue of Nagorno-Karabakh technical?" asked Babayan.
"No, it's a matter of principle, and the negotiations on such issues were concluded," he said, adding that Armenia is entering the Eurasian Economic Union and Karabakh doesn't have anything to do with it.
Note, Kazakh Presdient Nursultan Nazarbayev in Astana today shared a letter from Azerbaijan President Ilham Aliyev to the Eurasian Economic Union, in which he says that Armenia may join the Union with the UN-recognized state borders with which it joined the World Trade Organization.